Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti je učestvovao u pokretanju projekta „Gender Equality Facility“

13 juna, 2023

Priština, 13 juni 2023

Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, učestvovao je danas u pokretanju projekta “Gender Equality Facility”, partnerstva između Evropske unije, UN Women, Agencije za rodnu ravnopravnost pri Kancelariji premijera i Ministarstva lokalne samouprave.

U okviru koraka ka pridruživanju Evropskoj uniji, premijer Kurti je ponovio potrebu daljeg usklađivanja našeg pravnog okvira sa onim u Evropskoj uniji, stoga je projekat “Gender Equality Facility” po njemu pravi korak jer ima za cilj dalje usklađivanje naše politike sa direktivama Evropske unije za rodnu ravnopravnost.

„Mi se kao Vlada angažujemo svojim radom, da u našem društvu svi imamo jednake mogućnosti. Dakle, ne samo jednaka prava već i jednake mogućnosti“, izjavio je premijer Kurti, ističući da preduzimamo konkretne korake za što ravnopravnije Kosovo između žena i muškaraca.
S obzirom da je obrazovanje oblast koja omogućava osnaživanje žena, kao Vlada smo istakli značaj stipendiranja u okviru STEM programa, za otklanjanje socijalnog jaza na tržištu rada.

S druge strane, premijer je pokazao da od 37.350 novih radnih mesta 50.3 odsto čine žene, a čak i iz programa „SuperPuna” više od polovine onih koji su imali koristi su i žene takođe. Program „Vlada za porodicu“ omogućila je da 603 žene budu korisnice, dok je podržano više od 34.000 porodilja, pri čemu je 90.000 žena prvi put otvorilo račune u banci.

Tako je premijer Kurti otkrio činjenicu da smo za dve godine implementacije postigli 18 od 34 cilja Kosovskog programa za rodnu ravnopravnost, uključujući i usvajanje Konceptnog dokumenta za rodno odgovorno budžetiranje.

Na kraju, premijer je pozvao na osnaživanje žena i devojaka u porodici, dok naša vlada ostaje posvećena unapređenju agende za rodnu ravnopravnost u Republici Kosovo.

Ceo govor premijera Albin Kurtija:

Poštovani g. Johanes Stenbaek Madsen, šef Kancelarije za saradnju Evropske unije,
Poštovana koordinatorka Ujedinjenih nacija na Kosovu, gđo Arnhild Spense,
Poštovana šefice UN Women, Vlora Nushi,
Poštovani predsednici opština,
Poštovani rukovodioci i predstavnici domaćih i međunarodnih organizacija,
Poštovane aktivistkinje, zaštitnice ženskih prava,
Dame i gospodo,
Poštovani prisutni,

Krajem godine koju smo ostavili za sobom, tačnije sredinom decembra, bio sam u Pragu sa nepokolebljivom posvećenošću Kosova osnovnim vrednostima Evropske unije. Tamo smo podneli zahtev za članstvo u Evropskoj uniji sa punim uverenjem da je Kosovu mesto u ovoj uniji i da će nas budućnost tamo zateći.

Sama po sebi aplikacija, je veliki istorijski korak, ali je mnogo koraka do članstva. To je svakodnevni rad i posvećenost zasnovan na evropskim demokratskim vrednostima, u koje verujemo i koje negujemo kao što su: ljudsko dostojanstvo, sloboda, demokratija, jednakost, vladavina prava i ljudska prava. Naša vlada radi za društvo sa različitošću, inkluzivnošću i jednakim mogućnostima za sve. Radimo na daljem usklađivanju našeg pravnog okvira sa onim u Evropskoj uniji, kako ne bismo imali nikakvih prepreka ka članstvu, i štaviše, da nas to članstvo nikako ne nađe s’izraženim nejednakostima.

Korak ka jednakosti je i ovaj projekat koji nas je danas okupio. Stoga mi je zadovoljstvo da vam se danas obratim na pokretanju Gender Equality Facility, koji ima za cilj dalje usklađivanje naše politike sa direktivama Evropske unije za rodnu ravnopravnost.

Sa ovim partnerstvom između Evropske unije, UN Women, Agencije za ravnopravnost polova pri Kancelariji premijera i Ministarstva administracije lokalne samouprave, optimista sam da će biti moguće da se rodna perspektiva uključi u sve procese planiranja i kreiranje politike koja će se baviti potrebama žena i devojčica sa svom raznolikošću njihovih situacija u društvu, tako da nas politike i planovi vode ka ravnopravnom društvu, gde žene i muškarci imaju koristi i doprinose dobrobiti, ekonomskom razvoju, miru i bezbednostu u zemlji.
Svi smatramo da treba da uživamo jednaka prava, ali smo mi kao Vlada posvećeni svom radu, tako da u našem društvu svi imamo jednake mogućnosti. Dakle, ne samo jednaka prava već i jednake mogućnosti.

Pored unapređenja, pravni okvir pratimo i odgovarajućim javnim politikama, povećanjem kvaliteta javnih usluga, ekonomskom samostalnošću i stabilnim finansiranjem. Preduzimamo konkretne korake za što je moguće ravnopravnije Kosovo između žena i muškaraca.

Generalno, svaka studija pokazuje da su devojke bolji studenti od mladića na fakultetima naših univerziteta. Ali onda, po završetku studija, uzimajući u obzir da su mladići više plaćeni na raznim radnim mestima, istakli smo značaj stipendija u okviru STEM programa, odnosno nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike, kako ne bismo imali društveni jaz na tržištu rada gde su devojke i žene bolji studenti, ali su mladići i muškarci ti koji su plaćeni više i bolje. Dakle, obrazovanje je oblast u kojoj moramo osnažiti žene kako bi imale jednake mogućnosti, a da istovremeno ne dobijaju manje na kraju uprkos većim naporima u tom procesu.

Takođe smo srećni što smo za dve godine implementacije postigli 18 od 34 cilja Kosovskog programa za ravnopravnost polova. Za redovno godišnje planiranje i implementaciju rodnog budžetiranja na nivou zemlje, odobrili smo Konceptni dokument za rodno odgovorno budžetiranje. Da bi se smanjile nejednakosti i praznine u razvoju, neophodno je povećati uključivanje i aktivno učešće žena i devojaka u kontroli i raspodeli finansijskih sredstava, kao i povećanje pristupa javnim fondovima.

Tokom 21 meseca, od marta 2021. do decembra 2022. godine, imali smo ukupno 37.350 novih radnih mesta, uključujući i formalizovani deo u kome su 50.3% žene. Takođe, su više od polovine onih koji su imali koristi od programa „SuperPuna“ takođe žene. Od 1.500 korisnika programa „Vlada za porodicu“, da nemamo nijednu porodicu bez zaposlenog, 603 su žene. Podržali smo preko 34.000 porodilja, ukupno preko 351.000 dece, odnosno do uzrasta 16 godina, dečjim dodatkom i sve smo to radili u ime majke. Dakle, finansijska podrška na ime majke, u kom slučaju je 90 hiljada žena prvi put otvorilo račune u banci.

Sada mi, koji smo muškarci u porodici, znamo da novac bolje čuva žena, zato se pokazalo kao veoma uspešno što je finansijsko osnaživanje žena iu njihovim poslovima koje podržavamo, kao i u njihovom zapošljavanju na tržištu rada, i u njihovom obrazovanju tako da nemaju niže plate za isti rad, ali i osnaživanje žena u samoj porodici.

Van radnog vremena i van struke smo u porodici i tu žene i devojke moraju da se ojačaju. Obrazovanje i zapošljavanje žena i devojaka su merilo ekonomskog razvoja i društvenog napretka. Zbog toga smo javno obrazovanje učinili besplatnim za studente osnovnih i master studija. Naša vlada ostaje posvećena demokratskoj i socijalnoj politici, za društvo koje je pravedno, ravnopravno i progresivno.

Poštovane dame i gospodo,

Naša vlada ostaje privržena demokratskoj i socijalnoj politici, društvu koje je pravedno, a samim tim i jednako, sa jednakim pravima ali i jednakim mogućnostima.

Stoga, uz institucionalnu odgovornost, saradnju sa lokalnim i međunarodnim organizacijama i partnerima, uz uključivanje i učešće građana, žena i muškaraca, devojčica i dečaka, zajedno ćemo unaprediti program za ravnopravnost polova u Republici Kosovo.

Hvala vam!

Last modified: 26 октобра, 2023

Comments are closed.