Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti sastao se sa iseljeničkom zajednicom u Zeytinburnu/Zeytinburnu Kültür Merkezi”

2 juna, 2024

Zeytinburnu, 2. jun 2024.

Tokom boravka u Turskoj, premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, održao je sastanak sa emigrantskom zajednicom „Kulturni centar u Zeitinburnu/Zeitinburnu Kultur Merkezi“.

Pred prisutnima je istakao da je naš odnos sa Turskom čvrst, širok i dubok, u istorijskom i kulturnom aspektu.

„Želimo da još više unapredimo odlične odnose koje imamo sa Republikom Turskom u saradnji, posebno u dve oblasti: u ekonomiji i trgovini, s jedne strane i u odbrani i bezbednosti s druge strane“, rekao je u nastavku premijer Kurti .

Informišući ih o dosadašnjem napretku Kosova, premijer je rekao da su četiri oblasti u koje smo najviše ulagali: odbrana i bezbednost, poljoprivreda, obrazovanje i zdravstvo. Što se tiče bezbednosti, pomenuo je vojnike i oficire naše vojske, od kojih je značajan deo u Republici Turskoj na obuci, kako bi se što bolje pripremili za odbranu i bezbednost Republike Kosovo.

„Dragi sunarodnici, zainteresovani smo da što češć́e dolazite na Kosovo, avio-kompanije svakodnevno dolaze iz nekoliko gradova, ali ne tražimo od vas da dođete i da se žrtvujete doprineseći, već da dođete i investirate  u vašem interesu. Svi vi koji ste preduzetnići, jedan ogranak vašeg biznisa, dođite i prenesite na Kosovo“, bio je jedan od glavnih apela premijera na ovom sastanku, pozivajuć́i ih da postanu deo razvoja Kosova.

Premijer je dodao dasu naši iseljenici odličan most za veoma velike i nove saradnje Kosova i Turske, ali  i Albanije i Severne Makedonije, Preševske doline i Crne Gore.

Dakle, gde god da su Albanci na Balkanu, oni ovde mogu sa vama da stvaraju mostove ekonomske, komercijalne, kulturne saradnje, kao što imamo Turke na Kosovu, koji su takođe most saradnje između Kosova i Turske“, nastavio je Premijer.

Sutrašnja poseta premijera Kurtija biće nastavljena  učešćem na prvom ekonomskom poslovnom forumu između Kosova i Turske, koji predstavlja priliku za produbljivanje ekonomske saradnje i poveć́anje trgovinske razmene i stranih investicija.

Kompletan govor premijera Kurti:

Ovde sam među vama i zahvaljujem vam što ste podelili vreme rada i odmora i spojili nas.

Želim da se zahvalim predsedniku opštine, Zeitinburnu, g.dinu Arısoju, na  gostoprimstvu i hvala g. Naser ​​za organizaciju i istovremeno kolege koje su mi se pridružile, bilo da su iz naše Vlade na Kosovu, iz našeg konzulata ovde u Istanbulu ili čak iz naše ambasade i Kulturnog centra u Ankari.

Pre pet godina bio sam u Bajram Paša, a ovde u Zejtinburnu nije bilo mnogo drugačije. Mnogo Albanaca tamo i mnogo Albanaca ovde, koji nan, nesumnjivo, čine ponosnim.

Juče smo bili u Kulturnom centru, koji nosi ime Sami Frasher, Shemsedin Bej Frasher, i bili smo tamo povodom njegovog rođenja, pošto je rođen 1. juna 1850. godine, ne zaboravljajući da je tačno u mesecu jun, 18. juna obeležavamo i 120. godišnjicu njegove smrti, ali između ova dva datuma, ove godine obeležavamo i 125. godišnjicu njegovog remek dela „Albanija šta je bila, šta jeste i šta ć́e postati“, koje je manifest albanske nacije.

Ta knjiga iz 1899. godine, ne samo da nam je pokazala geopolitičku i bezbednosnu situaciju, već nam je pokazala kuda treba da idemo i kojim putem.

S toga, delo Sami Frasheri treba da proučavaju i ponovo čitaju svi, svuda i kad god, delo progresivnog naučnika, koji je već́ tada govorio da sve devojčice treba da idu u školu, a one koje nemaju da plate sveske ili kartice, kako je on to nazivao, po školama i u klupama gde sede đaci i deca, onda će država, sistem, prosveta, morati da ih plaća, da nijedno dete ne ostane bez škole, a naročito devojčice da pohađaju školu.

Naš odnos sa Turskom je čvrst, širok i dubok, to je i istorijski i kulturni odnos.

Želimo da odlične odnose koje imamo sa Republikom Turskom još više unapredimo u saradnji, posebno u dve oblasti: u privredi i trgovini s jedne strane i u odbrani i bezbednosti s druge strane.

Zbog toga smo u Ankari imali veoma plodne sastanke sa predsednikom Republike Turske Recep Tayyip Erdoğan, sa njegovim zamenikom Cevdet Yılmaz, sa ministrom nacionalne odbrane Yaşar Güler i takođe sa ministrom spoljnih poslova Hakanom Fidanom.

Kosovo je postalo zemlja šampion na Balkanu u pogledu demokratskog napretka i vladavine prava. U ove poslednje tri godine imamo prosečan privredni rast od 6.2 odsto bruto domać́eg proizvoda. Takođe, udvostručili smo direktne strane investicije i izvoz, a rast za našu zemlju nismo zadržali za državu, već́ smo ga distribuiral narodu. Naša vlada je prvi put uvela dečje i porodiljske beneficije, udvostručila zapošljavanje mladih i fokusirala se na žene i devojke, a njih 12 hiljada je zaposleno kao rezultat ekonomskog rasta i razvoja.

Zaposlenost je porasla za 20 odsto od početka 2021. do početka 2024. godine, a mi smo svake godine u našu ekonomiju dodavali 1 milijardu evra, a ranije je trebalo tri godine za 1 milijardu evra. Koračamo napred sve bržim koracima

Zatekli smo i dugove kada smo došli kao vlada. 140 miliona evra neplaćenih faktura za razne privredne subjekte i ovaj dug smo za tri godine snizili na samo 33 miliona evra.

Javni dug Kosova danas iznosi oko 17 odsto bruto domać́eg proizvoda, što nam omoguć́ava da uspešno pregovaramo o povoljnim kreditima za razvoj Kosova.

Četiri oblasti u koje smo najviše ulagali, najveć́a budžetska izdvajanja su: odbrana i bezbednost, poljoprivreda, obrazovanje i zdravstvo.

Što se tiče odbrane, za tri godine povećali smo broj na 1852 vojnika, ove godine 600 novih vojnika, udvostručili smo budžet za odbranu, utrostručili budžet za naoružanje i učetvorostručili obuku u inostranstvu za vojnike i oficire naše vojske, a znatan broj njih u Republici Turskoj uči, studira, obučava i vežba, kako bi se što bolje pripremili za odbranu i bezbednost svoje domovine, Republike Kosovo.

Povećali smo starosnu granicu za vojnike sa 23 na 25 godina i opremili našu vojsku sve modernijim naoružanjem. Kupili smo bespilotne letelice Bayraktar ​​iz Turske i protivtenkovske rakete Javelin iz Amerike. U školama uvodimo predmet Edukacija za bezbednost, ali radimo i sveobuhvatnu zaštitu ili totalnu zaštitu, kako bi, ukoliko je naša domovina ugrožena, svaki građanin imao svoju ulogu, funkciju u odbrani i bezbednosti. Dakle, sveobuhvatna zaštita s jedne strane i edukacija o bezbednosti u školama sa druge strane su veoma važni za našu zemlju i naša Vlada je već počela da ih sastavlja i sprovodi.

Poveć́ali smo subvencije poljoprivredniku za 216%, zemlja ne treba ostati neobrađena, zemlja se mora obrađivati, zasađivati žitom, drvećem, povrćem, a što više obrađujemo zemlju, što stvara novi odnos između građanina i teritorije. Moramo da volimo svoju zemlju, a jedan od načina da volimo svoju zemlju je da obrađujemo svoju zemlju i imamo svoj hleb  sa polja naše Republike.

Borimo se protiv korupcije na svim poljima, na svim nivoima Naša vlada je vlada ministara, koji imaju čistu savest i ruke, koji štede državni budžet i ne štede sebe, rade danonoć́no, bez rezerve, jer moramo da jačamo svoju državu i da obogatimo svoj narod. Mi smo Vlada koja voli bogate ljude, a ne bogate političare.

Državno obrazovanje smo učinili besplatnim, jer smatramo da građani imaju pravo na obrazovanje, građani treba da imaju pravo na besplatno obrazovanje, a u tom smislu je besplatno javno obrazovanje na svim nivoima, uključujuć́i i univerzitete. 10.200 stipendija za studente od kojih 5170 elitnih stipendija i posebno stipendija za nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku, 4880 uglavnom za devojke i žene. Polovina studenata na Kosovu koji studiraju tehnologiju, inženjerstvo, matematiku, nauku su žene i devojke. U Evropskoj uniji prosek je 17%, na Kosovu 50%.

Dragi sunarodnici, zainteresovani smo da što češć́e dolazite na Kosovo, avio-kompanije svakodnevno dolaze iz nekoliko gradova, ali ne tražimo od vas da dođete i da se žrtvujete doprineseći, već da dođete da investirate  i u vašu dobit. Svi vi koji ste preduzetnići, jedan ogranak vašeg biznisa, dođite i prenesite na Kosovo.

Kosovo nudi veoma dobre uslove za preduzetnike, recimo 0% je porez na izvoz, za ​​uvoz proizvodnih mašina je takođe 0%, nema dividende za korporativnu dobit, to je samo 10% poreza na dobit preduzeća i istovremeno imamo sjajnu omladinu gde svi govore engleski, dobar deo govori i nemački, a prosečna starost je 31 godina.

Kirije su jeftine, električna energija je jeftina, ljubav je takođe velika.

Reforme Vlade će se nastaviti, da ima pravde za stanovništvo, ali istovremeno da ima i ulaganja u privredu, planiramo da u ovoj deceniji, u narednih šest godina, imamo ulaganja od 7 milijardi.
3 milijarde za transport, 2 milijarde za energiju i 2 milijarde za životnu  sredinu. Sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, u februaru ove godine potpisali smo memorandum o saradnji za razne projekte za naredne tri godine u iznosu od 400 miliona evra, što pokazuje da Evropa veruje u budućnost Kosova.

Ono na šta vas pozivamo je da ne ulažete da biste omogućili razvoj, već́ želimo da vas učinimo delom postojeć́eg razvoja, kako biste se i vi radovali i imali dobit,  ali i ubrzali razvoj.

Kosovo danas nije u krizi razvoja. Kosovo danas želi još veći i brži razvoj, a za to rešenje vidimo u vama, u vama koji se vraćate u svoju domovinu.

U zemljama zapadne Evrope postoje zemlje u kojima ima nekoliko hiljada Albanaca, postoje zemlje u kojima ih ima nekoliko desetina hiljada, već́ina zemalja ima desetine hiljada Albanaca u Evropi, postoje zemlje sa stotinama hiljada, ali ovde u Turskoj Albanaca ima nekoliko miliona

Potencijal je veoma veliki. Vi ste odličan most za veoma velike i nove saradnje Kosova i Turske, ali  i Albanije i Severne Makedonije, Preševske doline i Crne Gore. Dakle, gde god da su Albanci na Balkanu, oni ovde mogu sa vama da stvaraju mostove ekonomske, komercijalne, kulturne saradnje, kao što imamo Turke na Kosovu, koji su takođe most saradnje između Kosova i Turske.

Imam ministra Fikrim Damka, iz bosanske zajednice imam zamenicu Emiliju Redžepi, iz egipatske zajednice imam ministra Elberta Krasnići. Dakle, sa svim zajednicama imamo odlične odnose. Imam i srpskog ministra Nenada Rašića. Imamo problema sa Srbijom,  jer ne priznaju našu nezavisnost i ne prihvataju zločine koje je počinio Milošević́, a to su ratni zločini, zločini protiv čovečnosti i genocid. O ovome nikada nećemo ćutati i uvek ć́emo tražiti pravdu za žrtve. Ubijeno je 10 hiljada nenaoružanih, bespomoćnih civila. Pre 25 godina ubijeno je 1133 dece, silovano 20 hiljada žena i devojaka. Oni to negiraju i pored toga ne žele da prihvate postojanje Republike Kosovo za nezavisnu, suverenu, demokratsku državu, koja je šampion na Balkanu u pogledu napretka demokratije i vladavine prava. Nismo mi protiv Srba, Srbija je protiv nas, ali na njihovu štetu, jer mi ć́emo se razvijati i napredovati.

Kada sam bio u Bajram Pasha  pre 5 godina, bilo je to vreme kada nisam imao telohranitelje kao danas. Slobodno sam šetao ulicom u Bajram Paši, prošao sam pored izloga, dopao mi se par cipela i stao sam i kupio ih. Govorio sam na engleskom, nažalost ne znam turski, razgovarao sam na engleskom sa mladićem koji je tamo prodavao, dok mi nije našao tačnu veličinu cipela koja mi odgovara. Pošto sam ih kupio, pre nego što sam otišao, pitao sam ga odakle si, iz kojeg mesta u Turskoj. Rekao mi je da je rođen tu, u  Bajram Pasha. Pitao sam ga „doro, a kako se zoveš“? Odgovorio je “Ergyn”. Rekao sam „Imena  Ergyn ima i na Kosovu“. Rekao je “ Da, Ja sam iz Gostivara“. Mnogi ljudi koje sreć́emo su rođeni ovde, ali neki od njih imaju majku i oca, neki imaju baku i dedu, neki imaju prabaku i pradedu, došli su u Tursku iz predela nastanjenim sa Albancima. Važno je da što više dolaze na Kosovo. Jako je dobro što znaju turski, ali i da uče i albanski. Možda i ja dolazeći u Tursku počeo da učim sve više reči, jer koliko god da imaš godina, učiš dok si živ.

Sutra ć́emo imati kosovsko-turski poslovni forum. To je forum po prvi put na nezavisnom Kosovu koji se organizuje ovde u Istanbulu i cilj nam je da što više investitora dolazi iz Turske na Kosovo, povećamo trgovinsku razmenu za preko 1 milijardu i istovremeno ovi kulturni mostovi, ne samo sa Sami Dodajmo jagode.

Bio sam i na grobu Samija Frašerija. Tamo sam video njegovog sina, osnivač Galatasary, ima još veću grobnicu od njegovog oca. Ali naravno nemamo ništa protiv Fenerbahće. Želimo im uspeh i turskim investitorima, koji žele da dođu na Kosovo, nije bitno da li su navijači Galatasataja ili Fenerbahčea, obe strane su podjednako dobrodošle.

Na kraju, zahvaljujem se svima vama na današnjem učešću, ali i na ulozi, zalaganju i doprinosu koji ste dali za Albance pre rata, tokom rata, posle rata, pre proglašenja nezavisnosti, posle proglašenja nezavisnost, doprinos koji ste dali juče, danas i ono što ćete dati sutra, a za ovo sutra imate moje obećanje da ć́u vam pomoć́i, imate moju podršku, podržaću vas svime što znam i mogu. Hvala vam puno od srca.

 

Last modified: 10 јуна, 2024

Comments are closed.