Priština, 17.09.2024
Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, učestvovao je u pokretanju Modula za sertifikaciju pravosudnog ispita.
U uvodnoj reči, on je rekao da danas, više nego ikada, digitalizacija transformiše naše živote i način na koji komuniciramo sa javnim uslugama. Stoga je digitalizacija državnih usluga neophodna za svaku drugu zemlju koja ima za cilj da ide napred na putu razvoja i modernizacije.
Premijer Kurti je kao veoma važan korak ocenio pokretanje Modula za sertifikaciju pravosudnog ispita, u okviru digitalizacije sistema licenciranja slobodnih profesija, koji doprinosi efikasnosti, transparentnosti, uspešnosti i meritokratiji.
„Jačanje slobodnih profesija kroz jačanje pristupa pravdi, kao deo našeg vladinog programa i jedan od strateških ciljeva, i dalje je naš prioritet. Međutim, pored ovoga, to je i deo naše zajedničke misije za vladavinu prava i funkcionisanje pravne države “, rekao je on.
Zahvalivši se Ministarstvu pravde na posvećenosti i neumornom radu na povećanju efikasnosti postupaka, kao i nemačkom GIZ-u na podršci, u svetlu bliske saradnje naše Republike sa prijateljskim nemačkim narodom i Evropskom unijom uopšte, Premijer je istakao da će digitalizacija usluga do potpune digatilizacije pravosudnog ispita uticati i na meritokratiju, dovodeći nove, pripremljene, sposobne kadrove koji mogu da daju izuzetan doprinos Republici.
Ministarka pravde Albulena Haxhiu je rekla da se kao ministarka pravde oseća odgovornom da obezbedi da naš pravni i administrativni sistem bude u skladu sa savremenim zahtevima. Ona je kao važan korak ocenila pokretanje Modula za sertifikaciju Pravosudnog ispita i Digitalizaciju sistema licenciranja slobodnih profesija, rekavši da je ovo dodatna prilika da I dalje unapredimo način na koji upravljamo i regulišemo ove profesije.
Prigodan govor su imali i Albert Zogaj, predsedavajući Sudskog saveta Kosova, Johaness Madsen, predstavnik Kancelarije Evropske unije na Kosovu, kao i Daniel Alker, lider Nemačke razvojne saradnje u Ambasadi Savezne Republike Nemačke na Kosovu.
Ceo govor premijera Kurtija:
Poštovana gđ. Albulena Haxhiu, ministarka Ministarstva pravde,
Poštovani g. Albert Zogaj, predsedavajući Sudskog saveta Kosova,
Poštovani zamenici ministra u Ministarstvu pravde, Blerim Sallahu i Vigan Qorrolli,
Poštovani g. Johaness Madsen, predstavnik Kancelarije Evropske unije na Kosovu,
Poštovani g. Daniel Alker, šef nemačke razvojne saradnje u Ambasadi Savezne Republike Nemačke na Kosovu,
Poštovani g. Adnan Rrustemi, predsednik Odbora za zakonodavstvo u Skupštini Republike Kosovo,
Poštovani dekane Pravnog fakulteta g. Avni Puka,
Poštovani čelnici i predstavnici komora slobodnih profesija,
Poštovani predstavnici institucija, organizacija civilnog društva, advokati, profesionalci u ovoj oblasti,
Poštovani prisutni,
Dame i gospodo
Danas, više nego ikada, digitalizacija transformiše naše živote i način na koji komuniciramo sa javnim uslugama. Ova nova tehnološka era donela je sa sobom brojne prednosti koje mogu suštinski da promene način na koji vlade služe svojim građanima. Iz tog razloga, digitalizacija državnih usluga je neophodna za svaku zemlju koja ima za cilj da ide napred na putu razvoja i modernizacije.
Drago mi je što danas pokrećemo Modul za sertifikaciju pravosudnog ispita, kao deo digitalizacije sistema licenciranja slobodnih profesija i kao veoma važan korak ka efikasnosti, transparentnosti, uspešnosti i meritokratiji.
Jačanje slobodnih profesija kroz jačanje pristupa pravdi kao deo našeg vladinog programa i jedan od strateških ciljeva je i dalje naš prioritet. Međutim, osim ovoga, to je i deo naše zajedničke misije za vladavinu prava i funkcionisanje pravne države. Prema tome, pored reformi koje već sprovodimo u pravosudnom i tužilačkom sistemu, ove reforme svakako obuhvataju i slobodne profesije, posebno u smislu digitalizacije rada službi.
Pokretanje Modula za sertifikaciju pravosudnog ispita predstavlja pokretanje digitalizovane forme ove usluge, koja se do sada obavljala u fizičkom obliku. Ovaj modul, koji obuhvata i pretprocesne radnje iz pristupnice za polaganje ispita i uplatu, služi građanima, odnosno pravnicima , i omogućava lakši, jednostavniji i brži pristup prijavi, polaganje ispita i dobijanje sertifikata. A, pored modula koji se pokreće, dakle za pravosudni ispit, ovakva digitalizacija je urađena i u javnom beležništvu , posredovanju i privatnom izvršiteljstvu. Već imamo preko 180 digitalizovanih usluga na eKosova i do kraja godine očekujemo da će ovaj broj dostići preko 200. Od 2021. godine do danas pravosudni ispit prijavilo je 3209 kandidata, njih 747 ili skoro svaki četvrti. Dakle, 747 mladih stručnjaka koji sada imaju i pravosudni ispit. Nastavićemo marljiv rad u pravcu kompletiranja infrastrukture za obavljanje slobodnih zanimanja, počev od nadzora i inspekcije. Infrastruktura i obezbeđivanje uslova za rad je naša obaveza, ali je i obaveza da obezbedimo da državni agenti rade u skladu sa zakonom i za građane.
Lak i brz pristup servisu obaveza je svake vlade koja brine o svojim građanima. Bržim i lakšim pristupom građanima se obezbeđuje efikasnost u ispunjavanju njihovih potreba. U okviru našeg Vladinog programa za digitalnu transformaciju, radimo dosta posla, počev od smanjenja administrativnih barijera do povezivanja sistema i interakcije institucija, kao što je Telo za razmatranje nabavki sa bazom podataka o krivičnoj evodenciji , ili e-nabavke sa trezorom. U svemu tome radimo bez prestanka sa ciljem da olakšamo svakodnevni život naših građana, ali i smanjimo lične kontakte među ljudima , što često dovodi do korupcije, a samim tim i do usporavanja i politizacije javne uprave. Ovo se sada bliži kraju.
Poštovani prisutni,
Transparentnost je još jedan važan faktor koji dolazi kao rezultat digitalizacije i predstavlja moćno sredstvo u borbi protiv korupcije. Kada se usluge pružaju online, svaki proces se može lako pratiti i istražiti. Ova vrsta transparentnog pristupa pomaže u izgradnji poverenja između građana i državnih institucija, značajno smanjujući prostor za zloupotrebe ili razne nezakonite intervencije. A svi znamo koliko je kredibilitet naših građana važan u pravosuđu i kadrovima koji dolaze. Osim toga, digitalizacija usluga do kompletnog pravosudnog ispita uticaće i na meritokratiju, donoseći nove, pripremljene, sposobne kadrove koji mogu da daju izuzetan doprinos u našoj Republici i za nju. I ulaganje države u ove kapacitete treba da bude veliko, kako bi se stvorilo međusobno poverenje između države i mladih, što je najveći potencijal koji naša država ima.
Zahvaljujem se Ministarstvu pravde na posvećenosti i neumornom radu u pravcu povećanja efikasnosti postupaka, njihovog pojednostavljenja i minimiziranja birokratije. I ovim putem želim da se zahvalim nemačkom GIZ-u na podršci, u svetlu bliske saradnje naše Republike sa prijateljskim nemačkim narodom i Evropskom unijom uopšte.
Zahvaljujem!
Last modified: 18 септембра, 2024