Priština, 18. novembar 2024
Poštovani premijeru Republike Severne Makedonije g. Hristijan Mickoski,
Poštovani prvi potpredsedniče Vlade g. Izet Mexhiti,
Poštovani zamenici premijera Severne Makedonije,
Poštovani zamenici premijera Republike Kosovo,
Poštovani ministri oba naših vladinih kabineta,
Zadovoljstvo mi je i čast da vam svima poželim dobrodošlicu u Prištinu na naš drugi međuvladin sastanak.
Dozvolite mi da započnem ovaj sastanak isticanjem jedne važne tačke: Republika Kosovo i Republika Severna Makedonija nemaju nesuglasica. Imamo otvorenu komunikaciju i široku saradnju.
Mi smo susedi, prijatelji i partneri, povezani ne samo trgovinom koja je u stalnom porastu, već i vezama između naših porodica i biznisa koje su sve čvršće.
Današnji susret ima i simboličan značaj, jer se poklapa sa 15. godišnjicom uspostavljanja diplomatskih odnosa između naše dve zemlje. Tokom ovih godina potpisali smo preko 50 sporazuma i memoranduma, koji su nas još više približili jedni drugima, ali ono što više treba istaći je njihova puna i precizna implementacija.
Danas ćemo ovaj napredak dalje unaprediti potpisivanjem još dva memoranduma i protokola u važnim oblastima kao što su: energija, obrazovanje i olakšice slobodnog kretanja.
Dobri odnosi naše dve zemlje ogledavaju se i u kontinuiranom rastu robne razmene, koja je u 2023. godini dostigla preko 432 miliona evra, što je izvanredan rast od 52% u odnosu na 2019. godinu, gde je iznosila 284 miliona evra, a takođe je porasla i komercijalna razmena u smislu izvoza sa Kosova u Severnu Makedoniju, sa 44 miliona u prvoj prepandemijskoj 2019. godini, na 121 milion u poslednjoj 2023. godini, što je povećanje od 175 odsto.
Povećanje trgovine i razmene između naše dve zemlje ogledava se i u povećanju mobilnosti naših građana. U periodu od 1. januara do 1. novembra ove godine zabeleženo je skoro 5 miliona graničnih prelaza u oba smera, što je značajno povećanje u odnosu na 3,5 miliona u 2019.
Jedan od glavnih rezultata današnjeg sastanka biće potpisivanje tehničkog protokola koji proizilazi iz sporazuma o zajedničkim graničnim prelazima.
Od 1. januara 2025. godine, na dva granična prelaza—Hani i Elezit/Blace i Jažinca/Globoćica— biće primenjen model ulazak-ulazak, gde će naši policijski zvaničnici raditi zajedno u jednoj zgradi. Ova saradnja će smanjiti vreme čekanja na granici i olakšati slobodno kretanje naših građana.
Zajedno, takođe, unapređujemo graničnu infrastrukturu i gradimo nove puteve koji jačaju veze među građanima i povećavaju ekonomski prosperitet naše dve zemlje.
S tim u vezi, pozdravljamo završetak izgradnje autoputa od Blaca do Skoplja, konačno, preostalih 10 kilometara, koji će povezati mrežu autoputeva u Severnoj Makedoniji sa autoputem „Arben Xhaferi“ na Kosovu, i zajedno se obavezujemo za realizaciju tunela koji povezuje Prizren sa Tetovom, ovu obavezu su naše dve zemlje već preuzele.
Između ostalog, jezikom slobodnog tržišta, kada znamo da je, uprkos lošem stanju puteva, promet ljudi i robe danas tako veliki, proširenje i unapređenje puteva koji nas povezuju je obaveza i na ekonomsku potražnju. Dakle, ulaganje u segment, gde je prinos sto posto siguran, je logično i strateško ulaganje.
Od našeg prvog međuvladinog sastanka u septembru 2021. godine, napravili smo napredak u oblasti bezbednosti i odbrane, kao i obrazovanja, kulture, zdravstva i životne sredine, ali vreme je da uradimo više i brže.
Kao susedi koji dele jednu granicu, naša bezbednost je međusobno povezana. Stoga je danas, više nego ikada, važna saradnja u pitanjima bezbednosti. Organizovani kriminal i intervencije loših aktera predstavljaju pretnju za naše zemlje i region. I možemo zajedno efikasno da radimo na ovim izazovima i možemo ih prevazići kroz zajedničku posvećenost.
Moramo zajedno raditi na jačanju regionalne saradnje. U tom pogledu, Berlinski proces je okvir koji ne samo da ujedinjuje ceo region, već nas i približava Evropskoj uniji. Ovaj proces, na zadnjem Samitu na kojem sam bio zajedno sa premijerom Mickoskim u Berlinu, dao je život Zajedničkom regionalnom tržištu, na Samitu povodom 10. godišnjice Berlinskog procesa, a to je sada povezano sa planom rasta Evropske unije za zapadni Balkan.
Naše dve republike imaju mnogo toga zajedničkog, ali ono što stoji iznad ostalih je svakako težnja da se pridružimo Evropskoj uniji i da doprinesemo miru kroz Severnoatlantski savez, NATO.
Severna Makedonija je već članica NATO-a i mi napredujemo ka tom cilju, sve dok imamo NATO integrisan na Kosovu. Cenimo podršku Severne Makedonije za članstvo Kosova u NATO i podršku članstvu u međunarodnim organizacijama.
Put ka članstvu u Evropskoj uniji, ka demokratskom napretku i ekonomskom rastu je zajednički put i čestitamo Vama, poštovani premijeru Mickoski i svima Vama ministrima vladinog kabineta, na važnim reformama koje ste preduzeli u ovom pravcu. Svesni smo da reforme nisu lake. Zahtevaju posvećenost i nepokolebljiv angažman za demokratske vrednosti i vladavini prava, ali kada se radi časno, iskreno i uvek primenjujući zakon, rezultati nikada ne izostaju.
Zajedno možemo podržavati jedni druge, deliti najbolje prakse i učiti iz iskustava jedni drugih.
I sve dok napredujemo u reformama ka Evropskoj uniji, ostanimo budni i za opasnosti oko nas. U našem regionu postoje akteri koji služe zlonamernim supersilama, koji imaju za cilj da zaustave napredak i povuku region unazad, ne dozvoljavajući da demokratija, ljudska prava i vladavina prava budu naše osnovne vrednosti, kakve mi želimo.
Stoga je ključno da svoju stratešku orijentaciju zadržimo jasnom, orijentaciju koja odgovara našim zajedničkim težnjama za integraciju u NATO i EU. Verujemo u principe koji leže u srcu NATO-a i EU-a, a to su demokratija, ljudska prava i vladavina prava.
Obe naše zemlje su svoju spoljnu i bezbednosnu politiku uskladile sa politikom Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, i mi ostajemo nepokolebljivi u tom pogledu.
Uvek osuđujemo rusku vojnu agresiju, ničim izazvanu i nezakonitu agresiju na Ukrajinu i vodimo računa da ona ne utiče na naš region.
U Severnoj Makedoniji vidimo prijateljsku zemlju, sa kojom nas povezuje ne samo geografija, već i zajedničke vrednosti i naši narodi.
Albance Severne Makedonije treba da vidimo kao dodatnu vrednost, kao nerušive mostove najbliže i najmoćnije saradnje naše dve republike.
Poštovanje prava građana bez obzira na nacionalnost, po najboljim evropskim standardima, obaveza je i Kosova i Severne Makedonije, ali i naše opredeljenje i posvećenost kao dve demokratske zemlje koje teže da se pridruže Evropskoj uniji. Saradnja i koordinacija među nama, osim što je neophodna kao susednim zemljama, neophodna je i zbog međusobne povezanosti naših građana.
Mi smo dve zemlje, ali ipak susedi i iz istog regiona.
Želim vam još više uspeha u dobrom poslu koji radite u sprovođenju Vladinog programa za građane bez razlike i zahvaljujem vam na posvećenosti jačanju veza između naših zemalja i radujem se zajedničkom radu na produbljivanju ove saradnje i jačanju partnerstva u interesu naših zemalja, građana i regiona.
Hvala premijeru Mickoski, hvala svima.
Last modified: 19 новембра, 2024