Priština, 15. novembar 2024
Vlada Republike Kosovo danas je pokrenula meru podrške zapošljavanju radno sposobnih članova u okviru pilotiranja reforme socijalne pomoći.
Na ovom sastanku prisutni su bili premijer Republike Kosovo Albin Kurti, Ministar finansija, rada i transfera Hekuran Murati, direktor Kancelarije Svetske banke za Kosovo i Severnu Makedoniju Massimiliano Paolucci i direktorka Odeljenja za stručnu obuku u Zavodu za zapošljavanje Republike Kosovo, Jehona Rexha.
Premijer Kurti je u svom govoru, ističući reformu koja se sprovodi, rekao „ako se gleda u prošlost, gde su građani, zbog diskriminatornih kriterijuma, isključeni iz šeme socijalne pomoći čak i kada je njihov radni odnos trajao samo mesec dana, naša reforma ne samo da podržava zapošljavanje na šest meseci, već i promoviše održivost zapošljavanja čak i nakon dodatnog perioda od šest meseci“.
On je nastavio svoj govor ističući da je uspeh sličnih inicijativa u prošlosti pokazatelj koji govori o neophodnosti i uticaju šeme koju danas pokrećemo.
„Pokrenuli smo 2022. godine šemu „Vlada za porodicu“, koja se sprovodi do danas, koja je do sada omogućila da 4.100 porodica, koje nisu imale nijednog zaposlenog, sada imaju najmanje jednog zaposlenog“, rekao je on premijer.
U međuvremenu, ministar Murati je ponudio više detalja o toj meri, rekavši da se nakon ukidanja diskriminatornih kriterijuma sada nudi podrška za integraciju radno sposobnih ljudi na tržište rada.
„Podršku ovim porodicama počinjemo merom subvencionisanja zarada gde poslodavcima subvencionišemo 70 odsto bruto zarade zaposlenog kroz ovu meru, 6 meseci zaredom, do maksimalno 350 evra mesečno. Dalje , za poslodavce koji istog radnika angažuju na još šest meseci, na kraju drugog šestomesečnog angažovanja, mogu ostvariti jednokratnu sumu u iznosu od 20% od proseka plate radnika u drugom šestomesečju“, saopštio je ministar Murati.
Direktor Kancelarije Svetske banke za Kosovo i Severnu Makedoniju, g. Massimiliano Paolucci, čestitao je Vladi Kosova na preduzetim koracima za reformu šeme socijalne pomoći na Kosovu i izrazio spremnost Svetske banke da nastavi da podržava Vladu u ovom procesu. On je dodao da je poboljšanje kvaliteta života građana Kosova suštinski prioritet za Svetsku banku i vodeći princip u našem partnerstvu sa Vladom Kosova.
Dok je Jehona Rexha, direktorka Odeljenja za stručno osposobljavanje u Zavodu za zapošljavanje Republike Kosovo, rekla da je početak Programa reforme socijalne pomoći, pored značaja koji on ima u dimenziji socijalne politike, blagostanja i suštinskog i substancijalnog adresiranja, ova šema, kako u formi tako i u sadržaju, pokazuje da je fokus sa punom pažnjom i posvećenošću na korisnike, redizajnirajući korake i kriterijume za korisnička lica i porodice, uklanjajući diskriminatorne kriterijume i smanjenje potencijala za zloupotrebu šeme.
Osim privrednih subjekata, od ove mere zapošljavanja mogu imati koristi i nevladine organizacije. Članovi sposobni za rad koji se prijave na biroima za zapošljavanje imaće koristi od specijalizovanog savetovanja, gde se procenjuju njihove veštine i kreiraju se individualni planovi zapošljavanja. Za one kojima je potreban razvoj veština nude se programi za obuku i usavršavanje veština, dok se za one koji su spremni da uđu na tržište rada nude podsticaji poput ovih koje sam pomenuo kao podršku njihovom zapošljavanju.
Na ovom sastanku je bilo prisutno 42 novozaposlenih savetnika za zapošljavanje koji će biti angažovani u raznim opštinama na Kosovu da podrže integraciju na tržište rada za porodice koje su u socijalnoj pomoći.
Celi govor premijera Kurtija:
Hvala Vam, poštovani Ministre finansija, rada i transfera, g. Hekuran Murati,
Poštovana direktorko Odeljenja za stručno osposobljavanje u Zavodu za zapošljavanje Republike Kosovo, gđo. Jehona Rexha,
Poštovani direktore Svetske banke za Kosovo i Severnu Makedoniju, g. Massimiliano Paolucci,
Poštovani direktoru Departmana za socijalne programe, g. Mentor Morina,
Poštovani savetnici za zapošljavanje,
Dame i gospodo,
Poštovani mediji,
Na pokretanju projekta reforme socijalne pomoći obećali smo program koji ima za cilj ravnopravnost i unapređenje zapošljavanja. Ispunili smo obećanje o reformi, koja ima za cilj društvenu jednakost, uklanjanjem diskriminatornih kriterijuma i uvođenjem novih testova siromaštva. Kao rezultat toga, početkom ovog meseca 1.824 porodice u potrebi dobile su finansijsku podršku, čime su postale deo prve grupe korisnika.
Drugo obećanje, ono o promovisanju zapošljavanja, ispunjavamo tako što ne uklanjamo automatski one koji su zaposleni iz šeme, već ohrabrujemo i podržavamo njihovu integraciju na tržište rada. Dakle, ako su u prošlosti porodice koje primaju socijalnu pomoć videle zaposlenje kao pretnju da napuste šemu socijalne pomoći, danas bi to trebale da vide kao priliku da obezbede neophodan prihod da im šema više ne bude potrebna.
Stoga vam danas predstavljamo šemu „Podrška pri zapošljavanju porodica u socijalnoj pomoći“, koja se sprovodi u dve faze. Prva faza podrazumeva subvencionisanje 70 odsto plate radnika šest meseci zaredom, ali to nije sve. Kao dodatnu podršku, ako se radni odnos produži još šest meseci, poslodavac će dobiti i iznos od jednokratne sume.
Ako se gleda u prošlosti, gde su građani, zbog diskriminatornih kriterijuma, bili izostavljeni iz šeme socijalne pomoći čak i kada je njihov radni odnos, recimo, trajao samo mesec dana, naša reforma ne samo da podržava zapošljavanje na šest meseci, već istovremeno , promoviše održivost zapošljavanja i nakon dodatnog perioda od šest meseci.
Štaviše, radno sposobni članovi koji se registruju na biroima za zapošljavanje imaće koristi od specijalizovanog savetovanja, gde se procenjuju njihove veštine i kreiraju individualni planovi zapošljavanja. Za one kojima je potreban razvoj veština nude se programi za obuku i usavršavanje veština, dok se za one koji su spremni da uđu na tržište rada nude podsticaji poput ovih koje sam pomenuo kao podršku njihovom zapošljavanju.
Uspeh sličnih inicijativa u prošlosti je pokazatelj koji govori o neophodnosti i uticaju šeme koju danas pokrećemo. Kao Vlada, 2022. godine pokrenuli smo šemu „Vlada za porodicu“, koja se sprovodi i danas, koja je do sada omogućila da 4.100 porodica, koje nisu imale nijednog zaposlenog, sada imaju bar jednog zaposlenog.
Da je Vlada za porodice dokazuje posvećenost i kontinuirani rad, o čemu svedoče dečiji dodaci, porodiljski dodaci, energetske subvencije, povećane penzije i povećanja plata, a da je Vlada za svaku porodicu bez razlike, svedoče šeme poput današnje , koji proširuju uticaj i na one porodice koje su u prošlosti imale nemogućnost da osete ruku države.
Sada ću ponovo dati reč Ministru finansija, rada i transfera, gospodinu Hekuranu Muratiju da objasni i pruži više detalja u vezi sa ovom veoma važnom šemom za naše društvo.
Last modified: 19 новембра, 2024