Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti pozdravlja produbljivanje saradnje sa državom Iowa u oblasti visokog obrazovanja i privatnog sektora

25 aprila, 2023

Priština, 24.april 2023

Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti je učestvuovao u potpisivanju Memoranduma o razumevanju za pokretanje aktivnosti podržane od strane USAID-a Partnerstva sa privatnim sektorom za jačanje visokog obrazovanja gde je bila prisutna i ministarka obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija, Arbërie Nagavci.

Premijer Kurti je ovom prilikom rekao da ova aktivnost ima za cilj jačanje partnerstva između privatnog sektora i akademskih institucija naše Republike.

Drago nam je što će naš već odličan odnos sa državom Iowa biti dodatno ojačan uključivanjem dva univerziteta sa sedištem u Iowi: Univerziteta Iowe i Državnog univerziteta Iowa, rekao je on, dodajući da će poseban fokus biti na studijskim programima IKT-a i na poljoprivredi kako bi odgovorili na specifične potrebe našeg tržišta rada.

Saradnja između javnog, privatnog sektora i civilnog društva je od suštinskog značaja za razvoj i implementaciju efikasnih politika i strategija koje se bave društvenim izazovima i da takva saradnja takođe promoviše inovacije i ekonomski rast i povećava kvalitet života naših građana, rekao je premijer Kurti

Naša vlada je spremna da sarađuje kako bi Kosovo zasijalo na svim frontovima. Pokazali smo izuzetan napredak u ostvarivanju naše agende demokratskih reformi. Ovo je dobro dokumentovano izveštajima međunarodnih organizacija u poslednje dve godine. Ovde ću spomenuti samo neke od uspeha. Izveštaj EU za 2022. godinu o Kosovu pokazuje da ne postoji oblast bez primetnog napretka i nema oblasti sa primetnim nazadovanjem. Indeks percepcije korupcije Transparency Internationala pokazuje da je Kosovo napredovalo za 20 mesta za samo dve godine“, rekao je premijer.

Premijer Kurti je takođe naveo da je Vlada takođe napravila rekordna ulaganja u obrazovanje i zapošljavanje mladih, spomenuo je osnovne i master programe na našim javnim univerzitetima koji su sada već besplatni. On je rekao da su finansirali tri hiljade stipendija kako bi podstakli studente da nastave više obrazovanje, kako na Kosovu tako i u inostranstvu.

Premijer Kurti je najavio da su u toku formiranja Agencije za investicije i izvoz u okviru Kancelarije premijera, u kojoj će biti integrisana platforma za poslovnu inteligenciju sa više podataka. Stoga, rekao je premijer Kurti, ohrabrio bih vas i sve druge relevantne projekte koje finansiraju donatori da se koordinišete sa našim naporima za podelu i procenu relevantnih podataka.

Potpisivanje ova tri sporazuma između Univerziteta u Ajovi i Univerziteta u Prištini „Hasan Priština“, Univerziteta u Prizrenu „Ukshin Hoti“ i Univerziteta u Peći „Haxhi Zeka“, obavljeno je u prisustvu Premijera Republike Kosovo, Albina Kurtija, američkog ambasadora na Kosovu, Jeffrey M. Hovenier, i direktorke USAID-a na Kosovu, Zeinah Salahi.

Govor premijera Kurtija:

Vaša Ekselencijo, Ambasador SAD u Republici Kosovo, g. Jeffrey Hovenier,
Poštovana direktorice Misije USAID-a na Kosovu, gđo. Zeinah Salahi,
Poštovani saradniče profesore Univerziteta Iowa, dr. Russ Ganim,
Poštovana ministrice obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija, gđo. Arbërie Nagavci,
Poštovani ministre poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja Faton Peci,
Poštovani rektoru Prištinskog univerziteta „Hasan Priština“, prof. Qerim Qerimi,
Poštovani rektor Univerziteta u Prizrenu „Ukshin Hoti“, prof. Samedin Krrabaj,
Poštovani rektor Univerziteta u Peći „Hadži Zeka“, dr. Armand Krasniqi,
Poštovani prisutni,poštovane kolege, dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je i čast učestvovati u pokretanju ove nove i vitalne inicijative. Ova aktivnost ima za cilj jačanje partnerstva između privatnog sektora i akademskih institucija naše Republike. Takođe će podržati razvoj tržišno orijentisanog učenja. : Kao rezultat toga, drago nam je što će naš već odličan odnos sa državom Iowa biti dodatno ojačan uz uključivanje dva univerziteta sa sedištem u Iowi: Univerziteta Iowa i Državnog Univerziteta Ajove (Iowa State University.) Centralni deo ovog novog projekta uključuje produbljivanje veza između stručnjaka iz industrije i partnerskih univerziteta. Poseban fokus će biti na studijskim programima IKT i poljoprivrede kako bi se odgovorilo na specifične potrebe našeg tržišta rada.

Saradnja između javnog, privatnog sektora i civilnog društva je od suštinskog značaja za razvoj i implementaciju efikasnih politika i strategija koje se bave društvenim izazovima. Takva saradnja takođe promoviše inovacije i ekonomski rast; i povećava kvalitet života naših građana. Obrazovanje je ključni pokretač ekonomskog razvoja jer podstiče stecanje veština, znanja i inovacija koje omogućavaju pojedincima i zajednicama da napreduju u dinamičnoj ekonomiji, kako na lokalnom tako i međunarodnom nivou.

Naša vlada je spremna da sarađuje kako bi Kosovo zasijalo na svim frontovima. Pokazali smo izuzetan napredak u ostvarivanju naše agende demokratskih reformi. Ovo je dobro dokumentovano izveštajima međunarodnih organizacija u poslednje dve godine. Ovde ću spomenuti samo neke od uspeha. Izveštaj EU za 2022. godinu o Kosovu pokazuje da ne postoji oblast bez primetnog napretka i nema oblasti sa primetnim nazadovanjem. Indeks percepcije korupcije Transparency International-a pokazuje da se Kosovo poboljšalo za 20 mesta za samo dve godine.

Prema Indeksu slobode medija Reporteri bez granica 2022, Kosovo je napredovalo za 17 mesta, što je rekordan napredak u jednoj godini i najviši rang u poslednjoj deceniji. Prema Indeksu tehnološke zrelosti Svetske banke, popeli smo se iz grupe C u grupu B, zbog fokusa na digitalno upravljanje.

Naša vlada je takođe napravila rekordna ulaganja u obrazovanje i zapošljavanje mladih. Svi bachelor i master programi na našim javnim univerzitetima sada su besplatni. Takođe smo finansirali tri hiljade stipendija da podstaknemo studente da nastave visoko obrazovanje kako na Kosovu tako iu inostranstvu. Važno je da smo ciljali mnoge od ovih stipendija za žene i devojke, kao i za nefavorizovane zajednice, kao što su Romi, Aškalije i Egipćani. Preko 1.300 stipendija za STEM oblasti u akademskoj 2021/22. godini, a ove godine smo udvostručili budžet na 2 miliona eura za 2.000 STEM stipendija. Dodeljeno je 500 stipendija srednjoškolcima iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana. Što se tiče zapošljavanja, ove godine smo počeli nuditi finansijske poticaje poslodavcima u privatnom sektoru za zapošljavanje mladih od 18 do 25 godina koji su novi na tržištu rada. Za manje od tri meseca ovaj program – koji smo nazvali „Super-Puna“ – već je rezultirao sa preko 2.000 novih radnih mjesta za mlade. Oni sada uživaju u svojim prvim platnim čekovima.

Dakle, stvari ne stoje loše.

I ova nova aktivnost koju finansira USAID značajno će se nadovezati na naše dosadašnje uspehe Želio bih se posebno dotaknuo nekih od važnih prednosti za koje verujem da ova aktivnost može donijeti.

Povećanje analitičkih sposobnosti univerziteta i pristup podacima o tržištu rada ključno je za uspeh naših studenata u radnoj snazi. Saradnjom sa privatnim i javnim sektorom, univerziteti mogu razviti bolje shvatanje trenutnih i budućih trendova na tržištu rada. To će im omogućiti da svoje nastavne planove i programe prilagode potrebama poslodavaca. Osim toga, partnerstva sa privatnim sektorom mogu omogućiti univerzitetima pristup vitalnim podacima o tržištu rada. Ovi podaci mogu poslužiti njihovim istraživačkim i akademskim programima, pripremajući studente za veštine i znanja koja su im potrebna za postizanje uspeha u karijeri.

Usred formiranja smo Agencije za investicije i izvoz u okviru Kancelarije premijera. U ovoj agenciji će biti integrisana platforma za poslovnu inteligenciju sa velikim podacima. Pozvao bih vas i sve druge relevantne projekte koje finansiraju donatori da koordinirate naše napore da podelimo i procenimo relevantne podatke.

Poreska uprava, Carina, Agencija za razvoj poljoprivrede, kao i mnoge druge institucije, poseduju mnogo važnih sektorskih podataka koji se mogu analizirati i koristiti za kreiranje politike. To bi značajno smanjilo autoritet i birokratiju.

Nadalje, jačanje partnerstva između univerziteta i privatnog sektora može omogućiti razvoj nastavnog plana i programa koji odgovara potražnji tržišta. Radeći zajedno, univerziteti i partneri iz privatnog sektora mogu identifikovati veštine i znanja koja su najtraženija, omogućavajući im da prilagode akademske programe kako bi zadovoljili zahteve tržišta.

Možda jedina stvar koja je važnija od obrazovanja i privrede jeste veza između njih dvoje. I dok učestvujemo u različitim vrstama debata i razgovaramo sa ljudima, redovno primećujemo da kad god počnemo da pričamo o obrazovanju, na kraju pričamo o ekonomiji, a kada počnemo da pričamo o ekonomiji, završimo razgovorom o obrazovanju. Dakle, ovaj most između obe je ključan za dalji i održivi napredak.

Imamo i Savet AAP, koji ja vodim, kao i Agenciju AAP u okviru Ministarstva prosvjete. U okviru Zavoda za zapošljavanje Ministarstva finansija postoji i sedam regionalnih VET centara. Opet, saradnja, komunikacija i jaka koordinacija su neophodni kako bi se izbegla smanjenja.

Šta više, povećana povezanost i efektivnost u iskustvenom učenju studenata može se postići kroz partnerstvo između univerziteta i privatnog sektora. Takva partnerstva mogu pružiti studentima priliku da se uključe u projekte iz stvarnog sveta i steknu praktično iskustvo, omogućavajući im da svoje akademsko učenje primenjuju u praktičnim okruženjima. Angažiranjem u privatnom sektoru, studenti mogu naučiti o najnovijim dostignućima u svojim oblastima studija, čime će unaprediti svoje veštine i pripremiti ih za buduću karijeru.

Konačno, nova partnerstva između univerziteta Ajove i Kosova i privatnog sektora mogu omogućiti istraživanje zasnovano na zahtevima it programima IKT i poljoprivrednih programa koji služe tržištu.

Ova saradnja je neophodna za povećanje efikasnosti akademskih programa i poboljšanje učenja iz iskustava studenta. jedva čekamo da dokažemo kako će ova inicijativa omogućiti našim studentima da se istaknu i doprinesu rastu i razvoju naše privrede.

Hvala vam puno.

Last modified: 26 априла, 2023

Comments are closed.