Priština, 18. decembar 2011
Tokom boravka u Istanbulu povodom učešća na strateškom sastanku Regionalnog ženskog lobija, zamenica premijera Edita Tahiri je održala sastanke sa predstavnicima albanske dijaspore u Istanbulu.
Na sastanku sa udruženjem Albansko bratstvo, g-din Halil Metin, predsednik i g. Murat Lajqi, član Predsjedništva, zamenica premijera Tahiri je visoko ocenila dugovremenu u delatnost ovog udruženja nacionalno albansko pitanje , za slobodu i nezavisnost Kosova kao i za negovanje dobrih odnosa između dva naroda, Albanaca i Turaka. Tokom razgovora su se prisetili zajedničkih napora i uspeha iz perioda okupacije Kosova, za pružanje podrške iz Turske , za pravo na samoopredeljenje naroda Kosova. Posebno je istaknut značaj održavanja veze sa donmovinom i uloga dijaspore kao most između dve države, Kosova i Turske.
U okviru saradnje sa udruženjima koja imaju interes na Balkanu, zamenica premijera Tahiri se sastala sa rukovodstvom Udruženja Balkansiad, ova asocijacija koja okuplja širok spektar dijaspore sa Balkana. Na večeri u čast zamenice premijera Edita Tahiri, predsednik Udruženja, g-din Adnan Vardarli je izrazio prijateljsku dobrodošliciu i spremnost za produbljivanje saradnje sa Vladom Republike Kosovo o pitanjima od zajedničkog interesa. Na ovom sastanku na kome je prisustvovalo i rukovodstvo Udruženja albansko bratstvo, zamenica premijera Tahiri je govorila o napredovanju države Kosovo na unutrašnjim i spoljašnjim planu , i o težnjama da uđe u NATO, EU, UN i drugim međunarodnim mehanizmima.
Ona je ocenila dobre bilateralne odnose između Kosova i Turske i zahvalila se turskoj državi za angažovanje na lobiranju za priznavanje nezavisnosti Kosova. Ona je izrazila spremnost Vlade Kosova na međusobnu saradnju, da unapredi viziju za mirniji i stabilniji Balkan u regionu, navodeći da je u regionu zatvoreno poglavlje sukoba i da je Balkan ušao i jeste u evro-atlantskoj eri.
Takođe je tokom boravka u u Istanbulu zamenica premijera Tahiri dala dug intervju za diplomatski list Today’s Zaman, gde je iznela svoje poglede o državi Kosovo, kao faktora stabilnosti i mira u regionu, za povezivanje evroatlantskih integracija sa ciljevima za održiv mir na Balkanu, kao i o značaju produbljivanja odnosa između Kosova i Turske na diplomatskom, ekonomskom i kulturnom planu.