Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti je poželeo dobrodošlicu učesnicima Vienna Economic Talks, koji se danas održava u Prištini, pod njegovim pokroviteljstvom

8 maja, 2023

Priština, 08.05.2023

Pod pokroviteljstvom premijera Republike Kosovo, Albina Kurtija, danas u Prištini, po prvi put, Bečki ekonomski forum održava konferenciju Vienna Economic Talks – Priština 2023.

Premijer Kurti je bio glavni govornik u uvodnoj sednici, kojom prilikom je poželeo dobrodošlicu svim prisutnima i obavestio ih o napretku i dostignućima u dve godine koje ostavljamo iza sebe io zajedničkim ciljevima za godine koje nas očekuju u budućnosti.

Tokom tri sesije, visoki predstavnici domačih i međunarodnih institucija razgovaraće o regionalnoj saradnji u oblasti investicija kroz tehnološke inovacije.
Na ovom događaju, premijer Kurti je u ime Republike Kosovo, povodom 15. godišnjice proglašenja nezavisnosti Kosova i članstva Kosova u ovom forumu, primio nagradu Bečkog ekonomskog foruma za odličnu saradnju i doprinos ekonomskom razvoju nacionalnog i regionalnog nivoa, nagradu koju uručio predsednik Ekonomskog foruma, ambasador Viktor Jackovich. Premijer Kurti je u svom govoru zahvalnosti pozvao na veću saradnju, kako bi slogan Bečkog ekonomskog foruma „Idi na jug istok“ (eng. Go South East“), postao sinonim za zapadni ‘nearshoring’ (eng. western nearshoring)

Kompletan govor premijera Kurtija:

Hvala Astrit!

Pre nego što vam se obratim, nadam se da su svi naši gosti imali prijatno putovanje za Prištinu i da su do sada imali prilike da uživaju u svom boravku. Da bismo učinili da se u Prištini osećate kao kod kuće, odabrali smo ovo mesto, koje se zove Štraus, na kojem će se odvijati Bečki ekonomski razgovori. Velika nam je čast što nam je danas u gostima i predsednik Parlamenta Republike Austrije, gospodin Sobotka.

Uvek nam je drago kad je Priština u službi sedišta iz kojeg se stvaraju čvršće veze sa članicama zemljama zapadnog Balkana i našim partnerima iz zapadne Evrope. Nadam se da će naš grad poslužiti kao radosno i produktivno stecište za još mnogo razgovora o saradnji u budućnosti.

Vaša ekselencijo ambasadore Viktore Jakoviču, predsedniče Bečkog ekonomskog foruma,
Vaša ekselencijo ambasadorko dr Elena Kirčeva, generalna sekretarko Bečkog ekonomskog foruma,
Poštovana dr Lilijana Pavlova, potpredsednice Evropske investicione banke,
Uvaženi ministri Rizvanoli, Aljiu i Hajdari,
Vaše ekselencije, ambasadori, predstavnici diplomatskih misija na Kosovu, ambasadore Švedske g. Vesterlund, ambasadore Slovenije g. Benedejčiču, ambasadore Japana g. Jamanaka, ambasadorko Grčke gospođo Vakali,
Naš ambasadore u Austriji g. Plana i drugi važeni diplomate akreditovani u Republici Kosovo,
Poštovani predstavnici austrijskih kompanija, hvala vam što razmišljate o Kosovu kao destinaciji za ulaganje;
Poštovani predstavnici medija;
Dragi gosti,

Izuzetno mi je drago da budem ovde i razmenjujem misli o regionalnoj saradnji u održivim investicijama kroz tehnološke inovacije.

Prvo, želim da u ime svih Kosovaca izrazim našu dubku zahvalnost narodu i Vladi Austrije zato što su čvrsti zagovornici državnosti i suvereniteta Kosova i zato što daju znatnu podršku evroatlantskim težnjama Kosova, uključujući liberalizaciju viznog režima i članstvo u međunarodnim organizacijama. Veliko vam hvala!

Protekle godine videli smo velika razaranja naneta ruskom invazijom na Ukrajinu. Događaji koji su nastupili februara 2022. godine preokrenuli su globalnu politiku i naterali svet da preispita ne samo naše vrednosti nego i meru u kojoj su te vrednosti bile zaštićene ekonomskim akcijama. Suočena sa ruskom agresijom, delujući u velikom jedinstvu, Evropa je preoblikovala, prekrojila i osmislila svoje nove ekonomske politike kako bi zadržala istu moralnu nadmoć i svoje demokratske vrednosti.

Rat u Ukrajini, protsti zbog klimatskih promena i povećan otpor društvenoj nejednakosti, pored drugih pokreta, obeležili su kraj onog vremena u kojem se profit može razdvojiti od etičkih vrednosti. Društva su uzajamno povezani organizmi u kojima sve informiše sve drugo.

Usklađivanje naših osnovnih vrednosti sa našim ekonomskim ciljevima bio je pristup kojim je naša vlada odabrala da savladava postojeće zadatke. Odustali smo od brzih rešenja u korist višeznačnih radnji koje bi naše društvo učinile pravednijim, otpornijim, prosperitetnim i održivim. To je značilo da su naši napori na suzbijanju korupcije i kriminala pokretanjem preko 850 policijskih akcija bili kombinovani sa naporima da damo zauzvrat socijalno ranjivim grupama najteže pogođenima tom korupcijom. Povećali smo mere socijalne zaštite kao što su subvencije za 340.000 dece mlađe od 16 godina i porodilje, uz pomoć studentima za 66.000 učenika. Pokrenuli smo i platformu za zapošljavanje omladine koja je otvorila više od 2.000 radnih mesta samo u jednom mesecu.

Gledali smo unapred, poštujući svoju prošlost. Uložili smo u trud koji podržava digitalnu omladinu, podržavajući vekovima stara porodična gazdinstva. To je podrazunevalo proširenje dometa interneta u celoj zemlji i organizovanje prvog izdanja STEMinists, konferencije koja slavi žene i devojke koje su dale neprocenjiv doprinos nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. To je takođe podrazumevalo povećanje vladinih subvencija poljoprivrednicima do 216%.

Brojke pokazuju da smo na dobrom putu. U prve dve godine naše vlade, naš prihod od poreza uvećan je za 66% a naše direktne strane investicije su udvostručene. U proseku, tokom svake godine naše vlade, ostvarili smo više prihoda za našu privredu nego u prethodne tri godine zajedno. U isto vreme, rangiranje od strane uglednih međunarodnih organizacija potvrdilo je naš značajan napredak u oblasti demokratije i vladavine prava. Ojačali smo mostove koji nas povezuju sa susedima na zapadnom Balkanu. Mislim da je ovaj naš trud najbolje predstavljen ne brojevima već bezbrojnim sastancima čiji sam deo imao zadovoljstvo da budem i na kojima smo uzajamno razmenjivali izazove, pobede i vizije.
Dok govorim o dostignućim iz prošlosti, sa jš više oduševljenja očekujem ona iz budućnosti. Pred nama su ambiciozne i zelene godine. Nedavni aranžman sa MMF-om daje nam početnih 80 miliona evra za izgradnju kapaciteta obnovljivih izvora energije i solarne energije, uz mogućih dodatnih 80 miliona evra. A u našoj energetskoj strategiji za period 2022-2031. godine, predviđamo da za manje od 10 godina preko 1.300 MWh bude generisano iz obnovljivih izvora.

Pored toga, osnivamo prvi Državni fond naše zemlje, koji ćemo koristiti kao sredstvo za stvaranje održivih ulaganja. Prevashodno gledamo na blisku budućnost zajedničkog rada, naročito sa zemljama iz regiona. Naše zemlje imaju mnogo toga zajedničkog i naša dužnost kao političkih lidera jeste da uklonimo svaku preostalu fragmentaciju i zamenimo je zajedničkom i prosperitetnom budućnošću.
U 2023. godini okrećemo novi list. Sadašnja stabilnost, koju smo postigli posle ekonomskih šokova pretrpljenih od invazije na Ukrajinu i pandemije virusa Covid-19, dopušta nam da planiramo izazove i iskoristimo prilike iz budućnosti. Pitanja koja se tiču lanaca snabdevanja, energetske bezbednosti, etičkog tehnološkog razvoja, klimatskih akcija i ekološke održivosti zahtevaju da uložimo sve svoje napore u razmišljanje, planiranje i odgovore na zahteve budućnosti.

Krenimo da radimo zajedno kako bi prevazišli prepreke i iskoristili prilike koje nas čekaju.

Last modified: 10 маја, 2023

Comments are closed.