Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti učestvovao je na komemorativnom događaju povodom 26. godišnjice bitke u Novom naselju, Kačanik

9 aprila, 2025

Kačanik, 9. april 2025.

Nakon odavanja počasti u Memorijalnom kompleksu „Pali borci Košare“, premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, nastavio je put Kačanika, da oda počast palim borcima i martirima na 26. godišnjicu njihovog pada.

Dana 9. aprila 1999. godine, Kačanik su opkolile snage srpske vojske i policije, koje su napale civilno stanovništvo i granatirale ga sa svih strana. U borbama u Novom Naselju i Rakocu junački je palo 28 boraca Oslobodilačke vojske Kosova, a stradalo je 28 martira.

On je na početku odao počast i učestvovao na komemorativnom događaju u Novom naselju, gde je rekao da smo došli da odamo počast svim palim borcima i martirima u bitkama za Kačanik.

Posebno odajemo počast za četiri žene, koje su pale štiteći civilno stanovništvo. Sećamo se četiri žena- vojnika OVK, koje su pale u direktnom sukobu sa neprijateljskim snagama Srbije: Emsale Frangu, Jehona Raka, Lumnije Raka i Mukadeze Lika Muhadžeri. Njih se sećamo danas, na 26. godišnjici njihovog pada. „Uvek se sećamo svake poimenično“, rekao je premijer u svom govoru.

On je podsetio da je mesec april, mesec sećanja na žrtve masakra, zločina i genocida koje je Srbija počinila na Kosovu. „Sa poštovanjem i bolom sećamo se civila ubijenih i prinudno nestalih tokom prve nedelje aprila 1999. godine u Rezalu u Drenici, u Lubeniću – Peć, u Čabratu – Đakovica,  Kosovu Polju,  u Sopi -Suva Reka, u strašnom masakru porodice Vejsa u Đakovici, masakar u Lovce-Gnjilane, u Kralanu – Gjakovica, Reznik u Vučitrnu, u Mojstiru i Cercu u Istoku,  Popovo u Podujevu, u planinama Čabić u Poljacu i u selu Rašić u Peći”, rekao je premijer, dodajući da tužilaštvo i pravosudni sistem na Kosovu, uprkos poboljšanim uslovima, visokim platama i udvostručavanju istražitelja nisu aktivni koliko imaju mogućnosti a ni koliko je potrebno..

Uz moju posvećenost u očuvanju nasleđa oslobodilačke borbe, odajući počast žrtvama našeg naroda za slobodu, svi se zajedno zalažemo i posvećeni smo za Kosovo pravde, mira i napretka.

Po prvi put nakon završetka rata, usvojili smo Strategiju o tranzicionalnoj pravdi. Konsolidovali smo pravnu osnovu i ojačali institucionalne kapacitete za istrage i suđenja za zločine počinjene tokom rata. Dokumentaciju svih monstruoznih genocidnih zločina Srbije na Kosovu sprovodi Institut za ratne zločine na Kosovu. Po prvi put, popis stanovništva koji je sproveden krajem prošle godine u Republici Kosovo, uključio je i evidentiranje gubitaka i stradanja doživljenih tokom rata.

Iz Novog naselja, premijer Kurti nastavlja za Rakoc Kačanika, gde će učestvovati na memorialnoj manifestaciji, koja je tamo organizovana.

Kompletan govor premijera Kurtija:

Drage porodice palih boraca i martira Kačanika,

Poštovani poslanici Skupštine Republike Kosovo,

ministri i zamenici ministra, predstavnici državnih  institucija,

Poštovani predsedniče Opštine Kačanik g.din. Besim Ilazi,

Poštovani direktori i odbornici Skupštine Opštine,

Poštovani invalidi i veterani Oslobodilačke vojske Kosova,

Poštovani predstavnici udruženja proizašlih iz  oslobodilačkog rata,

Poštovane dame i gospodo, sestre i braćo,

Dolazimo sa Košara, gde se obeležava 26. godišnjica epske bitke, koja je srušila granicu, koja je delila Albance i dala izuzetan podsticaj oslobođenju Kosova.

Ovde smo u Kačaniku da odamo počast i sećanje na muškarce i žene koji su za sobom ostavili neviđeno nasleđe hrabrosti i ljubavi za svoju domovinu. Ujutro 9. aprila 1999. godine, Kačanik se probudio okružen srpskim vojnim i policijskim snagama koje su napadale civilno stanovništvo i granatirale ga sa svih strana. U borbama u Novom naselju i Rakocu junački je palo 28 boraca Oslobodilačke vojske Kosova, a stradalo je 28 martira.

Ovde smo da odamo počast svim palim borcima i martirima u bitkama za Kačanik. Posebno odajemo počast za četiri žene, koje su pale štiteći civilno stanovništvo. Sećamo se četiri žena- vojnika OVK, koje su pale u direktanom sukobu sa neprijateljskim snagama Srbije: Emsale Frangu, Jehona Raka, Lumnije Raka i Mukadeze Lika Muhadžeri. Njih se sećamo danas, na 26. godišnjici njihovog pada. Uvek se njih sećamo poimenično.

Nalazimo se u Kačaniku od 7. septembra 1990. godine, gde su delegati Skupštine Kosova usvojili Ustav Republike Kosovo i proglasili Republiku Kosovo za demokratsku državu albanskog naroda i pripadnika naroda i nacionalnih manjina, njenih građana, sa jedinstvenom, neotuđivom i nedeljivom teritorijom.

Kačanički ustav, osim što je kamen temeljac državnosti Republike Kosovo, je trijumf narodnog legitimiteta slobodne volje građana, nad nelegitimnim i opresivnim režimom Srbije. Ova slobodna i zakonita volja krunisana je oslobodilačkom borbom albanskog naroda, koji je organizovala i predvodila Oslobodilačka vojska Kosova za jedinstvo i slobodu, za oslobođenje Republike Kosovo od srpske okupacije i vlasti 12. juna 1999. godine. Bilo je potrebno skoro devet godina od Kačaničkog ustava do oslobođenja Kosova i opet isto toliko, skoro devet godina, od oslobođenja Kosova do proglašenja nezavisnosti.

Drage sestre i braćo,

U aprilu smo, mesecu sećanja na žrtve masakra, zločina i genocida koje je počinila Srbija na Kosovu. Uz dužno poštovanje i boli sećamo se civila ubijenih i prinudno nestalih tokom prve nedelje aprila 1999. godine u Rezalu u Drenici,  Lubeniću u Peći,  Čabratu u Đakovici, u Kosovu Polju, u Sopi Suva Reka, u strašnom masakru porodice Vejsa u Đakovici, u masakru u Lovc Gnjilana, u Kralanu Đakovice, u Rezniku Vučitrna, u Mojstiru i Crce u Istoku, u Popovo Podujeva, u planinama Čabić, u Polacu i u selu Rašić u Peći.

Za rešavanje zločina počinjenih tokom rata razvili smo zakonsku osnovu, koja je dugo nedostajala i povećali kapacitete institucija da se njima efikasno bave.

Za istrage i istinu, sa novom strukturom Kosovske policije, formirali smo upravu za istragu ratnih zločina, sa 41 službenika  istražitelja, u poređenju sa 19 koliko ih je bilo ranije. Sa porastom broja istražitelja, očigledno se povećava i broj intervjuisanih svedoka o ratnim zločinima.

U cilju zadovoljavanja pravde za ove zločine, omogućili smo suđenje u odsustvu za srpske ratne zločince.

Od 2021. godine Odeljenje za istrage ratnih zločina povećalo je broj podignutih optužnica. U 2023. godini podignuto je 15 optužnica za ratne zločine, a optuženo je 68 osoba. Tokom protekle, 2024. godine, podignuto je 14 optužnica protiv 25 Srba osumnjičenih za ratne zločine. Od toga je šest optužnica podignuto u odsustvu protiv 11 Srba, dok je još sedam podignuto protiv 13 uhapšenih Srba.

Urađeno je više nego u prošlosti, ali ima još mnogo toga da se uradi. Tužilaštvo i pravosudni sistem na Kosovu, uprkos poboljšanim uslovima, visokim platama i udvostručenju broja istražitelja, nisu aktivni koliko bi trebalo biti, a kamoli koliko je potrebno.

Uz moju posvećenost u očuvanju nasleđa oslobodilačke borbe, odajući počast žrtvama našeg naroda za slobodu, svi se zajedno zalažemo i posvećeni Kosovu pravde, mira i napretka.

Po prvi put nakon završetka rata, usvojili smo Strategiju o tranzicionalnoj pravdi. Konsolidovali smo pravnu osnovu i ojačali institucionalne kapacitete za istrage i suđenja za zločine počinjene tokom rata.

Dokumentaciju svih monstruoznih genocidnih zločina Srbije na Kosovu sprovodi Institut za ratne zločine na Kosovu. Po prvi put, popis stanovništva, koji je sproveden krajem prošle godine u Republici Kosovo, uključio je i evidentiranje gubitaka i stradanja doživljenih tokom rata.

Naša odgovornost za istinu, istoriju i pravdu za ubijene je trajna, kao i naša posvećenost razvoju naše Republike, nas kao Vlada, institucija u celini, i celokupnog naroda.

Neka je večno sećanje na pale borce i martire našeg naroda u Kačaniku i šire!

Slava im!

 

Last modified: 17 априла, 2025

Comments are closed.