Priština, 17.03.2025
Povodom 74. godišnjice osnivanja Arhiva Kosova, premijer Republike Kosovo Albin Kurti je zajedno sa ministrom kulture, omladine i sporta Hajrulla Çekuom učestvovao na otvaranju aktivnosti „Nedelje otvorenih arhiva“, održane u Državnoj agenciji kosovskih arhiva.
Premijer Kurti je, u svom govoru, arhive nazvao čuvarima dokumentarnog nasleđa, koji su temeljniosvedočanstvo naše kulture i istorijskog pamćenja, koje se budućim generacijama treba preneti u najboljem mogućem stanju.
„Državni arhivski sistem, na čijem je čelu Državna agencija za arhive, iako je zvanično deo Ministarstva kulture, kao vlada, prema njemu smo se odnosili sa pažnjom koju zaslužuje, odnosno kao sektor od nacionalnog značaja. I danas sam veoma zadovoljan što zajedno možemo da razgovaramo o opipljivim rezultatima ovog tretmana i ove državne pažnje“, rekao je premijer.
Govoreći o dosadašnjim dostignućima tokom punog četvorogodišnjeg mandata, on je pomenuo šest oblasti u kojima je intervenisano i investirano, uključujući pravnu reformu, kao što je usvajanje novog zakona o arhivima i izrada i usvajanje osam podzakonskih akata; dugoročna državna strategija razvoja arhivske građe 2025-2031; poboljšanje uslova rada osoblja i uslova za čuvanje arhivske građe; masovna digitalizacija arhivske građe; pokretanje sistema elektronskog upravljanja arhivskom građom; kao i novu organizacionu strukturu i povećane profesionalnih kapaciteta.
Premijer je istakao i još dva važna momenta; donošenje arhivske građe iz opština na severu zemlje u Prištinu, stavljanje iste pod zakonsku kontrolu; i sporazum sa Kosovskom poštom, koji građanima olakšava pristup arhivskoj građi za društvene i pravne potrebe.
Na ovom izdanju „Nedelje otvorenih arhiva“, u ime Vlade, premijer je istakao ;injenicu da je, kao i mreži ustanova kulture i nasleđa, arhivima kroz sveobuhvatna ulaganja posve’ene pažnja i dostojanstvo koje zaslužuju, kroz svestrana ulaganja .
„Podrška naše vlade će se ne samo nastaviti, već će se i povećati, jer su naša kultura, nasleđe i arhivi u tom pogledu temelji na kojima održavamo svoj identitet i održivost kao nacija i kao država, kao organizovano, demokratsko, evropsko i održivo društvo“, zaključio je premijer Kurti.
On je zahvalio i čestitao svima na dosadašnjem radu i postignutim rezultatima.
Nakon govora, predstavljen je i Elektronski sistem za upravljanje arhivskom građom, koji je danas pušten u rad i koji će, u koraka sa tehnološkim trendovima, omogućiti lak pristup digitalizovanoj arhivskoj građi iz spolja , kao i olakšati internu sistematizaciju ove građe.
Ceo govor premijera Kurtija:
Danas nas je okupila „Nedelja otvorenih arhiva“; Dobro je što se nalazimo u ovom prostoru za razgovor i razmišljanje o dobrom radu u oblasti državnih arhiva i izazovima koji predstoje u daljoj konsolidaciji arhivskog sistema za očuvanje naše dokumentarne baštine.
Poštovani g. Hajrulla Çeku, ministar kulture, omladine i sporta,
Poštovani g. Bislim Bislimi, v.d direktora Državne arhivske agencije,
Poštovana gđ. Blerina Rogova Gaxha, direktorka Narodne biblioteke Kosova,
Poštovana gđ. Vjollca Aliu, direktorka Narodnog muzeja Kosova,
Poštovani g. Atdhe Hetemi, direktor Instituta za dokumentovanje zločina počinjenih tokom rata na Kosovu,
Poštovani stručnjaci, profesori i studenti, istraživači i predstavnici državnih institucija, medijski radnici, prisutni građani,
Dame i gospodo,
Arhivi su čuvari dokumentarne baštine. Ova vrsta nasleđa je temeljni testament naše kulture i istorijskog pamćenja koje treba preneti budućim generacijama u najboljem mogućem stanju. Arhivi su centri koji snose odgovornost za tretiranje , očuvanje i promociju dokumentarnog nasleđa jedne države i naroda.
Državni arhivski sistem, na čijem je čelu Državna agencija za arhive, iako je zvanično deo Ministarstva kulture, kao vlada smo se prema njemu odnosili sa pažnjom koju zaslužuje, odnosno kao sektor od nacionalnog značaja. I danas sam veoma zadovoljan što zajedno možemo da pričamo o opipljivim rezultatima ovog tretiranja i ove zajedničke državne pažnje. Potpuno sam svestan da su ova dostignuća rezultat rada, doprinosa i posvećenosti ljudi koji rade u sistemu državnih arhiva, armije profesionalaca zajedno sa onima koji imaju rukovodeće dužnosti i svih onih koji su u različitim vremenima, ali voljom, spremnošću i interesovanjem, doprineli ovom dostignuću koje zajedno obeležavamo. Stoga, čestitajući i zahvaljujući vam na dobrom radu u proteklih nekoliko godina, pozivam vas da zajedno radimo na daljem povećanju dinamike rada.
U našem mandatu upravljanja, koji za nekoliko dana navršava četiri godine, naše zalaganje i služenje zemlji i građanima je najmanje u šest oblasti naših intervencija i ulaganja u državni arhivski sistem.
Prvo, usvojili smo novi zakon o arhivima koji postavlja svetski standard za organizaciju državnog arhivskog sistema na Kosovu. Nakon stupanja na snagu novog zakona, izrađeno je i usvojeno osam podzakonskih akata, čime je ovaj izuzetno važan zakon postao potpuno primenjiv, čime je završena pravna reforma u arhivskoj oblasti.
Drugo, Kosovo sada ima dugoročnu državnu strategiju za razvoj arhiva, jasno definišući našu državnu viziju arhivskog sistema za period 2025-2031, ali i dalje od toga.
Treće, svuda imamo značajno poboljšanje uslova rada osoblja i uslova očuvanja arhivske građe. Tek poslednjih godina uslovi su se poboljšali iu nekim slučajevima se nastavlja rad, kao na primer u zgradama arhivskog sistema u Prištini, Peći, Đakovici, Mitrovici i Prizrenu. Za Međuopštinski arhiv u Uroševcu, obezbedili smo odgovarajući prostor u aset baštine koji će ove godine biti restauriran , dok u Gnjilanu imamo napredovanja u proceduri za novu i modernu zgradu.
Četvrto, masovna digitalizacija arhivske građe dotakla je brojke koje su pre nekoliko godina bile nezamislive. Projektom masovne digitalizacije 2024. godine je digitalizovano 2,5 miliona arhivskih dokumenata, dok je poređenja radi, u prethodnih 15 godina digitalizovano je nešto više od milion arhivskih dokumenata. Uskoro ćemo dostići ukupno pet miliona digitalizovanih dokumenata, što je jasan dokaz ozbiljnosti i posvećenosti naše zajedničke posvećenosti.
Peto, srećni smo što se danas pokreće sistem upravljanja elektronskom arhivskom građom. U koraka sa tehnološkim trendovima, ovaj sistem će omogućiti lak pristup digitalizovanoj arhivskoj građi spolja, kao i olakšati unutrašnju organizaciju ove građe.
Šesto, Državna agencija za arhive ima novu organizacionu strukturu i povećane stručne kapacitete. U međuvremenu, profesionalna i patriotska meritokratija uvek treba da bude osnovni kriterijum za sve one koji žele da postanu deo državnog arhivskog sistema Republike Kosovo.
Pošto je bilo šest intervencija, da ih još jednom sumiramo, naravno, vrlo ukratko: 1) Zakon, 2) Strategija, 3) Uslovi rada, 4) Masovna digitalizacija, 5) Elektronski pristup i upravljanje arhivskom građom i 6) Nova struktura sa više profesionalaca.
Ima još dva momenta na koja smo posebno ponosni. Prvo, donošenje arhivske građe iz opština na severu zemlje u Prištinu, glavni grad Republike, stavljajući je pod zakonsku kontrolu; i drugo, sporazum sa Kosovskom poštom koji građanima olakšava pristup arhivskoj građi za društvene i pravne potrebe.
Dakle, u ovom izdanju „Nedelje otvorenih arhiva“, u ime naše Vlade, koristimo priliku da istaknemo činjenicu da smo, poput mreže ustanova kulture i nasleđa, biblioteka, muzeja, pozorišta, bioskopa, stručnih i naučnih instituta, i arhivima posvetili pažnju i dostojanstvo koje oni zaslužuju, jer smo vratili sveobuhvatna ulaganja, ne samo u infrastrukturu, koja će transformisati ove institucije, stavljajući ih u službu održivog razvoja društva, države i nacije uopšte.
Podrška naše vlade ne samo da će se nastaviti, već će se i povećati jer su naša kultura, nasleđe i arhivi u tom pogledu temelji na kojima održavamo svoj identitet i održivost kao nacija i kao država, kao organizovano, demokratsko, evropsko i održivo društvo.
Želim vam prijatnu nedelju. Čestitam vam na trudu, a od vas očekujem još više rada, kako za sebe tako i za vladu.
Hvala vam na učešću, doprinosu i pažnji.
Last modified: 18 марта, 2025