Priština, 31 januar 2012
Zamenica Premijera i šef delegacije Kosova za tehnički dijalog,gdj. Edita Tahiri sastala se danas sa posrednikom EU-a, g. Robert Cooper.
Nakona sastanka, gdj. Edita Tahiri održala je konferenciju za štampu na kojoj je iznela stavove kosovske delegacije o pitanjima koja se odnose na regionalnu saradnju, tehnički protokol o IBM-u i na procese sprovodjenja postignutih sporazuma.
U nastavku dajemo u celini konferenciju za štampu Zamenice Premijera i šefa delegacije Kosova za tehnički dijalog sa Beogradom, gdj. Edita Tahiri:
Što se tiče regionalne saradnje, stavovi strana su vrlo udaljeni. Naša pozicija je jasna: Kosovo je nezavisna i suverena država i treba da bude predstavljena kao nezavisna država, kao i sve druge države regiona, sa njenim autorutetima, sa državnim simbolima, i treba da bude potpisnik regionalnih sporazuma i isto tako treba uzeti u obzir realnost da su Kosovo kao nezavisnu državu priznale večina zemalja regiona, ali i EU-a, i dodajuću još to da je Kosovo danas medjunarodno priznata država od najjaćed dela sveta, počev od SAD, glavnih država EU-a, grupe G-20, regiona, idr.
Stav srpske strane ostaje isti, dakle insistiraju na Rezoluciju 1244, dok za nas crvena linija znači da ne prihvatamo ništa što se poziva na Rezoluciju 1244.
Što se tiče pitanja tehničkog protokola o IBM-u, ja sam tražila od Coopera da se tehnički protokol završi i da se isti potpiše najkasnije do 10 februra, i da narednog dana počinje proces sprovodjenja sporazuma o IBM-u, a razlog zbog kojeg sam tražila ovu brzinu vezan je za činjenicu što će se do kraja februara meseca sastati Savet ministara EU-a, i prilikom ponovnog razmatranja zahteva Srbije za dobijanje statusa kandidat, Sevet minsitar treba da praktično vidi da su obe zemlje počele sprovoditi sporazum o IBM-o.
Ali, na drugoj strani tražila sam da svi ostali sporazumu budu sprovedeni u potpunosti, i posebno sam istakla da sporazum o slobodnom kretanju i o slobodnoj trgovini Srbija ne sprovodi u celini, več delimično, zbog činjenice da postoje barikade i paralelne strukture,, uslovi koje je Evropski savet postavio Srbiji na putu ka Evropi, treba da budu ispunjeni, Naime, Srbija treba da prestane sa umešanjem u unutrašnje stvari Republike Kosova i praktično treba da rasformira paralelne strukture.
Drugo pitanje o kojem se diskutovalo bilo je kako intenzivirati pripreme za naredni susret, ali nismo odredili datum, tako da zavisno od toga kolko će biti približavani stavovi strana, može doći do naredne runde
Moram da vam dam neka dodatna objašnjenja, budući da je prošle nedelje bilo debate oko stavova Republike Kosova o pitanju regionalne saradnje.
Vlada Republike Kosova i ja kao glavni pregovarač, nismo odustali ni na koji način ni od Republike, niti od jedne pozicije koja je vezana za crvene linije Republike Kosova u ovom tehničkom dijalogu.
Ono što se desilo je to da su neki medijski naslovi to učinili, oni su izvšilili povlačenje Republike.
Buduči da je tehnički dijalog osetljivo i vrlo kompleksno pitanje, ja mislim da medijska kultura i kultura komuniciranja ne podrazumeva analize naslova.
Obično bilo bi dobro da se dobro pročiatju citati saopštenja, intervjua, članaka, jer se tu nalazi relanost izjava, dok je drugi deo obično deo političkih redaktura
Moja poruka glasi: država Kosovo je država svih, i svi treba da radimo za nacionalne interese, stoga pravedno prenošenje stavova isntitucija je u interesu naše države i nacije.
Takodje kao glavni pregovarač moram da kažem da sam u ovim pregovorima sa mojim istorijskom, nacionalnom i političkom pozadinom. Stoga, uveravam Vas da u ni u kom slučaju, ni u kakvim okolnostima neće biti povlačenja, jer na kraju krajeva, Republike Kosovo nastala je iz dugog rata i uz mnogo žrtava mnogih generacija albanaca, prema tome sa priznanjima koja imamo od 86 država i sa priznajima koje ćemo imati ubuduče, konsolidovaćemo državu na medjunarodnom planu
Ovome treba da dodam činjenicu da smo u ovoj godini ušli u završnu fazu medjunarodnog nadgledanja nezavisnosti Kosova. Danas je u Skupštini usvojena i Rezolucija o tome, stoga stoga smo u novoj fazi dalje konsolidacije naše države na medjunarodnom planu, ali i evropskih reformi na domačem planu i mogu vam reči da ovaj rezultat nezavisnosti Kosova, nije bio ni lak, ni bez žrtvovanja, nego je to bio vrlo dug put sa mnogim opasnostima i to je volja naroda Kosova.
Mi kao Vlada Republike Kosova, ali i sve institucije, imamo obavezu da i dalje unapredimo volju za Republiku Kosovo.
I na kraju, moram da komentarišem grafite Pokreta “Samoopredeljenje”
Mi nismo se povukli od Republike, ali izgleda da je Samopredeljenje odustalo od njene opcije za ujedinjenje
Kim Radio: Da li ste potpisali sporazum o uklanjanju barikada?
Zam.Pr.- Tahiri: Prvo, sporazum o slobodnom kretanju, ali i o slobodnoj trgovinali zasniva se na osnovnim načelima EU-a. Na četiri osnova načela, protok ljudi, roba, ideja i kapitala
Svaka država čiji je cilj učlanjenje u EU dobro zna šta znači slobodno kretanje.
Ubedjena sam da Srbija ima to u vidu. Za svaku državu, integrisanje u EU podrazumeva dva uslova: politiku dobrog susedstva i regionalnu saradnju. Ubedjena sam da je Evropski savet jasno stavio do znanja uslove Srbiji, on će nastaviti da saradjuje sa Sbijom ako ona ima dobru saradnju sa Kosovom
Zëri: Ima li granice koliko ćemo ćekati ? Kako će se izaći iz ove situacije ?
Zam.Pr.- Tahiri: Tehnički dijalog je medjunarodni proces, on se odvija izmedju dve države, ali imamo i treću stranu kao garanta. Mi kao Vlada, posvečeni smo davanju dopinosa tehničkom dijalogu i pronalažnju rešenja, kao dodatne mogučnosti u pravcu EU-a. Stoga mi ostajemo posvečenu, ali na treču stranu i na posrednika je da proceni odredjene odluke.
Reuters: Koja je bila ponuda Beograda? Šta će pisati u fusnoti?
Zam.Pr.- Tahiri: Ne mogu govoriti o detaljima jer su stavovi vrlo udaljeni. Mogu vam reči da su neki od medija čak objavili da je sporazum postignut. Možda oni znaju više.
Koha Ditore: Da li ćete nastaviti susrete, ukoliko se ne postigne ovaj sporazum? Vi ste izjavili da ste odustali od Republike?
Zam.Pr.- Tahiri: Pozivam sve novinare da pročitaju moje citate i tumačenja ili politike readkture lista koji predstavlja Arben. Videćete da u mojim citatima nema odustajanja od Republike, nego su to učinile političke redakture i naslovi. Ja sam rekla da u regionalnoj saradnji biće upotrebljen model Makedonije,ali ni Makedonija nije odustala od Republike, mada su prihvatili fusnotu kao prelazno rešenje dok se ne reši spor oko imena.
Ne 20, več 100 godina borimo se za slobodu i samoopredeljene, nema tog faktora niti uslova koji može da učini da ovaj proces primi neželjeni tok. Mi,naročito lideri koji smo danas u Vladi, lideri smo borbe za nezavisnost, stoga sve što se radi, treba da se uradi zajedno i za nacionalne interese.
Vlada Republike Kosova ostaje posvečena tehničkom dijalogu. Bili smo konstruktivni i ozbiljni u doprinosu da dijalog bude plodotvoran.
Verujem da ćete i vi imati dovoljno strpljena, za medijska saopštenja kad budemo imali konkretne rezultate. U ovoj fazi, stavovi su vrlo udaljeni. Za nas crvena linija jeste ta da nema sporazuma po osnovu Rezolucije 1244.
Top Channel: Kako će funkcionisati model Makedonije? Ima li više detalja o tehničkom protokoli o IBM-u ?
Zam. PR- Tahiri: Model Makedonije odnosi se na upotrebu fusnote, što se tiče fusnote, upotrebiće se reginalna realnost, medjutim ni Makdeonija nije odustala od Republike, Republika Makedonije postoji, ali fusnota objašnjenja pokazuje jednu realnost.
Ono što hoču da dam kao poruku je sledeče: Budite pažlivi prema ovom osetljivom procesu. Doprinosite dajući saopštenjema, medijske analize i prenosite tačno procese. Mislim da je to povezano sa nacionalnim interesima čemu je svaki gradjanin Kosova dužan da doprinosi. John Kennedy je rekao “Ne pitaj šta držva čini za tebe, nego šta ti činiš za tvoju državu ”
U ovoj fazi, Cooper pribavlja stavove obe strane, i danas je konstatovano da su nam stavovi vrlo udaljeni. Ali šta će se se desiti narednih dana, ostaje da se vidi.
Tenički protokol je sličan modelu Muričana, odnosno tehničkom protokolu izmedju Albanije i Crne Gore, jer i sporazum o IBM-u postignut izmedju Kosova i Srbije sledi isti koncept- izgradnja zajedničkih objekata na šest graničnih prelaza i iste definsane procedure Dakle, sve se to radi prema Lisabonskom ugovoru i zakonima EU-a o ntegrisanom upravljanju granicama.
Zëri: Koliko je pravedno uzeti primer Makedonije, kada se zna da problem kdo Makedonije ime i nije joj dovedeno u pitanje teritorijalni suvrenitet, dok se Kosovo upravo to dovodi u pitanje?
Zam. PR- Tahiri: U medjunarodnim praksama, dovoljno je imati neslaganje, i u tom slučaju treba pronaći privremeno rešenje. Koliko god da se neslaganja razlikuju izmedju Kosova i Srbije kao dve susedne dražve, postoje neslaganja i izmedju Makedonije i Grčke, stoga je pronadjena prelazna formula.
Medjutim, ono što vam ja garantujem je to da sporazum o regionalnoj saradnji postaje prihvatljiv za nas samo pod uslovom da Kosovo bude predstavljeno kao nezavisna i suverena država, da institucije Kosova budu predstvaljene u regionalnoj saradnji i da same potpišu, za razliku od prošlosti kada je to največim delom uradio UNMIK, Rezolucijom 1244. Prema tome ne prihvatomo ništa što se poziva na Rezoluciju 1244.
Klan Kosova: Kažete da je za sporazume, potrebno žrtvovanje. Od čega ćete odusti radi saglasnosti sa srbima?
Zam. PR- Tahiri: Mi smo realistični i tražimo sporazume koji odgovaraju realnosti. Rezolucija 1244 je prevazidjena, kako u pravnom, tako i u političkom smislu.
Srbija nema zakonsko pravo da se poziva na Rezoluciju 1244 jer je ova rezolucija usvojena 1999 godine, kada Srbija nija postojala kao država. U to vreme, postojala je jedna druga država, koja se raspala i od nje su nastale Crna Gora i Srbija.
Prema tome, Srbija nijepravni naslednik te države i nema zakonsko pravo da se poziva na ovu rezoluciju.
Ovo su naši argumenti zašto mi kažemo da sporazum treba da odgovara realnosti- nastanka sedam novih država od bivše Jugoslavije.
Vizion plus: Što se tiče polise osiguranja, naročito za albance Preševske doline?
Zam.Pr- Tahiri: Ja sam pokrenula sva pitanja u vezi sa postignutim sporazumima, i naravno da sam tražilia i što brže ukidanje tarifa.
z. Cooper obečao je da će vrlo brzo zakazati susret sa ekspertima osiguravajučih kompanija obe države i EU će pomoći u olakšanju, kako bismo došli do komercialnog sporazuma i da se tarife ukinu.
Drugim rečima, da se gradjanima omogučuje da sa godišnjim polisama osiguranja putuje u ove dve drževe.