Zamenica premijera Vlade Republike Kosovo Edita Tahiri je primila na sastanak političke predstavnike iz Preševske doline, u čijem sastavu su bili , g. Riza Halimi, poslanik u srpskom parlamentu, g Galip Bećiri, predsednik Nacionalnog saveta Albanaca i Shaip Kamberi, gradonačelnik Bujanovca.
Na ovom sastanku se razgovaralo o političkoj situaciji u Preševskoj dolini kao i o situaciji etničkih Albanaca u ovom delu, kao i o efektima tehničkih dogsporazuma postignutih u Briselu za poboljšanje života tamošnjih Albanaca.
Delegacija Presevske doline je obavestila zamenicu premijera Tahiri o najnovijim zbivanjima u oblasti ostvarivanja legitimnih prava albanske zajednice tamo, ističući posebno izazove i teškoće na političkom, ekonomskom i edukativnom planu. Oni su takođe naglasili pojavu kontinuiranog odlaska Albanaca iz njihovih mesta zbog nedostatka jasnih perspektiva za Albance.
Zamenica premijera Edita Tahiri je izrazila zabrinutost zbog lošeg stanja Albanaca i obećala je maksimalno zalaganje Vlade Republike Kosovo da podržava etnička prava Albanaca i za očuvanje etničkog i kulturnog identiteta na njihovim etničkim područjima. Gđa. Tahiri je naglasila da su prava zajendica zajemčena međunarodnim standardima, tako da Srbija mora da poštuje ove međunarodne obaveze prema Albancima u Preševskoj dolini i da im obezbedi prosperitet i demokratsku perspektivu
Govoreći o procesu tehničkog dijaloga u Briselu, zamenica premijera Tahiri je rekla da dijalog ima za cilj rešavanje tehničkih pitanja između dve susedne države, Kosova i Srbije, i sporazumi koji su do sada postignuti su sa pozitivnim efektima i za Albance Preševske doline, jer obezbeđuju recipročna kretanje ljudi i robe. Ona je posebno naglasila da je međusobno priznavanje univerzitetskih diploma je pomoč novim generacijama Albanaca sa Preševske doline koji studiraju na Kosovu i imaju potrebu za zapošljavanje i dalje studije, a svakako je i podsticaj za njih da se vrate i žive u njihovim etničkim mestima rođenja. Ona je takođe obećala zalaganje Vlade Kosova za ukidanje tarifa za osiguranje vozila, koje otežavaju slobodno kretanja građana, dajuči im na znanje da je pozicija Kosova u dijalogu bila za rešavanje u korist građana i zato što je Srbija je insistirala na visokim tarifama, tada je Kosovo odgovorila recipročno.
U kraju sastanka, ocenjeno je da je intenziviranje saradnje od obostrane koristi.