Kačanik, 9. april 2025.
Povodom 26. godišnjice bitke Rakoca, premijer Republike Kosovo Albin Kurti, učestvovao je na komemorativnoj manifestaciji organizovanoj u čast palih boraca i martira u ovoj slavnoj bitci u odbrani civilnog stanovništva.
„Od prošle godine kada sam odavao počast ovde u Kačaniku, u mislima mi je ostala činjenica da je među civilima ubijenim u aprilu 1999. godine bio Nebih Livoreka, čovek rođen 10. maja 1894. godine, kojem je trebalo samo mesec dana da navrši 105 godina, kada je ubijen. Dakle, ovog čoveka, Nebih Livoreku, koji je doživeo, izbegao i preživeo Prvi balkanski rat, Prvi svetski rat i Drugi svetski rat, sva tri najkrvavija rata ne samo za Balkan, već i za ceo svet, ubile su srpske snage ovde u Kačaniku, 9. aprila 1999. godine“, rekao je premijer u svom govoru.
On je ovom prilikom rekao da to najjasnije oslikava karakter srpskog režima i prirodu rata, koji je srpska država vodila protiv Albanaca na Kosovu: „Država čije su oružane policijske i vojne snage ubile 105-godišnjeg muškarca, kao što su ubile i djecu od nekoliko mjeseci i trudnice, zločinačka je država, kriva i odgovorna pred pravdom i pred istorijom za genocid.“
Svi zločini koje je Srbija počinila na Kosovu, tokom rata i pre njega, izjavio je premijer, počinjeni su planovima i projektima, sa političkim ciljevima i divljim hegemonističkim namerama, da se postigne etnički čisto Kosovo i da se ostvari Velika Srbija. Stoga, suočen sa genocidom, brutalnošću i nehumanošću, rekao je da postoji samo jedan dostojanstven odgovor: uspostavljanje pravde kao moralne i univerzalne obaveze prema svakoj žrtvi i jačanje države što više i brže, sa svim potencijalima kojim možemo i znamo.
„Sa najvećom , institucionalnom i nacionalnom odgovornošću, moramo nastaviti sa posvećenošću rešavanje ratnih zločina, pravdom i pred istorijom. Angažujmo se za mir danas, za bolji život budućih generacija, za najmlađe i za one koji će naslediti našu budućnost. Dok radimo na suočavanju sa prošlošću, preduzeli smo važne institucionalne korake. Po prvi put od završetka rata, usvojena je Nacionalna strategija za tranzicionu pravdu i Institut za dokumentaciju ratnih zločina na Kosovu je pokrenut, funkcionalizovan i uspostavljen sa kapacitetima i kadrovima.
„Kao država i društvo, idemo napred odlučno, ujedinjeni u našoj posvećenosti ka pravednijem i ravnopravnijem društvu“, rekao je on.
Slava svima koji su pali za slobodu Kosova! Večno sećanje na njih generacijama.
Kompletan govor premijera:
Poštovane porodice palih boraca, invalida i veterana Oslobodilačke vojske Kosova,
Drage majke i ostali članovi porodica palih boraca i martira nacije,
Poštovani predsedniče Opštine Kačanik g.din. Besim Ilazi,
Poštovani poslanici Skupštine Republike Kosovo,
Poštovani zamenici premijera Jeton Raka i Arsim Ademi,
Poštovani predstavnici Opštine, direktori i odbornici Skupštine Opštine,
Sestre i braćo, dame i gospodo,
Drago mi je da sam sa vama u Kačaniku, otporan i jak u vreme rata i mira. Tri meseca proleća ispunjena su datumima zaokruženim u kalendaru savremene istorije Kosova, godišnjice događaja tokom rata 1998. i 1999. godine.
Danas, 9. aprila, kao i prošle godine, došao sam u Kačanik među vama, članovima porodice, saborcima i meštanima ovog kraja, da vam se pridružim na današnji dan, u sećanju na slavu i bol nasleđenu iz borbe za slobodu Kosova.
Dolazimo ovde iz Novog Naselja, gde smo obavili omaže, a nakon toga poklonićemo se na Groblju martira, gde su sahranjeni oni koji su pali za slobodu iz svih delova zone Kačanika.
Dana 9. aprila 1999. godine, rano ujutru, jedinice srpske vojske ušle su u Kačanik, u dugom danu borbe i ubijanja, u kome su pala 32 civila i 28 palih boraca, izgubljeno je ukupno 60 ljudskih života. U Novom Naselju i Rakocu, u sukobima sa srpskim snagama i prilikom zaštite civilnog stanovništva, tokom borbi je ubijeno 28 pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova. Među njima i četiri žene heroja: Emsale Frangu, Jehona Raka, Lumnije Raka i Mukadeze Lika-Muhaxheri.
„Od prošle godine kada sam odavao počast ovde sa vama u Kačaniku, u mislima mi je ostala činjenica da je među civilima ubijenim u aprilu 1999. godine bio Nebih Livoreka, čovek rođen 10. maja 1894. godine, kojem je trebalo samo mesec dana da navrši 105 godina, kada je ubijen. Dakle, ovog čoveka, Nebih Livoreku, koji je doživeo, spasio i preživeo Prvi balkanski rat, Prvi svetski rat i Drugi svetski rat, sva tri najkrvavija rata ne samo za Balkan, već i za ceo svet, ubile su srpske snage ovde u Kačaniku, 9. aprila 1999. godine.
Ovaj ekstremni slučaj, oslikava karakter srpskog režima i prirodu rata, koji je srpska država vodila pre 26 godina protiv Albanaca na Kosovu. Država, čije oružane policijske i vojne snage ubiju 105-godišnjeg muškarca, kao i bebe od nekoliko meseci i trudnice, je zločinačka država, kriva i odgovorna pred pravdom i pred istorijom za genocid.
Tim pre što su ovi i svi drugi zločini, koje je Srbija počinila na Kosovu tokom rata, a i pre njega, izvršeni planovima i projektima, sa političkim ciljevima i divljim hegemonističkim namerama, istrebljenje Albanaca, da se postigne etnički čisto Kosovo i da se ostvari Velika Srbija.
Stoga, suočen sa genocidom, brutalnošću i nehumanošću, rekao je da postoji samo jedan dostojanstven odgovor: uspostavljanje pravde kao moralne i univerzalne obaveze prema svakoj žrtvi i jačanje države što više i brže, sa svim potencijalima kojim možemo i znamo.
„Sa najvećom , institucionalnom i nacionalnom odgovornošću, moramo nastaviti sa posvećenošću rešavanje ratnih zločina, pravdom i pred istorijom. Angažujmo se za mir danas, za bolji život budućih generacija, za najmlađe i za one koji će naslediti našu budućnost.
Dok radimo na suočavanju sa prošlosti, preduzeli smo važne institucionalne korake. Po prvi put od završetka rata, usvojena je Nacionalna strategija za tranzicionu pravdu i Institut za dokumentaciju ratnih zločina na Kosovu je pokrenut, funkcionalizovan i uspostavljen sa kapacitetima i kadrovima. Kao država i društvo, idemo napred odlučno, ujedinjeni u našoj posvećenosti ka pravednijem i ravnopravnijem društvu.
Srbija se nije u potpunosti ili u dovoljnoj meri suočila sa svojom zločinačkom prošlošću, zbog čega se i danas, u trećoj deceniji veka, drži ciljeva iz devedesetih. XXI.
Ali ako smo nekada bili skoro sami u suočavanju sa njom, sada smo puno snažniji i sa saveznicima pred njom i svima koji ugrožavaju našu zemlju i narod. Republika Kosovo je trijumf slobode, ostvaren kroz prolivenu krv i žrtvovane živote hiljada ljudi generacijama. Dakle, danas živimo u slobodi i uživamo u svojoj zemlji, uz puteve napretka, upravo zahvaljujući žrtvi svih onih kojih se sada sećamo.
Slava svima koji su pali za slobodu Kosova! Večno sećanje na njih generacijama.
Hvala vam.
Last modified: 17 априла, 2025