Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti učestvovao je na ceremoniji otvaranja drugog izdanja Međunarodnog foruma Ulpijana

9 decembra, 2024

Priština, 09. decembar 2024

Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, učestvovao je na ceremoniji otvaranja drugog izdanja Međunarodnog foruma Ulpiana.

On je u svom obraćanju istakao istorijski i aktuelni značaj dijaspore. „Nekoliko ratova, talasi ugnjetavanja, politički progoni i ekonomske teškoće oblikovali su tokom vekova migraciju naših sugrađana u inostranstvo. Oni su godinama postali stub našeg društva i privrede“, rekao je premijer.

Forum Ulpiana ima za cilj da institucionalizuje ulogu koju je naša dijaspora dugo igrala, rekao je premijer tokom svog obraćanja, ističući značaj aktivnog uključivanja dijaspore u politički, društveni i ekonomski ekosistem Kosova.

„Omogućili smo našoj dijaspori da glasa jer smatramo da vlast ima uticaj na mnoge ljude, uključujući i one koji žive u inostranstvu. Radujemo se činjenici da će u februaru oni ostvariti svoje demokratsko pravo i odlučivati o budućnosti naše zemlje”, dodao je on.

U okviru strategije za jačanje veza sa dijasporom, premijer Kurti je naveo nekoliko značajnih inicijativa i programa kao što je program „Dijalog sa dijasporom“, u okviru kojeg je održano preko 200 sastanaka u različitim gradovima sveta, važan napredak u oblasti digitalnog angažovanja pokretanjem popisa stanovništva putem platforme e-Dijaspora, procesa koji se po prvi put sprovodi onlajn, koji je počeo 5. aprila i završava se 31. decembra. 2024, kao i Program građanske diplomatije koji angažuje mlade profesionalce iz dijaspore da doprinesu razvoju Kosova i jačaju svoje veze sa zemljom porekla.

Na kraju, premijer je zahvalio svim učesnicima i poželeo im uspešan i produktivan forum i pozvao ih da zajedno, kroz ovaj forum i druge događaje, nadograđuju dosadašnje napore i dalje jačaju bilateralnu saradnju.

U ceremoniji otvaranja Ulpiana Foruma učestvovali su zamenica premijera i Ministarka spoljnih poslova i dijaspore, Donika Gervala Schwarz, zamenica Ministarke spoljnih poslova i dijaspore, Liza Gashi, zamenica Ministra spoljnih poslova i Evrope iz Albanije, Silda Anagnosti, ambasadori i predstavnici diplomatskih misija na Kosovu, ministri, zamenici ministara i poslanici Skupštine.

Forum „Ulpiana“, kao jedan od najznačajnijih međunarodnih događaja u zemlji, ima za cilj umrežavanje političkih i institucionalnih struktura koje rade na stvaranju inovativnih mehanizama za povezivanje i angažovanje dijaspore, kao i stvaranje mogućnosti za umrežavanje učesnika iz različitih vlada na forumu, sa globalnim političkim liderima, akademskim i dijasporskim organizacijama, kao i raznim industrijama. U drugom izdanju ovog foruma biće prisutni učesnici i prezentacije iz preko 30 zemalja sveta i širokog spektra profila.

Celi govor premijera Kurtija:

Poštovana gđo. Donika Gervalla Schwarz, zamenica premijera i Ministarka spoljnih poslova i dijaspore,
Poštovana gđo. Liza Gashi, zamenica Ministarke inostranih poslova i dijaspore,
Poštovani međunarodni gosti, predstavnici Vlada, ministri, zamenici ministara, poslanici,
Vaše Ekselencije ambasadori, predstavnici diplomatskih misija na Kosovu,
Poštovani rektore Univerziteta u Prištini, g. Arben Hajrullahu,
Poštovana zamenice Ministra spoljnih poslova i Evrope iz Albanije, gđo. Silda Anagnosti,
Poštovani predstavnici međunarodnih i domaćih organizacija,
Poštovani gosti,
Dame i gospodo,

Veliko mi je zadovoljstvo da vam poželim dobrodošlicu na drugo izdanje Ulpiana Foruma. Ovaj forum je izgrađen da iskoristi ogromnu moć kapitala dijaspore u diplomatskom, socijalnom, ekonomskom i kulturnom aspektu.
U akademskoj zajednici, koncept dijaspore se pojavio tek 1970-ih, ali je njeno postojanje i uticaj mnogo prethodio tome. Širom sveta, grupe su se udružile kroz zajednički identitet, transformišući i novootkrivenu matičnu zemlju i zemlju porekla.

Ovo nam nije strano. Nekoliko ratova, talasi ugnjetavanja, politički progoni i ekonomske poteškoće oblikovali su tokom vekova migraciju naroda naše zemlje u inostranstvo. Tokom godina, oni su postali stub našeg društva i naše privrede. Naše otplaćivanje za ovaj ogroman trud nije samo priznanje, već i posvećenost borbi protiv binarnog pojma da osoba može imati samo jedan dom; i, što je najvažnije, da ako ne ispunjavate stroge kriterijume za pripadnost, ne pripadate nigde. Mi verujemo suprotno, naime da čovek pripada svuda i da je kod kuće u obe ili više zemalja.

Ovaj forum nastoji da institucionalizuje dugo igranu ulogu u kojoj je naša dijaspora bila angažovana. Ovaj razgovor se odvija u najvažnijem trenutku – vremenu političkih pokreta koji takođe utiču na živote dijaspore i svih ljudi koji žive između njih.

Ono što se često označava kao krajnja desnica nije uvek krajnja desnica. U Švedskoj, na primer, pokret podržava državnu potrošnju. Zajedničko ovim pokretima je da osporavaju postojeći poredak i obećavaju da će povratak u prošlost doneti veličinu. Ova retorika mnoge dovodi u opasnost jer, kako istorija pokazuje, povratak neće doneti veličinu. U svom romanu Leopard, italijanski pisac Lampeduza piše: „Da bi stvari ostale iste, sve se mora promeniti.” To jest, da bismo održali napredak, potrebni su nam novi načini za njegovo stvaranje. Veličina se ne može naći u tuzi veličine u prošlosti, već u zajedničkom stvaranju novog.

Novo podrazumeva i stvaranje novih metoda angažovanja dijaspore. Za nas to znači da dijaspora mora biti aktivan član političkog, društvenog i ekonomskog sistema. Dozvolili smo našoj dijaspori da glasa jer verujemo da uticaj vlade utiče na mnoge, uključujući i one koji žive u inostranstvu i možda neće provesti celu godinu u zemlji porekla. Ovog februara, radujemo se što će oni ostvariti svoje demokratsko pravo i odlučiti o budućnosti naše zemlje.

Jedna od ključnih inicijativa u okviru našeg okvira je implementacija programa „Dijalog sa dijasporom“, koji je do sada imao više od 200 sastanaka u raznim gradovima širom sveta. Ova inicijativa ima za cilj jačanje veza između Kosova i njegove globalne zajednice dijaspore.

Naša vlada je takođe napravila značajne korake u oblasti digitalnog angažovanja pokretanjem onlajn registracije stanovništva putem e-Dijaspore. Ovaj proces je počeo 5. aprila 2024. i trajaće do 31. decembra 2024. godine, što je prvi put da je takva registracija sprovedena onlajn. Pored toga, Vlada je uvela Program Građanske Diplomatije, koji okuplja mlade profesionalce iz dijaspore na Kosovu, motivišući ih da igraju ulogu u razvoju naše zemlje i jačaju svoje povezivanje sa zemljom porekla.

U ovom drugom izdanju Ulpiana Foruma, ponosan sam što sam svedok raznolikosti učešća i prezentera iz preko 30 zemalja, koji obuhvataju sve kontinente i širok spektar pozadina.

Želim vam svima uspešan i produktivan Forum sa mogućnostima za povezivanje i saradnju u budućnosti. Sada nastojimo da radimo zajedno kroz ovaj forum i druge događaje kako bismo videli kako možemo da izgradimo ove napore i dodatno ojačamo našu saradnju.

Hvala vam što ste bili ovde sa nama na ovom putu!

Last modified: 10 децембра, 2024

Comments are closed.