Zyra e Kryeministrit

Vlada Kosova održala 58. sednicu

12 novembra, 2015

Priština, 12. novembar 2015

Vlada Republike Kosovo, predvođena premijerom, Isom Mustafom, održala je redovnu sednicu na kojoj su između ostalog usvojeni amandmani za izmenu Ustava Republike Kosovo i Kocept dokumenta za glavni grad Republike Kosovo.
Premijer Mustafa je informisao kabinet vlade o prihvatanju Izveštaja o napretku od šefa kancelarije Evropske unije.“Mogu da kažem da je u pitanju veoma važan izveštaj za nas, koji na realan način predstavlja situaciju u našoj zemlji, koji u prvom redu predstavlja naš napredak koji smo postigli na mnogim poljima, kao i napredak postignut potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao jedan veoma važan dokument koji otvara put ka integraciji u EU, ali koji nam omogućava da imamo prvi ugovorni sporazum sa EU, kao jedan značajan korak na polju ekonomskog razvoja i na polju jačanja pravne države. Ovaj izveštaj takođe ocenjuje napredak koji smo postigli u preuzimanju veoma važnih odgovornosti, ne samo kada su u pitanju odluke Vlade i Skupštine Kosova za osnivanje specijalnih komora, napretku koji smo napravili u dijalogu sa Srbijom i normalizaciji odnosa, nasuprot problemima koje trenutno imamo sa opozicijom, već i po pitanju drugih odluka koje je ova Vlada donela, a koje su od strateškog značaja za budućnost ove zemlje.
Naravno da nam preostaje da radimo na drugim pitanjima koja su identifikovana u Izveštaju o napretku. Postoje pitanja koja su u početnoj fazi rada na njima. Ali, ne postoji nijedno pitanje koje je identifikovano a da smo ga ostavili po strani i na koje nismo obratili pažnju kao Vlada Republike Kosovo, ili institucije Republike Kosovo, zato što izveštaj ne postavlja samo pitanja o Vladi, već i o svim drugim organima Republike Kosovo. Mi ćemo naravno pročitati svaku tačku i svako poglavlje ovog izveštaja i donećemo mere za njihovu realizaciju i na taj način obezbediti najbolji mogući nepredak u sledećoj godini. Jako verujem, baš zbog kohezije ove koalicije, snaga koalicije, ali ozbiljnost kojom vladajuća koalicija pristupa problemima sa kojima se suočava naša zemlja, je veoma visoka.
Mi smo imali veoma zadovoljavajuću saradnju, imamo veoma dobru koherentnost u odnosu na probleme sa kojima smo suočeni tokom ovog perioda, i garantujem vam, da ćemo nastaviti ovako, i sigurno ćemo u budućnosti imati bolji izveštaj. Mi smo razgovarali i sa Ministrom finansija, ali i sa drugim ministrima, i potrebno je da tretiramo i pitanje rešavanja kada su u pitanju makroekonomski pokazatelji razvoja na Kosovu, ali i norme ekonomskog rasta kao što su godišnje norme, norme zaposlenosti i nezaposlenosti , zato što postoje značajne razlike između onoga što kažu međunarodne institucije, Monetarni fond, Svetska banka,  onoga što je rekla naša Centralna banka i onoga što kaže Agencija za statistiku, i potrebno je da sve ovo sintetizujemo i ujedinimo, na način kako ne bi smo izbegli pokazatelje koji se tumače na različite načine od strane različitih faktora, zbog čega se stvara zabuna čak i u ovakvim izveštajima. Ipak, ovo je veoma važno pitanje, puno se radilo u oblasti ekonomije i na veoma ozbiljan način, prema tome imaćemo stinetizovane rezultate na kraju ove godine o tome šta smo postigli u ovoj oblasti.
Takođe želim da kažem, da bez obzira što nismo uspeli da se učlanimo u UNESCO za samo tri glasa, mi smo uspeli da imamo podršku značajnog broja članica UNESCO-a. Dobili smo 92 glasa, što predstavlja veliki uspeh naše diplomatije i ljudi koji su se posvetili radu u ovoj oblasti. Još jedna potvrda podrške koju imamo u demokratskom svetu kao jedna mlada zemlja, predstavlja još jedan impils da nastavimo da radimo na tome kako bismo za dve godine dobili ne samo 95 već 97 ili još više glasova za naše učlanjenje. Naše učlanjenje u UNESCO ne šteti nikome, i ide u prilog kulturi i kulturnom nasleđu svih nas, kao što ide u prilog i obrazovanju i saradnji u oblasti obrazovanja sa svim zemljama sveta, isto tako ide u prilog naučnij saradnjisa svim zemljama sveta zato što Kosovo kao i svaka druga zemlja ne zaslužuje da bude isključeno iz ovih procesa, zato što su to procesi koji istovremeno povećavaju i kvalitet razvoja društva.
Što se tiče obraćanja predsednice Ustavnom sudu u vezi sa Zajednicom srpskih opština, u pitanju je pitanje predviđeno sporazumom koji smo potpisali u Briselu, ali i Sud mora da da svoje mišljenje u vezi sa ovim pitanjem. Ja ne smatram da je sporazum suspendovan, ili da je doveden u pitanje. Smatram da je sporazum izložen Ustavu kako bi se na taj način utvrdilo da je svaka tačka ovog sporazuma u skladu sa Ustavom Republike Kosovo, i da je to ono što ćemo mi uraditi kao Vlada, zato što smo se obavezali da ćemo to ispuniti i u nijednom momentu ne dolazi u pitanje dijalog koji treba da razvijamo, kao što ne dolazi u pitanje ni normalizacija odnosa sa Srbijom. Isto tako je normalno da dešavanja u vezi sa UNESCO-om zahtevaju od nas da zahtevamo da svi preuzmu svoju odgovornost u normalizaciji odnosa, zato što nije normalizacija odnosa ukoliko mi želimo da idemo jednim putem, a u međuvremenu ometamo jedni druge u tom putu. Ovde prisutan je zamenik premijera, koji je u to vreme bio premijer i sa prvim sporazumom o normalizaciji, u poslednjoj tački smo obećali obema stranama da nećemo smetati jedni drugima kada je u pitanju napredak u učlanjivanju u različite organizacije, zato što to ide u prilog obema zemljama“, rekao je premijer Mustafa.

Prvi zamenik premijera, i u isto vreme ministar spoljnih poslova, Hašim Tači (Hashim Thaçi), govorio je o orijentaciji Kosova ka učlanjenju u međunarodne organizacije, prioritete u ovom pravcu kao i uspehu i poteškoćama, preprekama i izazovima.
“ Čak i naše pravo da se pridružimo UNESCO-u je neotuđivo pravo , legitimno i legalno, i ima veoma veliku međunarodnu podršku. Naša odluka da podnesemo zahtev za članstvo u UNESCO-u, nije bila usmereni protiv nikoga, ali to je bila u interesu zemlje i svh građana bez obzira na njihovu etničku pripadnost, obaveza domovine prema svim njenim građanima, kao zemlja sa kulturnom baštinom svih građana, za poštovanje i afirmaciju institucija u zemlji , Ustava Republike Kosovo, kosovskih zakona, kao i dokumenata predsednika Ahtisarija, i dodatnih garancija svih institucija u zemlji, bilo na centralnom ili lokalnom nivou. Odluka da se ne prihvati članstvo Kosova u  UNESCO, ne umanjuje dostignuća Kosova kao države. Upravo smo potpisali, kao što je pomenuto od strane premijera, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom. Očekujemo u vrlo bliskoj budućnosti preporuku za liberalizaciju viznog režima. Ovo je priznanje dostignućima na Kosova. Takođe, procena Izveštaja o napretku pokazuje da Kosovo ide napred čvrstim koracima, i važnim reformama. Naravno, ova procena Evropske unije i međunarodnih prijateljia i partnera, kao i podrška koju nam pružaju,  može mnogo  da znači u budućnosti, prilikom novog podnošenja zahteva za  članstvo Kosova u UNESCO-u. Ceo proces pripreme kampanje Kosova za članstvo u UNESCO, je bio pozitivan, i koordiniran sa svim prijateljima i partnerima Kosova, i u direktnoj vezi sa našoj zajedničkoj posvećenosti slobodi i  nezavisnosti Kosova, konsolidaciji države, jačanje međunarodnog subjektiviteta i evroatlantske budućnosti.
Nažalost, ovo pitanje je pogrešno protumačeno od strane Srbije, i ona je otpočela jednu agresivnu kampanju, i slobodno možemo da kažemo, kampanju ne samo protiv Kosova, već protivnu cilizovanim vrednostima, protivnu evropskim vrednostima, protivnu duhu normalizacije odnosa i izgradne mira i stabilnosti, protivnu Sporazumu o normalizaciji, koji smo postigli u Briselu aprila 2013. Jezik koji se koristi od strane Srbije, nažalost, ne samo od strane srpskih političara, ali i od strane Crkve, takođe i raznih mnjenja, mišljenje je zagovornika rata, i na granici rasizma . Ova situacija je očigledno veliki udarac za svim naporima interesnih grupa Zapadnog Balkana, koje pokušavaju da ojačaju mir i stabilnost. Međutim, kada vidimo date glasove, možemo lako reći da je Kosovo dobilo mnogo više nego Srbija. Kosovo je obezbedio podršku 92 države članice UNESCO-a sa pravom glasa, a među njima je veliki broj država koje još nisu priznale Kosovo kao državu, u smislu bilateralnih odnosa. Najvažnije je da su zemlje koje su podržale prijem Kosova u UNESCO, deo porodice liberalne demokratije, gde Kosovo pripada i  čiji deo želi da bude. S druge strane, Srbija je postigla samo negiranje zajednica na Kosovu, uključujući srpsku zajednicu na Kosovu, pravo na koristi od članstva u UNESCO-u, da bude deo izgradnje pomirenja i mira kroz saradnju u obrazovanju, nauci, kulturi. S druge strane,mi  moramo biti svesni, da živimo u svetu sve podeljenom ideološkim linijama. Glasanje nije bio protiv Kosova, već  glasanje protiv onoga što Kosovo predstavlja, glasanje protiv ideje o ljudskim pravima i slobodama, koji važi u odnosu na sve druge paradigme i ideologije . Dakle, uopšteno, proces naše kampanje pozitivan, i ja bih da se zahvalim svim tim novim i mladim Kosovarima koji su se priključili kampanji, sa mudrom kampanjom , sa pozitivnom kampanjom, veoma afirmativnom kampanjom koju kako bismo dobili što veću podršku. Želeo bih da se zahvalim svim našim partnerima i prijateljima za veoma snažnu podršku na predstavljanju Kosova u UNESCO-u, koji su branili pravo Kosova da bude član UNESCO-a, i koji su predstavili prava i argumente u korist Kosova.
Međutim, sada svako ko je verovao da je Srbija pokrenula novu stranicu i da je odustala od Miloševićeve politike, a poslednjih nedelja ponašanje Srbijeu odnosu na Kosovo i region izgledaju veoma loše. S druge strane, težnja Kosova za članstvo u UNESCO-u je dobila široku podršku svih onih koji su radili sa Kosovom u bilo kom svojstvu. Bili smo veoma ohrabreni podrškom koju su nam ponudili i veoma smo zahvalni svim ljudima koji podržavaju mašu zemlju. Mogu slobodno da kažem, opet, da su svi naši npori i posvećenost bili koordiniran proces, i u veoma bliskoj saradnji, i siguran sam da će u bliskoj budućnosti, i sa još širom diskusijom ponovo podneti zahtev za učlanjenje u UNESCO-u. To će doprineti miru, stabilnosti, pomirenju i saradnji u regionu. U svakom slučaju, naša posvećenost članstvu u međunarodnim organizacijama nije usmerena protiv nikoga.
Dakle, tokom ovog procesa se suočili smo se sa dve vrste negativne kampanje. Jedanom iz Srbije koja je bila ometanje, pretenciozno blokiranje, ali i nisko nepostovanje prema Kosovu i vrednostima civilizacije. S druge strane, definitivno mogu reći, suočeni sa reagovanjima, tokom poslednja tri meseca unutrašnje blokade Skupštine Kosova, sa negativnom porukomi isto takvim utiskom o Kosovu, sa suzavcem i nasilnim ponašanjem opozicije.
Takođe želim da naglasim, da je tokom lobiranja, i tokom ovog procesa, skoro polovina vremena potrošena na ono što se dešavalo na Kosovu, u zemlji gde bismo želeli da afirmišemo naše nasleđe, kulturno, obrazovno i naučno.
Ocenjujem da je odluka o učlanjenju u UNESCO odluka o budušćnosti, ne samo realno stanje na Kosovu, ali opet sam optimista da će se stvari odvijati mnogo brže, i bolje, i na način koordinisan sa svim našim međunarodnim prijateljima i partnerima, i da će Kosovo biti deo svih evro-atlanskih mehanizama. Želim da naglasim da je postojao jedan momanat očajavanja, ali ne i gubitka. Gubitak je Srbijin, i njene civilizovane budućnosti“ rekao je zamenik premijera Hašim Tači (Hashim Thaçi).

Kabinet Vlade je usvojio Nacrt zakona o prevenciji i sankcionisanju nasilja na sportskim događajima. Ovaj nacrt zakona ima za cilj postavljanje adekvatnih pravila i standarda u razvoju sportskih dešavanja u našoj zemlji, kako bi bili u skladu sa međunarodnim standardima.

Vlada je usvojila i amandman na Ustav Republike Kosovo. Putem ovog amandmana se cilja na postizanje konstantnog unapređenja nezavisnosti Sudskog saveta Republike Kosovo, i ispunjavanje kriterijuma u vezi sa evropskom agendom, pre svega sa rešavanjem zapašanja u Izveštaju o napretku  Evropske komisije, i u godinama koje slede ali i ove godine.
Usvojena je i konačna odluka o eksproprijaciji zemljišta pogođenog izgradnjom fabrike za reciklažu i preradu životinjskih nus-proizvoda za potrebe Agencije za hranu i veterinu, katastarska zona Sankoc, opština Glogovac.
Vladin kabinet je usvojio i dve veoma važne odluke o dodeli finansijskih sredstava za izvršavanje sudskih odluka, u korist poverilaca, za oštećenja nastala tokom nemira 17. i 18. marta 2004, kao i ostalog za opštinu Štrpce.
Usvajanje Koncepta dokumenta za glavni grad Republike Kosovo, na današnjem sastanku Vlade Republike Kosovo, otvoriće put izradi Nacrta zakona o glavnom gradu, koji će normalizovati status i regulisati značaj glavnog grada Republike Kosovo.
Ovaj koncept-dokument je predložen danas i identifikuje i obrađuje nekoliko opštih aspekata koji utiču na centralnu organizaciju i funkcionisanje glavnog grada. Bazirajući se na preporučenu opciju zaodobrenje od strane Vlade Republike Kosovo, da se normalizuje status i posebna organizacija glavnog grada republike Kosovo, Prištine, koji stvara centralnu zakonsku osnovu za funkcionisanje i posebnu organizaciju glavnog grada.
Premijer Mustafa je rekao da je dugo razgovarano o Zakonu o Prištini, spominjući činjenicu da je jednom već bio pripremljen Zakon koji je posle prvog čitanja u Skupštini vraćen nazad. „Sada imamo sporazum da se danas odobri Koncept-dokumenta, nakon čega ćemo na osnovu ovog koncept-dokumenta izraditi Nacrt zakona koji će biti prosleđen dalje na usvajanje. Prema tome, ovo predstavlja jednu fazu koja uključuje mnogo aktera“, rekao je premijer.
Na današnjoj sednici je usvojen i Koncept-dokument za oblast tržišnih usluga, koji otvara put zakonskom regulisanju ove oblasti u našoj zemlji.
Vladin kabinet je doneo odluku o usvajanju budžeta za 2016. godinu za opštinu Junik, nakon usvajanja u Skupštini opštine Junik.
Vlada Republike Kosovo je predložila popunjavanje upravnih odbora u Organima za istragu i tužilaštvo kao i u Regulatornoj kancelariji za energiju.
Ministar finansija je informisao kabinet Vlade izveštajem o učinku prihoda i rashoda budžeta. U izveštaju je evidentiran porast prihoda u poređenju sa istim periodom prethodne godine i garantuje uspešno zatvaranje budžetske godine kako je i planirano.
Vlada Kosova je usvojila i inicijativu za potpisivanje Sporazuma za osnivanje Fonda za Zapadni Balkan. Potpisnice ovog sporazuma su, Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Srbija. Fond će imati sopstvene upravne organe a njegovo sedište će biti u Tirani. Cilj Fonda je jačanje saradnje zemalja potpisnica i njihova integracija u Evropsku uniju.

 

Last modified: 2 децембра, 2022

Comments are closed.