Priština, 13. mart 2024
Poštovani članovi kabineta, zamenici premijera, ministri i zamenici ministara,
Poštovani građani,
Mart jubileja se nastavlja.
Jutros smo odali poštu 25. godišnjici masakra na Zelenoj pijaci u Mitrovici. Narednih dana, do kraja meseca, obeležićemo masakr u Maloj Kruši i Velikoj Kruši, masakr porodice Berisha u Suvoj Reci, masakr u Izbici, masakr porodica Bogujevci, Duriqi i Llugaliu u Podujevu, masakr Belegai masakr u Pastaselli.
Na ovoj sednici Vlade Republike Kosovo, 193. po redu, sastajemo se poslednji put pred treću godišnjicu naše vlade i pred 25. godišnjicu NATO bombardovanja Srbije.
Sa jasnim ciljem i živom težnjom ka ulasku u NATO, juče smo čestitali 25. godišnjicu članstva u NATO trima zemljama bivšeg „Istočnog bloka“, Poljskoj, Češkoj i Mađarskoj. U međuvremenu, pre nedelju dana smo takođe čestitali Švedskoj što je postala najnovija članica, 32. evroatlantske alijanse, kako bi se ponovo dokazalo da jak NATO znači bezbedniju Evropu i veća prilika za mir na kontinentu.
Upravo ovog meseca, na Međunarodni dan žena, nešto posle ponoći, žena iz redova srpske zajednice na Kosovu, koja je bila na visokom rukovodećem mestu na opštinskom nivou, u opštini sa srpskom većinom, postala je meta elemenata kriminalne grupe. Nataša Tomanić, zamenica predsednika opštine Zvečan, počela je 8. mart vestima da joj je zapaljena privatna imovina. Dokazi prikupljeni uviđajem lica mesta ukazuju na namerno podmetanje požara. Finansijska šteta procenjuje se na oko 40.000 evra. Ali svrha napada nije bila finansijska, koliko god šteta bila teret. Zastrašivanje i teror bili su ciljevi prema potpredsednici Tomanić i svim kosovskim Srbima, posebno na severu zemlje, koji žele integraciju u institucije i društvo Kosova, jer im je blagostanje na taj način bolje.
Pa ipak, uprkos činjenici da je reč o ženi iz srpske zajednice na Kosovu koja je na službenoj funkciji u javnim institucijama Kosova, ćutanje međunarodne zajednice i pet dana nakon napada postaje sve zaglušnije. Takva tišina je obeshrabrujuća koliko i ohrabrujuća. Obeshrabrujuća za jednu stranu, žrtvu. Ohrabrujuća za drugu stranu, agresora.
Jer napad na potpredsednicu Zvečana,Tomanić nije se desio u vakuumu. Kao što ni snimak zločinca i teroriste Milana Radoičića, koji teroriše srpsku zajednicu, a potom i susret sa ambasadorom Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama, takođe nije se desio u vakuumu.
S jedne strane, oni predstavljaju kontinuirani napor Srbije, u saradnji sa Ruskom Federacijom, da destabilizuje Kosovo i naš region, ali su i direktna posledica nekažnjavanja Srbije zbog sponzorisanja i orkestriranja terorističkog napada paravojnih formacija iz Srbije u Banjskoj. Milan Radoičić je slobodan i zaštićen u Srbiji i od Srbije.
Od 24. septembra tražimo da se preduzmu mere za agresiju Srbije na Kosovo. Zatražili smo izručenje terorista koji su na Kosovu ubili narednika, heroja Kosova, Afrima Bunjakua. Srbija do danas nije imala nikakve posledice za teroristički napad, dok je njena direktna umešanost postala poznata javnosti i širom sveta.
Sada kada naš kontinent, uz pomoć Sjedinjenih Američkih Država, dokazuje Rusiji i svim autokratijama sveta posvećenost borbi i zaštiti demokratije po svaku cenu, Kosovo je svedok najvećeg demokratskog napretka u regionu.
Za svaku zemlju u Evropi i svetu napredak koji je naša vlada zabeležila u ove tri godine bio bi više nego jasan i više nego dovoljan pokazatelj da se smatra dostojnim partnerom i saveznikom transatlantskog saveza.
Naravno, naša vlada nema drugu alternativu i ne može učiniti više od dobrog upravljanja;
Ne postoji alternativa osim vladavine prava;
Ne postoji druga alternativa osim unapređenja demokratije, prava, sloboda i osnovnih vrednosti, i
Ne postoji druga alternativa osim nepokolebljivog usklađivanja sa transatlantskim savezom.
Naša vlada svakog građanina Republike tretira kao ravnopravnog pred zakonom i posvećena je radu i dobrobiti za sve.
A sa susedima želimo dobrosusedske odnose, mir i reciprocitet i međusobno poštovanje.
Radimo pošteno u svom pravu, na pravom smo putu i dobro usklađeni.
Kao narod i kao vlada, kao orijentacija i kao vera, uvek radimo i obavezujemo se na jačanje i unapređenje jakih i posebnih veza sa Sjedinjenim Američkim Državama, Nemačkom, Ujedinjenim Kraljevstvom, Italijom, Francuskom i Turskom, i svim demokratskim zemljama i one koje su nam pomogle u oslobođenju, nezavisnosti i razvoju naše zemlje.
Poštovane kolege iz naše Vlade, novinari medija, poštovani građani Republike,
U poslednje dve godine naša Vlada preko Ministarstva Spoljnih Poslova i Dijaspore, ja kao premijer, članovi Vlade pojedinačno, predsednica, predsednik Skupštine, delegacija Skupštine Kosova u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, ostali članovi Skupštine, svi mi, bili smo angažovani u veoma teškom procesu lobiranja da članstvo naše Republike u Savetu Evrope postane stvarnost. Nismo ostavili nijedan kamen bez pomeranja i nijednog čoveka bez susreta. Međutim, pošto je zahtev za članstvo dalje procesuiran u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u maju prošle godine, nadležni Odbor Parlamentarne skupštine izvršio je detaljnu procenu institucionalnog i pravnog okvira u pogledu demokratije, ljudskih prava i standarda dobrog upravljanja.
Izveštaj eminentnih pravnika (zvanični dokument Saveta Evrope) zaključuje da je Kosovo država sa stabilnim okvirom demokratskih institucija. U izveštaju je navedeno nekoliko uslova, među kojima je i sprovođenje odluke Ustavnog suda Republike Kosovo za manastir Dečane, iz 2016. Izveštaj je javan i ostaje dokument koji se ne može menjati ili isključiti sa našeg puta prema SE; ostao bi tamo kao spisak uslova danas, posle godinu dana, posle deset godina.
Nakon masivnog procesa sastanaka, poseta i komunikacija, postalo nam je jasno da su od mnogih uslova koje smo imali za članstvo u Savetu Evrope, za neke je utvrđeno da su ispunjeni, a neki su navedeni kao nehitna pitanja, ali jedno ostaje i neće biti uklonjeno: sprovođenje odluke Ustavnog suda po pitanju manastira Dečane. Vladi je jasno stavljeno do znanja od Odbora Parlamentarne skupštine, od strane glavnih političkih grupa u Parlamentarnoj skupštini koje predstavljaju parlamente država članica, od strane QUINT država, da moramo da biramo između dve opcije: da sprovedemo odluku Ustavnog suda i da nam se omogući da idemo dalje u cilju pristupanja Savetu Evrope ove godine, odnosno da se pitanje Kosova skine sa dnevnog reda članstva i posledično odustane od demokratskog i državotvornog cilja naše Republike.
Pokušali smo 5. marta poslednji put da odložimo usvajanje mišljenja za članstvo u pomenutom Odboru, ali bezuspešno. Uvereni ssmo da moramo da biramo jednu opciju, trećeg rešenje nema. Kao Premijeru Republike Kosovo, ne sviđa nam se ta čudna i nepravedna odluka, a u međuvremenu u toku su i drugi sudski postupci po ovom pitanju, pošto mi kao vlada više nemamo pravna sredstva da poništimo odluku Ustavnog suda. Nikada neću promeniti svoj stav prema ovoj štetnoj odluci. S druge strane, nema sumnje da bi članstvo Kosova u Savetu Evrope bilo ne samo istorijska pobeda, već i gigantski korak za našu Republiku ka priznavanju evropske petorke koja omogućava članstvo u NATO i EU za nezavisnu Kosovo.
U donošenju presude o ovoj stvari, vodim se zdravim razumom. Niko nema pravo da Republici Kosovo uskrati pravo da bude ravnopravna država sa bilo kojom drugom državom na našem kontinentu. Niko nema pravo da građanima Republike uskrati pravo da se osećaju evropskim građanima tako što imaju pravo na pristup Evropskom sudu za ljudska prava i desetinama drugih mehanizama koji čine panevropsku demokratsku mašineriju Saveta Evrope.
Vi ste konsolidovana i ravnopravna država na evropskom kontinentu, pre svega, kao članica Saveta Evrope. Iznad svega, bila je potrebna razumna odluka, nažalost ne sasvim pravedna; ali, ipak, da bismo ostvarili mnogo veći cilj koji dugujemo državi i koji otvara neviđene mogućnosti, moramo oprezno i odgovorno napraviti korak napred kao nezavisna i suverena država.
Stoga smo danas rekli Katastarskoj agenciji Kosova da sprovede odluku Ustavnog suda, dok je ministarka Spoljnih Poslova i Dijaspore gđa. Donika Gervalla, poslala verbalnu notu u kojoj se obaveštava o ovom pitanju Savet Evrope. Tamo je 22. marta vanredni sastanak Odbora, sredinom aprila Parlamentarna skupština SE, a krajem maja Savet ministara SE koji odlučuje o našem članstvu.
Hvala Vam.
Last modified: 13 марта, 2024