Priština, 29 januara 2014
Vlada Republike Kosova, piod rukovodjenjem premijera Hašima Tačija održala je njenu redovnu sednicu na kojoj je usvojila uredbe, odluke, izveštaje i druge dokumente iz njenih ustavnih i zakonskih nadležnosti.
Na otvaranju sednice, premijer Hašim Tači, u njegovom uvodnom izlaganju, zadržao se na razmatranje Nacionalne strategije Republike Kosova o sprečavanju i suzbijanju sive ekonomije, pranja novca, finansiranja terorizma i finansijskog kriminala 2014-2018 i Akcionog plana ove strategije.
Tokom razmatranja ove strategije , premijer Hašim Tači rekao:
“Vlada Republike Kosova za 2014 godinu , je odredila j prioitete u borbi protiv ove pojave i mnogih drugih pojava koje negativno utiću na ekonomiju naše zemlje.
Posle napornog rada naših institucija, odnosno Ministarstva finansija, Carine Kosova, Poreske uprave , Finansijske obaveštajne službe, Ministarstva za evropske integracije i drugih institucija uz podršku EU-a, izradili smo Nacionalnu strategiju za sprečavanje i suzbijanje neformalne ekonomije, pranja novca i finansiranja terorizma i finansijskog kriminala za period od 2014-2018, kao i akcioni plan za njeno uspešno sprovođenje.
Tim povodom , dozvolite mi da se zahvalim udruženjima poslovnim zajednicam, civilnom društvu i drugim relevantnim mehanizmima u našoj zemlji na njihovom doprinosu izradi primenjivog strateškog dokumenta, koji se bavi problemima, nedostacima i identifikuje instrumente za borbu protiv ovih negativnih pojava u našoj zemlji.
Uspešna implementacija Briselskog sporazuma , direktno doprinosi slobodnom kretanju građana i u ekonomskog smislu, uspostavljanju nadležnosti na severu zemlje kroz funkcionisnaje carinskih prelaza u Jarinje i Brnjak .
Svedoci smo da, pre početka primene navedenog sporazuma, ovi carinski prelazi nisu doprineli za državni budžet, kroz prikupljanje odgovarajućih poreza, koja je situaciji uticala na ukupnu poresku utaju i neformalnu ekonomiju u zemlji.
Več prikupljeni prihodi kroz carinjenje robe u severnom delu zemlje, biće upotrebljeni za javne investicije, za poboljšanje obrazovnog sistema u zemlji, za poboljšanje javnih usluga i uopšte za poboljšanje dobrobiti svih građana koji žive u Republici Kosovo.
Mi smo potpuno svesni da nemogućnost uspostavljanja kontrole i utvrđjivanja poreskih obaveza za robu koja je bila u opticaju preko carinskih punktova na severu zemlje do postizanja navedenog sporazuma je direktno ugrozila zdravlje građana, doprinela stvaranju nelojalne konkurencije, kao i na smanjenje prihoda za državni budžet.
Implementacija Ustava i zakona zemlje u severnom delu zemlje , će doprineti punoj političkoj, ekonomskoj, kulturnoj i socijalnoj integraciji naše zemlje.
U tom smislu, Vlada Republike Kosova, je posvećena suzbijanju sive ekonomije u zemlji , uprkos činjenici da ova negativna pojava se smatra izazovom ne samo za Kosovo, već i za druge zemlje u regionu i šire.
Naš ekonomski program je usmeren u pravcu sprovodjenja osnovnih načela tržišne ekonomije, obezbedjujući održiv ekonomski razvoj zemlje , veći privredni rast u poređenju sa zemljama u regionu, stvaranje novih radnih mesta, uvek imajući u vidu finansijsku i makro-fiskalnu stabilnosti.
Svedoci smo izazova u oblasti privrede, sa kojima se suočavaju ne samo zemlje regione , već i one u eurozoni.
Mi smatramo da nosilac ekonomskog razvoja kroz povećanje domaće proizvodnje i otvaranje novih radnih mesta, treba da bude privatni sektor.
Dok država preko izvršnih, zakonodavnih i sudskih institucija treba da uspostavi i sprovede zakonsku i regulativnu osnovu, stvori preduslove za ravnopravnu i lojalnu konkurenciju na tržištu , obezbedi da ustavni i pravni poredak fukcionišu , jednako tretira sve pred zakonom , obezbedjujući pravdu i brzinu u rešavanju sporova , posebno u ekonomskim i trgovinskim oblastima, tako da privatni sektor se fokusira na razvoj poslovnih ideja.
Vlada je iz budžeta Republike Kosova za 2014, tretirala ove izazove i istovremeno sagledala potrebe za uspešnu realizaciju prioriteta postavljenih za 2014 godinu.
Privreda je najvažniji stub za svaku državu. Stoga , mi ćemo nastaviti našu posvećenost još više.
Pozivam sve vas na tešnju saradnju u cilju sprovođenja sve onoga što smo postavili pred nama „, rekao je premijer Hašim Tači u njegovom govoru.
Na današnjoj sednici, premijer Hašim Tači je upoznao kabinet sa poslednjim sastankom u Briselu sa predsednikom Vlade Republike Srbije, uz posredovanje visokog predstavnika Unije za bezbednost i spoljnu politiku, baronice Ketrin Ešton. Premijer je naglasio da se razgovaralo u vezi dva pitanja: funkcionisanje pravosuđa na sveru u skladu sa zakonima Kosova i izbori koji će bit ponavljen u opštini Severna Mitrovica.
U nastavku sednice je usvojena Nacionalna strategija Republike Kosovo za sprečavanje i suzbijanje sive ekonomije, pranja novca, finansiranja terorizma i finansijskog kriminala 2014-2018. Ciljevi, zadaci i aktivnosti Nacionalne strategije i Akcionog plana 2014-2018 zasnovani su na Nacionalnoj proceni rizika u 2013. Ovi dokumenti predstavljaju mehanizam za upravljanje rizikom od sive ekonomije, pranja novca, finansiranja terorizma i finansijskog kriminala na Kosovu na nacionalnom nivou. Glavni cilj Nacionalne strategije i Akcionog plana, 2014-2018 jeste da podrži ostvarivanje ciljeva Programa Vlade Republike Kosova 2011-2014 a koji su:
1. Održiv ekonomski razvoj;
2. Dobro upravljanje i vladavina zakona ;
3. Razvoj ljudskog kapitala ;
4. Socijalna zaštita.
Ostvarivanje ovih ciljeva zahteva na nacionalnom nivou zahteva efikasno sprečavanje neformalne ekonomije, pranja novca, finansiranja terorizma i finansijskog kriminala. Nacionalna strategija i akcioni plan 2014-2018 takođe podržavaju Kosovo u ispunjavanju obaveza u procesu stabilizacije i pridruživanja i pristupanja u EU.
Na današnjoj sednici Vlada je usvojila Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mesta u Ministarstvu kulture, omladine i sporta. Ovaj pravilnik definiše unutrašnju organizaciju ministarstva i drugih organa uprave pod njenim nadzorom.
Vlada je na današnjoj sednici usvojila Uredbu o koordinaciji imeđu institucija Republike Kosovo za humanitarno deminiranje. Ova uredba definiše koordinaciju i razmenu informacija između institucija Republike Kosovo u vezi svih operacija humanitarnog deminiranja.
Vlada je suvojila i Pravilnik o o izmeni i dopuni Pravilnika o funkcionisanju kadrovskog fonda. Član 6 ovog pravilna koji utvrdjuje sastav i odgovornosti Komisije Kadrovskog fonda menja se tako da glasi :
Komisiju Kadrovskog fonda čine :
1. Ministar/ka javne uprave (predsedavajući);
2. Ministar/ka pravde
3. Ministar/ka finansija
4. Ministar/ka evrospkih integracija ;
5. Ministara/ka trgovine i industrije .
Usvojena je Uredba o dopuni i izmeni Uredbe o službi u inostranstvo. Ova uredba ima za cilj da reguliše odredbe u čijem sprovođenju se naišlo na poteškoče. Odredbe ove uredbe primenjuju se na sve institucije odgovorne za sprovođenje delatnosti Službe u inostranstvu Republike Kosova.
Vlada Kosova dala saglasnost za dopunu i izmenu Statuta Univerziteta u Prištini „Hasan Priština, na zahtev Skupštine, na inicijativu grupe poslanika. Izmeni uključuju brisanje tačke 1.6 člana 177 i tačke 1.2. član 178.
Takodje na ovoj sednici je usvojena Odluka o izmeni tabele 3.1 i 3.2 Zakona 04/L.233 o budžetu Republike Kosova,za ispunjavanje neizvršenih finansijskih obaveza iz prethodne godine za višegodišnje kapitalne projekte.
Kabinet vlade je usvojio odluku da se ovlasti ministar finansija da odobri transfer iz programa nepredvidjenih trokova za zatražene iznose pojedinačno do vrednosti od 20.000 evra. Ukupan iznos ovog ovlaščenaj ne može biti veći od dvadeset odsto ukupnog godišnjeg iznosa programa nepredviđenih rashoda.
Vlada je razmotrila preliminarni izveštaj o budžetu za 2013. Prema ovom izveštaju, budžetski prihodi u 2013, ne uključujući donatorske grantove i povereničke fondove iznosili su 1,427.9. miliona evra. Budžetski rashodi tokom ove godine godine, ne uključujući donatorske grantove i povereničke fondove bili su 1,500.3 miliona evra Donatorski grantovi, primljeni u toku 2013 godine i prenetih iz 2012 godine iznose 24,65 miliona evra. Stanje gotovog novca na dan 31.12.2013, na bankarskom računu Budžeta Republike Kosovo bilo je 210,9 miliona evra.
Odlukom koju je danas usvojila Vlada Kosova, preduzečima za energiju se daje pravo službenosti i druga imovinska prava za 99 godina na imovinama na kojima su postavljena energetska postrojenja za koja su obezedila formalno imovinska prava.
Vlada Republike Kosova usvojila je Akcioni plan za sprovodjenje Rezolucije 1325 “Žene, mir i bezbednost”, od 2013-2016”. Ovaj plan obezbedjuje :
• Promociju i implementaciju Rezolucije UN 1325 na Kosovu;
• Kroz mera i aktivnosti , Kosovo će doprineti sprovođenju Rezolucije 1325 na lokalno, regionalnom i globalnom nivou;
• Koordinaciju zajedničkih aktivnosti države, civilnog društva i interesnih grupa za primenu Rezolucije 1325 i drugih programa koji promovišu rodna pitanja na Kosovu;
• Stvaranje novih pretpostavki za jačanje i promovisanje ljudskih prava za žene;
• Integracija rodnih pitanja u sektor bezbednosti;
• Stvaranje mogućnosti za promovisanje „tranzicionog prava “ na Kosovu;
• Plan će otvoriti put za razmenu iskustava koja imaju različite zemlje u sprovođenju rezolucije, za doprinos žena u pitanjima mira i bezbednosti; .
• Plan fokusira pažnju društva i angažovanje institucija za ublažavanje i otklanjanje posledica rata na Kosovu;
• Plan omogućava da kroz zajedničke aktivnosti, kao što su javne rasprave, kampanje za podizanje svesti, okrugli stolovi i drugi oblici javnog infomisanja , se promoviše na Kosovu Rezolucija 1325.
Na predlog Ministarstva za ekonomski razvoj, Vlada Republike Kosova je odlučila da se pitanja vezana za „Trepču“ tretiraju kroz izmene i dopune Zakona o javnim preduzećima, a ne kao što je ranije preporučeno, da se to uradi izradom posebnog zakona o “ Trepča „.
Zamenik premijera Pacolli je saopštio zahtev opštine Mitrovica za definisanje imovinu koju ova opština želi da ponudi japanskom investitoru za izgradnju kapaciteta za prozvodnju gljiva. Vlada je ovlastila Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja da razmatra ovo pitanje i da po potrebi predloži Vladi Kosova donošenje potrebne odluke.
Last modified: 2 децембра, 2022