Dok Minhenska Konferencija o bezbdnosti slavi njen 50. rođendan, i okuplja svetske lidere za diskutovanje o hitnim izazovima sa kojima se suočavamo danas , Kosovo če uskore obeležiti 15-u od vremena kada su snage NATO- a smelo intervenisale e godišnjicu da bi se zaustavile masovno ubijanje ljudi na Kosovu od strane režima Slobodana Miloševića.
Petnaest godina rata koji nas je doveo do ivice ponora -koštao je na hiljade živote Kosovara, uništio infrastrukturu i mnoge kulturne i verske objekte i pretvorio polovinu našeg stanovništva od oko 2 miliona, u izbeglice – Kosovo sada stoji na svojim nogama , kao živa, nezavisna država i predstavlja uspeh spoljne politike SAD i Evrope .
Danas, Srbija i Kosovo su u miru. Prošlog aprila, uz nepokolebljivu podršku gospodje Ketrin Ešton i tadašnje američke državne sekretarke Hilari Klinton, premijer Ivica Dačić i ja potpisali smo istorijski sporazum postavljajući tako kamen temeljac za normalizaciju odnosa između naše dve zemlje. Ešton, Dačić i ja sesčemo zajedno na panelu na Minhenskoj konfrencije iznesimo naša dostignuća i da razgovaramo o našim budućim ciljevima.
Uprkos tome što je nova kao nacija, Kosovo sada ulazi u sledeću fazu razvoja. Od kada smo zvanično proglasili nezavisnost u 2008 godini, 106 zemalja širom sveta – ne zaboravljajući vrlo važnog Facebook – su nas priznale kao suverenu državu. Međunarodni nadzor naše nezavisnosti je okonačn i mi smo održali demokratske izbore na nacionalnom i lokalnim nivou, razvili smo sveobuhvatnu i parvičnu ekonomiju , razvili smo infrastrukturu, uzimajuči u obzir regionalne integracije i dalo smo značajan doprinso miru u regionu. Prošlog oktobra, Evropska unija počel i mso pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, kao prvi korak ka članstvu u EU.
Još uvek postoje izazovi . Dok sam ja lično rešen da idem do kraja, mi ćemo nastaviti da se nosimo sa izazovima u sprovođenju aprilskog sporazuma sa Srbijom . Takođe moramo da nastavimo da ojačamo ekonomiju i stvaramo radna mesta za naše diplomirane ljude, pametne, mlade i i nezaposlene . Nama preostaje da radim još viže kako bi obezbedli da naši građani imaju adekvatan smeštaj, medicinsku negu i kvalitetno obrazovanje , i da nastavimo da radimo za obezbedjenje energije za budućnost i da oživimo sektor poljoprivrede i rudarstva. Ove izazove otežavaju stalne prepreke za međunarodne integracije , uključujući i nemogućnost da se pridružimo relevantnim multilateralnim organizacijama poput Svetske zdravstvene organizacije .
Takođe, treba da nastavimo da odgovorno razvijamo neše bezbednosne snage . Nove bezbednosne strukture koje će prozaći kao rezultat temeljnog i transparentnog procesa kroz stalno preispitivanje sektora bezbednosti će još više unaprediti nivo bezbednosti i stabilnosti u regionu . Ova nova faza će stvoriti još više uslova kako bi snage NATO na Kosovu i dalje smanjile njihovo prisustvo i postepeno prenose njihove zadatke bezbednosnim institucija na Kosovu ,omogućavajuči na ovaj ančin da Kosovo stvori bezbednost , a ne samo da je konzumira.
Kosovari bi želeli da se oduže za čast onima koji su stavili njihove živote u opasnost da bi nas spasili . Na primer , kroz partnerstvo sa snagama širom sveta , razvili smo veštine u oblasti deminiranja , pomoći u slučaju razaranja i brzog reagovanja slučaju nesreća . Kosovo se nada da će jednog dana biti u stanju da stavi ove sposbnosti u službi davanja pomoći NATO-u i drugim međunarodnim organizacijama u pružanju zaštite i pomoći kada je to potrebno , bilo gde u svetu .
Uoči samita NATO-a na jesen ove godine 2014 , uz beskrajno poštovanje ohrabrujem stalne napore da bi proširenje postalo ključni prioritet SAD.a i Alijanse . Tražim da saveznici NATO.-a budu uvereni da će Kosovo kao nepokolebljivi saveznik Sjedinjenih Američkih Država uskoro se pridružiti svojim susedima kao član Partnerstva za mir i tako otvoriti put za članstvo u alijansi , kada za to bude vreme .
Uprkos izazovima i mogućnostima, Kosovo, u 15-oj godini – nije više “ malo dete “ . Najmladja država u Evropi raste i mada se nadamo da rastemo i razvijamo se uz pomoć SAD i Evrope , spremni smo da podelimo teret i da snosimo veću odgovornost u oblastima kao što su bezbednost, vladavina zakona i reforma pravosuđa .
Kao što se često dešava ,međunarodna zajednica trabalo bi da je porasla zajedno sa mjom državom . Godine 1999 , upravo kao što se dogodilo sa genocidom u Ruandi 1994 i sa ratom u Bosni 1995 godine ,diskusija se uglavnom definisala frazom “ da li ili ne “ . “Da li bi “ međunarodna zajednica trebala da interveniše da zaštiti ljude koji su bili izloženi masovnim zločinima u rukama vlasti “ ili “ ne ? Danas ne vidi se da postoji debata “ da li ili ne “ . Debata nakon 15 godina s pravom čini se da se fokusira na “ kako “ . Iako odgovor međunarodne zajednice na ovo pitanje tokom sukoba u Libiji u 2011 godini bio je drugačiji od stava koji je zauzela prema aktulnom sukobu u Siriji , izgleda da su sve strane prihvatile ideju da međunarodna zajednica ima njenu ulogu u zaštiti nevinih života i promovisanju mira.
Kao predstavnik naroda Kosova ,zahvaljujem vam se na smelim akcijama u 1999 godini , i na vašoj stalnoj podršci našoj mladoj državi . Nadamo se da ćemo moći da vas učinimo ponosnim još više i da ćemo moći postati vaš istinski partner.
Last modified: 2 децембра, 2022