Priština, 6. april 2023
Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, bio je jedan od glavnih govornika na Konferenciji za strategiju e-uprave koja ima za cilj unapređenje pružanja javnih usluga, koju je danas organizovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U svom obraćanju rekao je da nova Strategija e-uprave 2023-2027 koju danas predstavljamo uspostavlja našu viziju digitalizovane javne uprave koja utiče na dobrobit građana; maksimizira efikasnost, transparentnost i odgovornost upravljanja; i održivi ekonomski rast zemlje.
Dalje je, rekao da Strategija predviđa suštinske reforme, koje se temelje na ključnim principima Evropske komisije za digitalizaciju usluga, a koje imaju za cilj, kako je rekao, da transformišemo način na koji građani komuniciraju sa javnom upravom. Kako god
Prema Indeksu zrelosti tehnologije Svetske banke, iz grupe C smo se popeli u grupu B, za fokus na digitalno upravljanje i platforma eKosova ima preko 770 hiljada korisnika, već imamo preko 130 elektronskih usluga.
Govoreći o principima ove strategije, premijer Kurti je istakao činjenicu da su jedan od stubova digitalni sistemi i infrastruktura zemlje. Strategija predviđa izgradnju sveobuhvatne arhitekture organizacija, infrastrukture, sistema, podataka i interakcije, koja će omogućiti održivi razvoj digitalizacije u vlasti, a sada smo več širokopojasnim internetom pokrili 100% naseljenih područja.
Kao rezultat, Kosovo je među prvih 7 zemalja u Evropi i poredi se sa Švajcarskom i Luksemburgom, istakao je premijer.
On je naglasio da je Strategijom predviđeno i pilotiranje integrisanih uslužnih centara, koji će ponuditi koncept one-stop-shop-a, za dobijanje više usluga na jednoj lokaciji.
I dok se krećemo ka sve digitalnijoj budućnosti, premijer Kurti je takođe podvukao opasnost od sajber prijetnji i napada. Iz tog razloga je rekao da je povećanje sigurnosti i sajber stabilnosti vladinih digitalnih sistema i infrastrukture još jedan važan stub strategije.
Naravno, najizazovniji deo svake strategije je njena implementacija, rekao je, te ga raduje što su neki od naših razvojnih partnera već pokazali spremnost da podrže implementaciju ove strategije i akcionog plana. U međuvremenu je pozvao i druge razvojne partnere na saradnju i podršku u implementaciji ove strategije, koja pored pružanja i unapređenja usluga građanima i preduzečima može pomoći i u promociji rasta i ekonomskog razvoja, privlačenju stranih investicija i stvaranju novih mesta.
Premijer Kurti je na kraju zahvalio Estonskoj akademiji e-uprave (eGA) na saradnji u izradi ove strategije, a GIZ-u na podršci u realizaciji ove saradnje.
Kompletan govor premijera Republike Kosovo Albina Kurtija:
Poštovani ministre unutrašnjih poslova g. Xelal Sveçla,
Poštovani ministre administracije lokalne samouprave, g. Elbert Krasniqi,
Ekselencijo ambasadoru Nemačke na Kosovu, Jörn Rohde,
Poštovana šefice UNDP-a, gđo. Marija Suokko,
Poštovana ministrice industrije, preduzetništva i trgovine, gospođo Rozeta Hajdari,
Poštovani zameniče ministra unutrašnjih poslova Bardhyl Dobra,
Poštovani poslanici Skupštine Kosova, gradonačelnici opština Republike,
Poštovani predstavnici i razvojni partneri,
Poštovani predstavnici akademske zajednice, privrede i civilnog društva,
Poštovani prisutni, dame i gospodo,
Danas obeležavamo važan trenutak na našem putu digitalne transformacije. Nova Strategija e-uprave 2023-2027, koju predstavljamo, postavlja našu viziju digitalizovane javne uprave koja utiče na dobrobit građana. Takođe povećava efikasnost, transparentnost i odgovornost upravljanja; kao i pozitivno utiče na održiv ekonomski rast zemlje. Ova vizija odgovara očekivanjima naših građana za digitalizaciju. U studiji koju je sprovela organizacija GLPS, 73.9% građana ocenjuje da bi digitalizacija državnih usluga olakšala pristup i primanje usluga koje nude javne institucije, dok 74.4% njih smatra da digitalizacija usluga vodi ka boljem efikasnijem i delotvornijem upravljanju .
Strategija predviđa suštinske reforme, zasnovane na ključnim principima Evropske komisije za digitalizaciju usluga, koje imaju za cilj transformaciju načina na koji građani komuniciraju sa javnom upravom. Jedan od ovih principa je da se građanin stavi u centar. To znači osmišljavanje i pružanje usluga koje su zasnovane na potrebama građana, eliminišu birokratiju, omogućavaju pristup s bilo kojeg mesta i bilo kada i štede njegovo vreme. Jedna od implementacija ovog principa koju strategija predviđa je kroz koncept usluga zasnovanih na životnim događajima. Pružanje proaktivnih, personalizovanih i automatizovanih usluga, zasnovanih na životnim događajima, predstavlja promenu paradigme u funkcionisanju javne uprave u odnosu na građanina.
Drugi važan princip je inkluzivnost. 21. marta, u Hertici, obeležili smo priključak poslednjeg sela na širokopojasni internet. Na našem društvenom putu ka digitalizaciji važno je da niko ne zaostane. Već smo 100% stambenih naselja pokrili širokopojasnim internetom. Kosovo je među prvih 7 zemalja u Evropi i poredi se sa Švajcarskom i Luksemburgom. Međutim, moramo osigurati da prednosti digitalizacije i interoperabilnosti sistema uživaju svi građani, uključujući i one koji koriste digitalni pristupni kanal.
Stoga, strategija predviđa i pilotiranje integriranih servisnih centara, koji će ponuditi koncept „sve na jednom mestu“ za primanje više usluga na jednoj lokaciji.
Implementacija vizije i principa strategije oslanja se na nekoliko ključnih stubova koji su definisani kao njeni strateški ciljevi. Međutim, jedan od ovih stubova su digitalni sistemi i infrastruktura zemlje. Strategija predviđa izgradnju sveobuhvatne arhitekture organizacija, infrastrukture, sistema, podataka i interakcije, koja će omogućiti održivi razvoj digitalizacije u vladi. Unapređenje i jačanje centralnih sistema kao što je platforma za interakciju, i glavni portal za izlaganje usluga – eKosova, su neke od ključnih intervencija koje su predviđene da bi se omogućila digitalizacija usluga. Na ovoj platformi sa preko 770 hiljada korisnika već imamo preko 130 elektronskih servisa.
Prema Indeksu zrelosti tehnologije Svetske banke, popeli smo se iz grupe C u grupu B, zbog fokusa na digitalno upravljanje. I dok se krećemo ka sve digitalnijoj budućnosti, rizik od sajber prijetnji i napada neizbežno raste. Stoga je povećanje sigurnosti i sajber održivosti vladinih digitalnih sistema i infrastrukture još jedan važan stub strategije.
Međutim, glavni faktor koji određuje uspeh ove strategije su ljudi. Jer ovo rade ljudi za ljude. To uključuje profesionalce iz informacionih i komunikacijskih tehnologija koji će omogućiti razvoj, administraciju i održavanje digitalnih sistema, ali i sve državne službenike u našoj upravi koji će koristiti digitalnu tehnologiju u svom svakodnevnom radu. Vlada je posvećena stvaranju preduslova za to. 1500 mladih obučeno je u digitalnim veštinama. Ova strategija pridaje poseban značaj stvaranju okvira za kontinuirani razvoj digitalnih veština u javnom sektoru.
Jedan od elemenata digitalne transformacije je međuinstitucionalna koordinacija i pristup digitalizaciji na nivou cele vlade. Stoga je još jedan ključni stub strategije upravo stvaranje i jačanje centralnih mehanizama za koordinaciju i nadzor digitalizacije u Vladi. Predviđene su mere za jačanje AID-o, kao agencije odgovorne za implementaciju centralnih komponenti digitalnog upravljanja, ali i stvaranje nadzornih i koordinirajućih tela digitalne transformacije u okviru Kancelarije premijera. Već smo osnovali Komisiju za digitalnu transformaciju, koju vodim, koja ima ulogu nadzora i strateškog usmeravanja digitalizacije.
Formirali smo i koordinirajuće uloge i tela, kao što su: jedinica za digitalnu transformaciju, kao i glavni koordinator i tehnički komitet za digitalnu transformaciju. Ovo će omogućiti celovit i koordinisan pristup digitalizaciji u svim državnim sektorima.
Za uspešnu implementaciju digitalne transformacije potrebno je kontinuirano pratiti savremene trendove u razvoju informacionih tehnologija. Stoga je inovacija u e-Upravi definisana kao jedan od stubova naše strategije. Strategija predviđa pokretanje projekata i stvaranje inovacijskih ćelija u javnom sektoru za testiranje i pilotiranje novih tehnologija kao što su veštačka inteligencija, big data, machine learning i blockchain. Ovi projekti i inicijative će pružiti dodatne mogućnosti za saradnju sa privatnim sektorom i akademskim krugovima, na nacionalnom i međunarodnom nivou. Ovo će biti jedan od načina na koji će naša strategija e-uprave također moći pomoći u podsticanju ekonomskog rasta i razvoja. Ali ovo nije jedini aspekt direktnog uticaja strategije na ekonomiju. Omogućiće preduzećima da pristupe većem broju elektronskih državnih usluga, olakšaće dobijanje dozvola i licenci, čime će se smanjiti vreme i troškovi poslovanja.
A sve to može pomoći privlačenju investicija, otvaranju novih radnih mesta i podsticanju ekonomskog rasta.
Naravno, najizazovniji deo svake strategije je njena implementacija. Sretni smo što su neki od naših razvojnih partnera već izrazili spremnost da podrže implementaciju ove strategije i akcionog plana. Koristim priliku da pozovem i druge razvojne partnere na saradnju i podršku u implementaciji ove važne strategije za našu zemlju.
Na kraju, želim da se zahvalim Estonskoj akademiji e-uprave (eGA) na saradnji u izradi ove strategije, kao i GIZ-u na podršci u realizaciji ove saradnje.
Hvala vam!
Last modified: 19 априла, 2023