Pitanje: Gospodine premijeru, da li je ovo vaš prvi susret sa gospođom Kalas u njenom svojstvu novog šefa evropske diplomatije. Možete li nam reći koje su bile teme koje su bile u fokusu razgovora?
Premijer Kurti: Javno se zahvaljujem gđi. Kalas za gostoprimstvo danas, i želim joj puno uspeha u radu, njenom novom zadatku.
Od lidera koje Evropa danas ima, verujem da je gđa. Kalas u pravo vreme, na pravom mestu.
Imamo velike nade da će Republika Kosovo i region Zapadnog Balkana imati velike koristi u pogledu evropskih demokratskih vrednosti, ekonomske i finansijske podrške i mira i bezbednosti uopšte.
Sa gospođom Kalas smo razgovarali o pitanjima napretka Kosova u evropskim integracijama, ali i o odnosima sa našim severnim susedom Srbijom.
Kao prvo, naglasio sam da smo na nezavisnom Kosovu imali neviđeni ekonomski rast i demokratski napredak. Istovremeno, upravljali smo i sa najozbiljnijim bezbednosnim izazovima, najozbiljnijim pretnjama koje su rezultirale ubistvom našeg policijskog narednika Afrima Bunjakua. Glavnog zločinca bande koji je ovo uradio drži na slobodi i podržava Srbija. Dakle, svaki put na svakom sastanku tražimo predaju Milana Radojčića kosovskim vlastima, tužilaštvo već ima optužnicu od 160 stranica protiv njega i njegove grupe od preko četrdeset ljudi.
S druge strane, insistirali smo da se ne razgovara samo o dijalogu, već da kad god se pomene dijalog, treba pomenuti i Osnovni sporazum. Imamo sporazum sa Srbijom, postoji i Implementacioni aneks iz Ohrida. Osnovni sporazum je važno dostignuće, on se mora poštovati i sprovoditi, a garancija za to je upravo njegov potpis.
I naravno, razgovarali smo i o poslednjem napadu koji nam je učinjen na Kosovu, o eksploziji kanala Ibar-Lepenac u Zubinom Potoku na Kosovu. Ovom prilikom je postojao rizik da više od polovine stanovništva naše zemlje, odnosno na udaru je bilo civilno stanovništvo, ostane bez vode i struje.
Imali smo izuzetno stručan rad naših državnih organa i uspeli da saniramo štetu, ali moramo preduzeti i dodatne mere da se ništa slično ne ponovi.
Istraga je u toku. Ima uhapšenih, ima zaplenjenog materijala, uključujući oružje i municiju, sa akcentom na tome da su od 74 zaplenjenih distinktiva/amblema dvadesetak je bilo ruskih, iz različitih ruskih jedinica, ostali su uopšte srpski. Tu se nalazi i amblem OVK-a, što nas navodi da pomislimo da je neko želeo sledeću moguću istragu da vodi u pogrešnoj pisti ili kako to danas NATO naziva “ false flag operation”, jer nema drugog objašnjenja amblem OVK-a tu, ali među 74 njih dvadeset su ruske.
Tražimo podršku međunarodnih faktora da nam pomognu u ovom aspektu. Kosovo nema dileme, integracija u Evropsku Uniju i integracija u NATO nemaju alternativu, jer mi ne želimo da imamo alternativu i želimo da se ovaj proces ubrza.
Takođe ćemo imati večeru sa predsednikom Antoniom Kostom i drugim balkanskim liderima. Veoma je dobro što je gđa. Kalas, potpredsednica Evropske Komisije i odgovorna za spoljnu i bezbednosnu politiku, od prvih dana svoje nove funkcije, odmah se zainteresovala za pitanje Zapadnog Balkana i odnose Kosova i Srbije, koje bi trebale da se normalizuju putem Osnovnog sporazuma, koji u centru ima barem de facto priznanje.
Pitanje: Da li vam je gospođa Kalas otkrila svoje ideje o tome kako ona vidi nastavak procesa dijaloga?
Premijer Kurti: Čini se da je današnji sastanak bio više da sasluša nas, slušaće i druge iz regiona i nema sumnje da će sledeće godine intenzivirati proces za mir i bezbednost, za integraciju i razvoj, naravno radeći i sa njenim timom. Teško je znati kakav će oblik imati ovaj sadržaj. Ali ovaj sastanak je bio informativni sastanak na njenoj novoj funkciji, u situaciji u kojoj ona želi da pokaže svoju posvećenost Zapadnom Balkanu već drugog ili trećeg dana rada, i to je naravno dobar znak i znak nade za našu zemlju koja ima dosta očekivanja od gđe. Kalas, ali istovremeno i za ceo region i lidere, koji su demokrate i miroljubivi.
Pitanje: Dva puta za godinu i nešto, Evropska Unija je napade na Kosovo opisala kao terorističke napade. Ovim poslednjim je dodao i čin sabotaže. S obzirom da su strukture promenjene, prethodna struktura nije imala političko raspoloženje da ide dalje sa eventualnim posledicama po Srbiju. Kakvo je danas raspoloženje sa novim funkcionerom u evropskoj spoljnoj politici?
Premijer Kurti: Ovo mnogo zavisi od dinamike 27 zemalja, ali ono što želim je da Evropska Komisija u ovom drugom mandatu predsednice Ursule fon der Lajen više liči na Evropski Parlament nego na Evropski Savet, gde smo videli jednu ili dve države koje mogu da stave veto da zaglave sve i da svi ostaju iza. Konsenzus kao vrednost nije zamišljen kao pravo veta, već kao pristup i stav da niko ne bude ostavljen, a ne da svi budu ostavljeni. Zato želim i verujem da će Evropska Komisija u ovom drugom mandatu predsednice fon der Lajen, biti više komisija koja vodi nego što upravlja, i na taj način će sačuvati i unaprediti dobri kontinent kojem pripadamo.
Jasno je da ne možemo da promenimo ni geografiju ni istoriju, ali možemo i moramo da promenimo budućnost na bolje, a za to je potrebno snažno rukovodstvo Brisela, na čemu je narod Kosova i zahvalan ali i doprinosi tome.
Pitanje: U junu ste izneli neke preduslove da se sastanete u okviru dijaloga sa vašim kolegom iz Srbije. Da li ste sada voljni da zaobiđete ove uslove pošto mehanizam za dijalog preuzima neko drugi?
Premijer Kurti: Tražio sam da se Milan Radojčić izruči Kosovu. Tražio sam da se povuče pismo bivše premijerke, sada predsednice Skupštine Bernabić, gde ona praktično kaže da ne priznaje teritorijalni integritet Kosova i da se potpiše sporazum. Nisam promenio stav, jer se Srbija nije promenila. Dakle, ne očekuje se da će se ostvariti promene u Briselu, promene se moraju napraviti u Beogradu, što se tiče pristupa Kosovu, kako bih ja ponovo razmislio o svom stavu u vezi sa nastavkom dijaloga, koji- još jednom kažem-nikada ne bi trebalo da se pomene bez da se pomene reč da mi imamo Osnovni sporazum, ali Srbija ga krši. Bivša Evropska Komisija nije zviždala kada smo imali prekršaje a nije ni imala dobrog poverenja, ni dobru volju za sprovođenje sporazuma, kojeg su oni prihvatili. Beograd ne može da kaže da nije prihvatio sporazum, ali sada oni žele da sabotiraju njegovu realizaciju.
Last modified: 4 децембра, 2024