Priština, 5. decembar 2011
Imam zadovoljstvo da vas informišem o trendovima i rezultatima osmog kruga tehničkog dijaloga.
Osmi krug tehničkog dijaloga između Republike Kosovo i Srbije, pod posredstvom Evropske unije i u prisustvu SAD-a, je održan od 30. novembra do 2. decembra, 2011.
Tokom tri dana trajanja maratonskih razgovora, ovaj krug je rezultirao sporazumom o integrisanom upravljanju granicom.
U ovom krugu su takođe razgovarali i o drugim pitanjima kao što su regionalna saradnja, telekomunikacije i energija. O ovim pitanjima je ostvaren napredak, ali ne i sporazum iz razloga što srpska strana nije pokazal spremnost pokušavajući da predloži rešenja koja nisu u skladu sa realnošću na Kosovu i u suprotnosti sa evropskim principima.
Delegacija Republike Kosovo je u ovim razgovorima štitila interese države i građana, branila je Ustav Republike Kosovo i njene zakone kao i evropske principe o dobrosusedskim odnosima i regionalnoj stabilnosti.
Dali smo primarni značaj punoj implementaciji svih sporazuma postignutih do sada u tehničkom dijalogu i istakli da Srbija nije uspela da sprovede sporazume. U tom kontekstu, smo tražili od EU da pravilno proceni pozitivan učinak Kosova u ovom dijalogu i da nagradi Kosovo sa suštinskim napredovanjem u pravcu EU-e.
Glavni rezultat ove runde , onda, je bio postizanje sporazuma o integrisanom upravljanju granicom između dve nezavisne i suverene države, Kosova i Srbije, koji su pristali da sarađuju za veču bezbednost i kontrolu granica i da sprovode evropske vrednosti za otvoranje granica.
Integrisano upravljanja granicom (IBM) je evropski koncept, koji treba da se primenjuje između zemalja koje žele da se pridruže EU kao pred priprema za integraciju u šengensku zonu. U zakonodavstvu EU se pojavljuje samo integrisano upravljanje državnim granicama. Ovaj sporazum je u skladu sa Ustavom Republike Kosovo, Zakonom o integrisanom upravljanju granicom, nacionalnom strategijom, itd.
Sa ovim sporazumom Srbija je priznala granice sa Kosovom. Takođe, sa sporazum je jasno navedeno, tačka 6, da će se na graničnim prelazima sa Srbijom primenjivati zakonodavstvo jedne i druge strane. Na srpskoj strani će se primenjivati zakone Srbija i na našoj strani će se primenjivati zakoni Republike Kosovo.
Simboli, zastave i grb se neće postaviti samo u zajedničkom području prelaza IBM. Ta zona je neutralna zona između dve postojeće pogranične tačke, to je oblast u kojoj će biti postavljen zajednički pogranični objekat . Mi ćemo staviti zastave i državne simbola santimetar iza mesta gde se završava ovo ograničeno područje.I tako je ovaj zajednički prostor tampon zone, a na neutralnoj zoni se ni sada ne postavljaju simboli. U stvari, državni simboli će ostati tamo gde su, samo će pogranični objekat biti premešten dalje u neutralnoj zoni. To jest, ne radi se uopšte o uklanjanju simbola.
U sporazumu za IBM je uključeno šest postojećih prelaznih tačaka, a ne samo njih dve na kojima je Srbija insistirala. Na svakoj graničnoj tački IBM –a će se nalaziti policija, carine i druge relevantne agencije Republike Kosovo. Sa ovim sporazumom je zapečaćen rezultat vladine akcije od 25. jula za preuzimanje kontrole tačke 1 i 31 i ponovo je potvrđena realizacija operativnog plana od 16. septembra koordiniran sa KFOR-om i EULEX-om. Cela svrha barikada je bila da se ne dozvoli policiji i carinicima Republike Kosovo da budu na severu. Sada je Srbija zvanično priznala to prisustvo i zbog toga će biti uklonjene barikade. Ako se ne uklone, teret je na Srbija i Srbima .
Vlada Republike Kosovo visoko ceni zalaganje EU i SAD za postizanje ovog sporazuma koji će se realizovati sa jakim garancijama same EU-e i SAD-a.
Vlada Republike Kosovo će nastaviti da tesno sarađuje sa međunarodnim partnerima, KFOR-om, EULEX-om, EU-om i SAD –ama u cilju potpune implementacije ovog sporazuma koji je u interesu poboljšanja života građana i ispunjavanju standarda za evropske integracije .
Hvala.