„Kosovo je u opasnosti“
Premijer Kosova Albin Kurti je govoreći za Milijet rekao da je „balkanska šestorka”, posebno Kosovo, u opasnosti zbog ruskog pritiska i uticaja.
Fatma G. Kabasakallı / ANTALIA – Dok ruski napad na Ukrajinu zabrinjava balkanske zemlje, Kosovo, jedna od 6 zemalja poznatih kao „balkanska šestorka”, oseća pretnju Srbije, koja ima bliske vojne, političke i ekonomske odnose sa Kremljinom.
Odgovarajući na pitanja Milijeta, kosovski premijer Albin Kurti rekao je da u 6 zemalja poznatih kao „balkanska šestorka” (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Severna Makedonija, Crna Gora i Srbija) postoji „hibridni rat” u kojem različiti akteri pod uticajem i kontrolom Moskve pokušavaju da šire rusku hegemoniju. Premijer Kurti je upozorio da bi Beograd i bosanski Srbi mogli da iskoriste Kremljin za širenje sukoba u regionu, dok je ponovio nastojanja svoje zemlje za članstvo u Evropskoj uniji (EU) i NATO-u.
Rekavši da su oni od samog početka osudili vojni napad Rusije na Ukrajinu, Kurti je rekao: „Postoji ruski humanitarni centar u Nišu, u Srbiji, i regionalni centar Sputnik u Beogradu. Srpski entitet u Bosni, takođe igra i ulogu zamenika Kremljina. Verujem da Srbiju i srpski entitet u Bosni Kremljin može iskoristiti za širenje sukoba. Zato što žele da prouzrokuju novu konferenciju na Jalti, koja izaziva podele za stvaranje nasilnog uticaja. Zbog toga mislim da je šestorka Zapadnog Balkana uopšte, a posebno Kosovo u opasnosti“, rekao je on.
Novac EU, rusko oružje
Skrećući pažnju na vojnu blizinu Srbije Rusiji i Belorusiji, premijer Kurti je rekao: „Srbija traži novac EU i rusko oružje više od 10 godina. Takođe nastavlja da kupuje vojnu opremu od Rusije i Belorusije. Nadam se da će „EU što pre reči Beogradu da se sredstva EU neće davati bez vrednosti EU-e“, rekao je on.
Kurti je rekao da je „Srbija izdvojila 3 odsto svog nacionalnog dohotka za vojnu opremu i obuku. Ima 14 borbenih aviona Mig-29, od kojih je 8 obezbedila Belorusija, a 6 Rusija… Veze Srbije i Rusije su široke i duboke, mislim da za bezbednost i trajni dugoročni mir cela šestorka Zapadnog Balkana treba što pre da uđu u EU i NATO.
„Nije postojala situacija koju Turska nije podržala.
„Podrška predsednika Redžepa Tajipa Erdogana članstvu Kosova u NATO je za nas veoma važna i mi smo na tome zahvalni. Takođe smo veoma zahvalni za ulogu Turske pre, za vreme i posle nezavisnosti Kosova. Turska je jedna od prvih zemalja koja je priznala našu nezavisnost … U svim međunarodnim arenama, Turska je uvek glasala u korist Kosova. S’ tim u vezi, nikada nije bilo situacije da je Kosovo nešto htelo, a da Turska to nije podržala… Veoma bismo želeli da produbimo i proširimo naše odnose sa Turskom.
Last modified: 11 августа, 2022