Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti na završnoj konferenciji projekta „Promocija univerzalnog pristupa čistoj vodi“: Upravljanje, zaštita vodnih resursa i povećanje naših vodnih kapaciteta su državni prioritet

19 decembra, 2024

Priština, 19. decembar 2024

Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, učestvovao je danas na završnoj konferenciji projekta „Promocija univerzalnog pristupa čistoj vodi“, koju organizuje Zeleni Preporod, a finansira Kancelarija Evropske Unije na Kosovu.

Na ovoj konferenciji, premijer je izrazio duboku zahvalnost Zelenom Preporodu i Kancelariji Evropske Unije na saradnji u ovoj inicijativi, što je ujedno i dokaz naše zajedničke posvećenosti boljoj budućnosti.

„Za nas kao vladu pitanje vode nije samo tehnički problem snabdevanja, već strateški izazov koji je direktno vezan za klimatske promene i budućnost privrede i blagostanja naših građana. Svi smo svesni da se Kosovo suočava sa teškom realnošću, imamo ograničene vodne resurse i spadamo među zemlje sa najmanjom količinom vode u regionu, stoga su upravljanje, zaštita vodnih resursa i konkretne investicije za povećanje naših vodnih kapaciteta državni prioritet.” rekao je on.

Govoreći o klimatskim promenama, premijer je istakao da je danas 65 odsto teritorije i 82 odsto stanovništva ugroženo od poplava reka. On je pomenuo poplave 2013, 2014. i 2016. godine koje su izazvale direktnu štetu od preko četiri miliona evra, dok su ponovljene suše izazvale nestašicu vode u 80 odsto naših opština.

Premijer je izdvojio korake koje je Vlada preduzela da odgovori na ovu kritičnu situaciju, gde su za dve godine hidrološke i meteorološke stanice utrostručene, kreirajući napredan sistem ranog upozoravanja na poplave i suše, pokrenuti su i značajni projekti izgradnje novih rezervoara u Firaju, Štimlju i Polati i mnogi drugi, koji će povećati kapacitete vode za preko 204 miliona m³ vode, obezbeđujući snabdevanje pijaćom vodom i vodu za poljoprivredu.

U obraćanju prisutnima, premijer je govorio i o Državnoj strategiji za vode koja uključuje izazove klimatskih promena i izgradnju dugoročne održivosti. Takođe, poboljšani i povećani su kapaciteti u Regionalnoj upravi za rečne slivove i opštine su opremljene naprednim mapama rizika od poplava da pomognu u planiranju i brzom reagovanju, kao i da su završene naše investicije u postrojenja za otpadne vode u Peći, Đakovici i Prizrenu a drugi projekti za tretman otpadnih voda su i dalje na listi prioriteta Vlade i biće realizovani. Sve ovo će doprineti ne samo smanjenju zagađenja, već i povećanju kapaciteta za korišćenje čiste vode za piće i navodnjavanje, rekao je premijer Kurti.

On je na kraju svog govora rekao da je pristup čistoj vodi pitanje pravde i opstanka naših građana i da je ovaj projekat koji se danas završava dokaz naše zajedničke posvećenosti da zaštitimo ovaj vitalni resurs i obezbedimo održivu budućnost u ovoj eri klimatskih izazova.

Celi govor premijera Kurtija:

Poštovani g. Jeton Raka, zamenik ministra u Ministarstvu životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture,
Poštovani g. Urim Xharavina, izvršni direktor Zelenog Preporoda,
Poštovani g. Johannes Stenbaek Madsen, predstavnik Kancelarije Evropske Unije na Kosovu,
Poštovani predstavnici centralnih i lokalnih institucija,
Stručnjaci i aktivisti zaštite vodnih resursa u našoj zemlji
Poštovani prisutni,
Dame i gospodo,

Velika mi je čast i odgovornost što sam danas ovde sa vama da obeležim završetak projekta koji se bavi jednim od najegzistencijalnijih izazova za našu zemlju: garantovanjem pristupa čistoj vodi za naše građane bez razlike.

Ovo je konkretan primer naše zajedničke posvećenosti zaštiti osnovnih ljudskih prava i izgradnji održivije budućnosti za Kosovo. Želim da izrazim duboku zahvalnost Zelenom Preporodu i Kancelariji Evropske Unije na saradnji u ovoj inicijativi, koja je ujedno i dokaz naše zajedničke posvećenosti boljoj budućnosti.

Za nas kao vlast, pitanje vode nije samo tehnički problem njenog snabdevanja, već strateški izazov koji je direktno vezan za klimatske promene i budućnost privrede i blagostanja naših građana. Svi mi ovde smo svesni da se Kosovo suočava sa teškom realnošću, da imamo ograničene vodne resurse i da smo među zemljama sa najmanjom količinom vode u regionu. Stoga su upravljanje, zaštita i očuvanje vodnih resursa i konkretna ulaganja za njih vitalni i državni prioritet.

Klimatske promene čine ovaj izazov još komplikovanijim. Poplave i suše koje su nekada bile retke, sada su sve češće i teže. Danas je 65% teritorije i 82% stanovništva u opasnosti od poplava reka. Na primer, poplave 2013, 2014. i 2016. godine izazvale su direktne štete od preko 4 miliona evra, dok su ponovljene suše izazvale nestašicu vode u 80% naših opština.

Mi u Vladi, da bismo odgovorili na ovu kritičnu situaciju, preduzeli smo nekoliko jasnih i odlučnih koraka:

Za dve godine utrostručili smo broj hidroloških i meteoroloških stanica, stvarajući napredni sistem ranog upozoravanja na poplave i suše. Ove stanice su postavljene u svakom kutku Kosova i u svakom rečnom basenu, da ne bude naša reakcija samo kada se suočimo sa krizama, već i da ih sprečimo.

Imajući u vidu da Kosovo ima ograničenu vodnu bazu, započeli smo važne projekte za izgradnju novih rezervoara kao što su Firaje, Štimlje, Polata i mnogi drugi. Ovim će se povećati vodni kapaciteti za preko 204 miliona m³ vode, za snabdevanje pijaćom vodom i za poljoprivredu.

Samo jedno kosovsko jezero, najveće jezero Ujman, koje se nalazi u opštini Zubin Potok, je tri puta veće po zapremini od ostala tri jezera zajedno, Radonići, Batlava i Badovci.

Dakle, s jedne strane imamo malo izvora vode, a sa druge strane oni su centralizovani.

Količina vode u našoj zemlji nije svuda raspoređena, iako bi građani svuda trebalo da budu jednaki. Dakle, naš cilj nije samo da zaštitimo i očuvamo resurse koje imamo, nego da u isto vreme povećamo količinu vode za našu zemlju.

Kosovo, što se tiče izvora vode, lići na naopaki tanjir kada se izvori vode kod nas rađaju, a beže iz zemlje. Četiri vodena bazena završavaju se u tri različita mora.

Stoga je od vitalnog značaja da deo onoga što potiče iz nas ostane u nama. Jer imamo egzistencijalne potrebe za pijaćom vodom, za navodnjavanjem u poljoprivredi, ali i za našu privredu koja raste.

Naša državna strategija za vode uključuje izazove klimatskih promena, ali i izgradnju dugoročne održivosti. Ovo uključuje nove propise o zaštiti od poplava i održive projekte, a takođe smo poboljšali i povećali kapacitete u Regionalnoj upravi za rečne slivove i opremili opštine sa naprednim mapama rizika od poplava da pomognu u planiranju i brzom reagovanju.

Naše investicije u postrojenja za otpadne vode su već završene u Peći, Đakovici, Prizrenu. Ostali su nam i drugi projekti za tretman otpadnih voda na listi prioriteta Vlade, koji će biti realizovani. Ovo će doprineti ne samo smanjenju zagađenja, već i povećanju kapaciteta za korišćenje čiste vode za piće i navodnjavanje.

Poštovani prisutni,

Pristup čistoj vodi nije samo tehničko ili ekonomsko pitanje, već i pitanje pravde i opstanka naših građana. Ovaj projekat koji se završava danas je dokaz naše zajedničke posvećenosti zaštiti ovog vitalnog resursa i osiguravanju održive budućnosti u ovoj eri klimatskih izazova. Uz održive investicije i jasnu viziju, Kosovo može i biće primer kako se veliki izazovi mogu pretvoriti u nove mogućnosti za razvoj.

Stoga, kao što kaže prvi red, u prvoj strofi pesme, da li ti izvori imaju vodu, ja verujem da izvori imaju vodu, ali moramo da je sačuvamo, zaštitimo, a takođe i da ih ulivamo u vidu jezerskih rezervoara za naše građane, poljoprivredu i preduzeća.

Hvala Vam!

Last modified: 19 децембра, 2024

Comments are closed.