Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti učestvovao je u predstavljanju procesa izrade Državne strategije za mlade 2024-2032 i Akcionog plana 2024-2026.

16 maja, 2023

Priština, 16 maj 2023

Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, učestvovao je na prezentaciji procesa izrade Državne strategije za mlade 2024-2032 i Akcionog plana 2024-2026, u organizaciji Ministarstva kulture, omladine i sporta.

Premijer Kurti je u svom uvodnom izlaganju rekao da orijentacija ove vlade ima za cilj da se sumira u dve rečenice, kojima smo se obavezali pre više od dve godine: rad i pravda. Rad znače više aktivnosti i ekonomskih inovacija, kvalitetnije obrazovanje, više stranih investicija. Pravda znači jednakost, blagostanje, sigurnost i poverenje u institucije.

Govoreći o izradi Strategije, on je rekao da je došlo vreme da se ozbiljno ulaže u našu zemlju, a Državna strategija za mlade je sredstvo; sredstvo koje ć́e dovesti za sto sve institucije da razmisle o posebnim izazovima mladih u svom sektoru i da osmisle i sprovode javne politike njima na usluzi.
„Državna strategija za mlade biće glavni dugoročni orjentacioni dokument za Vladu po pitanju mladih, gde se očekuje da svako ministarstvo i institucija definiše svoju ulogu. Pored toga što ć́e biti strategija koja nas orijentiše ka razvoju, ona će biti i reformski alat za međusektorsko kreiranje politike prema mladima“, rekao je premijer Kurti.

On je rekao da se kroz mnoge mere Vlade, a odnedavno i program Superpuna gde je za kratko vreme zaključeno preko 2.000 radnih odnosa, povećava zapošljavanje mladih. Univerzitet smo učinili besplatnim za blizu 43.000 studenata i podelili preko 3.000 stipendija za studije u zemlji i inostranstvu. Ove godine biće izdvojeno 2 miliona eura za 2.000 stipendija samo u STEM oblastima, odnosno nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. U zdravstvu, ove godine budžet je već́i za 100 miliona eura: 296 miliona eura danas od 198 miliona eura u 2022. godini.
Premijer Kurti je rekao i da je za direktnu podršku u kulturi, omladini i sportu izdvojeno blizu 15 miliona eura, ističući da je podrška knjizi u prošlosti bila maksimalno 150 hiljada eura godišnje, dok je ove godine 1 milion eura.

Premijer je ovom prilikom pozvao mladić́e i devojke da prigrle optimizam, rekavši da Kosovo nikada nije bilo bolje po ključnim pokazateljima.
„Skoro svako ko razgovara sa ovom generacijom mladih ljudi zna da već́ina njih želi da gradi svoj život u svojoj zemlji, u blizini porodice i prijatelja. Dakle, vada je njihova i mi zajedno sa njima radimo na transformaciji naše zemlje. Preko naših mladića i devojaka omogućavamo planiranje budućnosti. Radom i pravdom Kosovo je za njih budućnost, kao što su oni naša budućnost i naša sadašnjost“, rekao je on.

Govor premijera Kurtija:

Poštovani g. Hajrula Çeku, ministre kulture, omladine i sporta,
Poštovana gđo. Arnhild Spence, UNKT koordinatorka,
Poštovana šefice UNDP-a, gđo. Marija Suokko,
Poštovana šefice UNICEF-a, gđo Nona Ziherman,
Poštovana gđo. Engji Susuri, konsulentkinja za društveni razvoj,
Poštovani g. Kushtrim Canolli, Kancelarije za strateško planiranje,
Poštovani g. Imran Rasimi, iz Odeljenja za omladinu,
Poštovani predsednici parlamentarnih odbora za spoljne poslove i obrazovanje, Arbereshš Kryeziu i Ardijan Gola,
Poštovani zamenici ministra kulture, omladine i sporta, Daulina Osmani, ekonomije, Getoar Mjeku i zdravstva, Dafina Gexha,
Dragi mladići i devojke,
Poštovani prisutni,

Orijentacija ove vlade ima za cilj da se sažme u dve reči, kojima smo se obavezali pre više od dve godine: rad i pravda. Rad znače više aktivnosti i ekonomskih inovacija, kvalitetnije obrazovanje, više stranih investicija. Pravda znači jednakost, blagostanje, sigurnost i poverenje u institucije.
Kroz dobro planiranje želimo da implementacija bude blagovremena i efikasna. Dobro planiranje je posebno neophodno za razvoj mladih kao jedno kompleksno i međusektorsko pitanja i kategorija. Svakodnevno srećem mlade ljude i svi imaju snove, možda isto toliko koliko ima i izazova. Biti mlad je sam po sebi izazov, zato se razvijaju omladinske politike, da ne kažem politike za sredovečne, iako i ovaj period ima svoje krize.

Biti mlad znači naći se u tranziciji, od porodićne brige do nezavisnosti. U ovoj fazi, mlada osoba na neki način prelazi na brigu države, koja mu nudi posao, pristup finansijskim uslugama, siguran boravak i mogućnost ulaganja, štednje i planiranja buduć́nosti. U ovoj fazi, mladić́ ili devojka donose najvažnije odluke ikada: šta će raditi, gde će živeti i koga će imati za životnog partnera?
Drugo, biti mlad često znači naći sebe u nepovoljnom položaju. Nesrazmerno se dešava da su češće nezaposleni, izloženiji supstancama, pritisku na radnom mestu i mentalnim problemima. Mladima su na pomolu i klimatske promene, kao ozbiljan problem nasleđen od sadašnje generacije, ali i od prethodnih.

Ali, pre svega, biti mlad znači imati vremena, kreativnosti i talenta, entuzijazma i beskrajnih ideja. Naša uloga kao države je da ih zaštitimo od nepovoljnih situacija i pomognemo mladima da iskoriste svoje prednosti. To je zatvaranje jaza između talenta i mogućnosti, između entuzijazma i podrške, između ideja i stvarnosti.

Danas se menja pristup države naspram mladih. Politike koje osmišljavamo imaju realnost Kosova kao kontekst i najbolje međunarodne, posebno evropske prakse u centru.
Studija koju je naručila Bela kuća za vreme predsednika Baraka Obame opisuje kako nedostaci mladih ljudi, kao što su nezaposlenost, kriminal ili zloupotreba supstanci, imaju značajne ekonomske troškove za državu. Ali ‘povrać́aj ulaganja’ u jednog mladog ili mladu u nepovoljnom položaju stvara tri puta veće koristi od troškova. Ovo premašuje stope prinosa na mnoge investicije privatnog sektora.

Dakle, biti mlad ne vredi samo za mladu osobu, već i za državu i privredu.
Došlo je vreme da se ozbiljno investira u našu zemlju, a Državna strategija za mlade je sredstvo; sredstvo koji će staviti za sto sve institucije da razmisle o posebnim izazovima mladih u njihivom sektoru i da osmisle i sprovode javne politike njima na usluzi. Izbori zaista proizvode četvorogodišnji mandat, ali naša vizija i planiranje ove investicije moraju biti dugoročniji, mnogo dugoročniji. Moramo imati najširu i najsveobuhvatniju diskusiju sa mladima, javnim institucijama i našim partnerima.

Državna strategija za mlade biće glavni dugoročni orijentacioni dokument za vladu u vezi sa mladima, gde se očekuje da svako ministarstvo i institucija definiše sopstvenu ulogu. Pored toga što je strategija koja nas usmerava ka razvoju, ona će biti i reformsko sredstvo za međusektorsko kreiranje politike prema mladima.

U prošlosti smo imali fragmentirano planiranje i implementaciju, a kada je malo planiranja, implementacija je fragmentirana, nekonsolidovana i često kontradiktorna. One koje su deklarisane kao prioritetne obično se ne finansiraju niti budžetiraju. Ali, to se više ne dešava.
Rezultati pravog državnog planiranja počinju da se pojavljuju svuda. Za dve godine našoj ekonomiji je dodato 2.1 milijarda eura. Bruto domaći proizvod Kosova sada iznosi 9 milijardi eura. U prošlosti je Vladi bilo potrebno 3 godine da privredi doda milijardu eura. Dakle, za svaku godinu od ove dve godine koliko smo u Vladi, privreda je porasla više nego prethodne tri godine zajedno.
Mnogobrojnim merama Vlade, a odnedavno i programom Superpuna gde se za kratko vreme zaključeno preko 2.000 radnih odnosa, poveć́ava se zapošljavanje mladih.

Univerzitet smo učinili besplatnim za blizu 43.000 studenata i podelili preko 3.000 stipendija za studije u zemlji i inostranstvu. Ove godine biće izdvojeno 2 miliona eura za 2.000 stipendija samo u STEM oblastima, odnosno nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. U zdravstvu, ove godine budžet je već́i za 100 miliona eura: 296 miliona eura danas od 198 miliona eura u 2022. godini.
U međuvremenu, za direktnu podršku u kulturi, omladini i sportu izdvojili smo blizu 15 miliona eura. Podrška za knjigu ranije je bila maksimalno 150 hiljada eura godišnje, dok smo ove godine izdvojili milion eura. Film smo proglasili sektorom od posebnog javnog interesa – našli smo ga sa 700 hiljada eura, danas imamo budžet od 2 miliona eura.

Napredujemo ka članstvu u Savetu Evrope, NATO-u i Evropskoj uniji. Indeks korupcije „Transparensi internešenel” je za dve godine podiglo Kosovo za 20 mesta. Danas je Kosovo rangirano na najvišoj poziciji ikada. Indeks slobode medija „Reporteri bez granica“ podigao je Kosovo za 22 mesta. Što se tiče digitalnog upravljanja, Svetska banka je u svom indeksu podigla Kosovo iz grupe C u grupu B.
Zato, gde god sretnem mladiće i devojke, pozivam ih da prigrle optimizam. Kosovo nikada nije bilo bolje po ključnim pokazateljima. Imamo mnogo toga da uradimo, ali smo na dobrom putu.
Gotovo svi koji razgovaraju sa ovom generacijom mladih znaju da većina njih želi da svoj život gradi u svojoj zemlji, u blizini porodice i prijatelja. Dakle, vlada je njihova i mi zajedno sa njima radimo na transformaciji naše zemlje. Preko naših mladića i devojaka omogućavamo planiranje budućnosti. Radom i pravdom Kosovo je za njih buduć́nost, kao što su oni naša buduć́nost i naša sadašnjost.

Dozvolite mi da čestitam Ministarstvu kulture, omladine i sporta koje u saradnji sa Kancelarijom premijera vodi proces, kao i UNKT-u (posebno UNDP, UNICEF, UNFPA i IOM) na podršci ovom procesu, kao i svim našim partnerima na pomoći pruženoj u podršci u konkretizaciji naših ciljeva.
Hvala vam!

Last modified: 19 маја, 2023

Comments are closed.