Priština, 12. avgust 2016
Državna komisija stručno podržana zakonima Kosova, Ustavom i međunarodnim sporazumima je pružila i pruža održive, nesporne činjenice, dokazane na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Administrativna linija između Kosova i Crne Gore je ostala nepromenjena i za period od 1974-2015. Ova administrativna linija između pograničnih opština Junik, Dečani, Peć i Istok na Kosovu i opštine Pljevlje, Berane i Rožaje u Crnoj Gorie su bile i jesu priznate i vode ih gradonačelnici bez bilo kakvog dodatnog zahteva.
Opština Peć je pripremila lokalne razvojne planove koji su finansirani iz kosovskog budžeta, i uz podršku Evropske unije, švedske SIDA i američkog USAID-a. Svaki razvojni plan podleže javnoj raspravi od 60 dana, koji na kraju treba da bude usvojen ili odbijen. Sledeće je tretiran i analiziran-razvojni-opštinski plan_Peć 2006-2025 (videti na sajtu Opštine Peć, -razvojni-opštinski – plan 2006-2025.
U ovom razvojnom planu, ali i u drugim planovima, je predstavljena administrativna linija SAP Kosova 1974. godine, takođe je administrativna linija SAP Kosova od 31. decembra 1988. Ova administrativna linija je identična sa granicom označenom od državne komisije.
Postavlja se pitanje: ko je tada sprečio ovog predsednika, ili zašto ovaj predsednik nije imao zahtev za drugu teritoriju i izostavio je iz razvojnog plana Bjeluhu, Čakor, i Kulu. Za ovaj razvojni opštinski plan 2006-2025 , (OPR) tadašnji predsednik koji se vidi i na slikama je rekao (citat):
Projekti – takvi planovi su ključ ukupnog razvoja; državna institucionalna kultura; Nacionalna vrednost – ljudska civilizacija “Gradonačelnik Peći je doneo odluku (01.broj: 350-85/2006) da se organizuje javna rasprava za ovaj projekat, koji je održan u periodu od 60 dana, od 18. aprila – 19 juna 2006. U vreme javne rasprave, tom prilikom je razvojni plan usvojen i tada nije postojao zahtev od građana, niti bivšeg predsednika koji sada osporava Bjeluhu, Cakor i Kulu i tada su bili van teritorije Kosova.
Zar kada je izrađen RPK, nisu postojali Bjeluha, Čakor i Kula, ili su ih možda ostavili da ih ubace u okviru opštine Peć nakon 2025. godine, kada će biti izrađen novi plan razvoja.
Na naslovnoj strani razvojnog plana se vidi mapa opštine Peć koja je identična sa administrativnom linijom iz 1974-1988-2015 godine.
Na 7.strani ovog projekta su fotografije stručnja i mape na stolu opštine Peć koje su identične sa administrativnom linijom 1974-1988-2015 i one su bez Bjeluhe, Cakora i Kule.
Na strani 10 ovog opštinskog razvojnog plana je mapa Kosova sa opštinama, a opština Peć se vidi da je predstavljena crnom bojom. Dakle, ova mapa je tačna bez promena i sa administrativnom graničnom linijom koju je opština Peć uvek imala, odnosno bez Bjeluhe, Čakora i Kule.
Sledeća mapa je iz (OPR strana 10)
Na strani 11 OPR pod nazivom Profil opštine Peć piše – kratki istorijat, dok u potglavlju ove stranice stoji : Peć, osnovni podaci u kojima piše (citat)
“Opština Peć obuhvata površinu od 603 km² dok samo grad Peć ima površinu od oko 20 km² “. Tu površinu opštine Peć ima od sada i u čitavom periodu od 1974. do 2015. godine.Shih hartën e marrur nga plani zhvillimor e cila është me vijën e kufirit të Komunës se Pejës gjithnjë në të gjitha periudhat i njëjtë.
U ovom Opštinskom planu razvoja su predstavljene 33 mape opštine Peć sa administrativnom linijom koja je identična sa administrativnom linijom iz 1974. godine do 1988. godine i granicom Republike od 2008. do 2015. godine. Ova oblast je uvek bez Bjeluhe, Čakora i Kule.
Na ovom planu razvoja su radili mnogi stručnjaci iz opštine Peć.
To pokazuje da je Državna komisija pažljivo radila na graničnoj liniji između Republike Kosova i Crne Gore i nije ostavlja ni jedan kvadratni metar van teritorije opštine Peć, odnosno, nije ostavila ni jedan kvadratni metar van teritorije Republike Kosovo.