Zyra e Kryeministrit

Premijer Kurti: Rodna ravnopravnost je suštinski stub ljudskih prava i put ka održivom razvoju Republike Kosovo

21 oktobra, 2024

Priština, 21. oktobar 2024

U organizaciji Agencije za rodnu ravnopravnost u okviru Kancelarije premijera, danas je predstavljen završni izveštaj za ocenu Kosovskog programa za rodnu ravnopravnost 2020-2024.

Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, u pratnji ministarke Pravde, Albulene Haxhiju, učestvovao je na predstavljanju završnog izveštaja KPRR-a. U uvodnom izlaganju, premijer je istakao da je rodna ravnopravnost u središtu transformacionih procesa u našoj Republici, a danas predstavljeni izveštaj pokazuje kako smo zajedničkim radom napredovali u poboljšanju uslova u oblastima kao što su ekonomsko osnaživanje i socijalno blagostanje, unapređenje rodne ravnopravnosti kroz kvalitetno obrazovanje i zdravstvo kao i inkluzivnošću.

Povodom ekonomskog osnaživanja i socijalnog blagostanja, premijer je istakao da je nezaposlenost žena smanjena sa 29,7% na 17,2%, pružili smo direktnu podršku zapošljavanju preko 12 hiljada žena i blizu 14 hiljada mladih, uzrasta od 18-29 godina koji su se zaposlili preko vladine platforme Superpuna, 51% su devojke, kroz program „Vlada za porodicu“ podržali smo više od 2.600 zaposlenih, od kojih su 55% žene, obezbeđujući naknade za skoro 60.000 trudnica i zahvaljujući ovom dodatku i onoj za decu, oko 100.000 žena je prvi put u životu otvorilo račun u banci, a pokrenuli smo i meru zapošljavanja žena koje su žrtve nasilja.

On je naveo i mere i politike koje se preduzimaju u oblasti obrazovanja, zdravstva, pravosuđa i bezbednosti. U vezi sa ovim oblastima, pomenuo je, između ostalog, Strategiju obrazovanja i donošenje Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, dodelu stipendija za studije, administrativno uputstvo o cenama od kojih će mamografija biti besplatna tokom cele godine, po prvi put u javnom zdravstvu rekonstrukcija dojke se nudi besplatno i proteze su već obezbeđene uz podršku Vlade, petostruki budžet za preventivne vakcine i obezbeđivanje važnih novih vakcina kao što je HPV vakcina koja sprečava rak grlića materice i unapređenje pravnog okvira koji štiti žene od rodno zasnovanog nasilja.

„Sa institucionalnom odgovornošću i društvenom svešću, posvećenošću i radom, zajedno smo u bitkama za jedno Kosovo što ravnopravnije između žena i muškaraca, progresivno i napredno društvo.” Završio je svoj govor premijer Kurti.

Celi govor premijera Kurtija:

Poštovana gđo. Albulena Haxhiju, ministarka Pravde Republike Kosovo,
Poštovani g. Getoar Mjeku, zamenik ministarke u Ministarstvu privrede,
Poštovani g. Arsim Ademi, zamenik ministarke u Ministarstvu obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija,
Poštovana gđo. Edi Gusia, vd izvršnog direktora u Agenciji za rodnu ravnopravnost,
Poštovani g. Henrik Ribi, zamenik šefa misije u ambasadi Švedske,
Poštovani prisutni,
Dame i gospodo,

Kosovski program za rodnu ravnopravnost 2020-2024 je vođen misijom: da rodna ravnopravnost bude u centru transformacionih procesa u našoj Republici. Strateški pristup je u tri glavne oblasti — ekonomsko osnaživanje i socijalno blagostanje, unapređenje rodne ravnopravnosti kroz kvalitetno obrazovanje i zdravlje i inkluzivnost.

Istovremeno se promovišu jednaka prava u donošenju odluka, mira, bezbednosti i pravde. Sve ovo zajedno čini solidnu platformu za rodnu ravnopravnost. Danas predstavljeni izveštaj pokazuje kako smo zajedničkim radom napredovali u poboljšanju uslova u ovim oblastima.

Prvo, u oblasti ekonomskog osnaživanja i socijalne zaštite, radili smo na stvaranju jednakih mogućnosti za sve, a posebno za žene iz osetljivih grupa.

Prema podacima Agencije za statistiku Kosova, od prva tri meseca 2021. do poslednjeg kvartala 2023. godine, odnosno za dve i po godine, opšta nezaposlenost je pala sa 25,8% na 10,7%. Ovo sa novim zapošljavanjem i formalizacijom posla; muškarci sa 24,2% na 7,9%, dok žene sa 29,7% na 17,2%.

Pružili smo direktnu podršku u zapošljavanju više od 12 hiljada žena, dok je blizu 14 hiljada mladih od 18 do 29 godina koji su zaposleni preko vladine platforme Superpuna, 51 odsto devojaka. Kroz program „Vlada za porodicu“ podržali smo preko 2.600 zaposlenih, od kojih su 55 odsto žene. Podelili smo naknade za skoro 60.000 trudnica. Zahvaljujući ovom dodatku i onom za decu, oko 100 hiljada žena je prvi put u životu otvorilo račune u banci.

Pokrenuli smo meru zapošljavanja žena koje su žrtve nasilja. Ovom merom Vlada će šest meseci zaredom subvencionisati 70 odsto plate zaposlenih.

Afirmativne mere, kao što je oslobađanje od takse za upis zajedničke imovine na ime oba supružnika, su konkretan dokaz napretka. Videli smo značajno povećanje broja imovine registrovanih na imena dva supružnika, što je ključni korak ka ekonomskoj jednakosti. Uz povećanje kapaciteta za odgovorno rodno budžetiranje, to je takođe suštinski korak ka jednakom pristupu javnim sredstvima.

U oblasti obrazovanja, Strategija obrazovanja i vaspitanja i donošenje Zakona o ranom vaspitanju i obrazovanju su osnov za značajna poboljšanja. Učinili smo javno visoko obrazovanje besplatnim. Za tri godine smo izdvojili preko 10 miliona evra za podršku studentima. Od preko 10.200 stipendija za studente, više od 4.880 ih se dodeljuje studentima u STEM oblastima, odnosno nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici, od čega je velika većina za žene i devojke.

Sveukupno blagostanje naših građana je naš cilj za koji radimo bez prestanka, vredno i ispravno. Kada je u pitanju zdravlje žena i devojaka, potrebna je pojačana briga, uz individualne, društvene i institucionalne akcije.

Pošto je oktobar, posebno ću istaći da će uz administrativno uputstvo o cenama mamografija biti besplatna tokom cele godine. Po prvi put u javnom zdravstvu, rekonstrukcija dojke se nudi besplatno, a proteze su sada obezbeđene uz podršku Vlade.

Takođe, peterostruko smo povećali budžet za preventivne vakcine i obezbedili važne nove vakcine kao što je HPV vakcina koja sprečava rak grlića materice.

U oblasti pravosuđa i bezbednosti postigli smo opipljive rezultate kroz unapređenje zakonskog okvira koji štiti žene od rodno zasnovanog nasilja, o čemu će detaljnije biti reči u nastavku ovog sastanka.

Međutim, izveštaj nam pokazuje da postoje oblasti koje zahtevaju više pažnje kako bi se garantovala puna rodna ravnopravnost. Ovo su oblasti u kojima treba da učinimo više, kako bismo osigurali da nijedan sektor ne bude izostavljen iz unapređenja rodne ravnopravnosti i da žene i muškarci imaju jednak pristup svim resursima i mogućnostima.

Kako Kosovo nastavlja da se razvija, pojavljuju se novi izazovi koji imaju različite rodne uticaje. Stoga bi Novi program za rodnu ravnopravnost trebalo da bude osmišljen kao odgovor na potrebe žena i devojaka, kao i muškaraca i momaka u našoj zemlji. Mora biti vizionarski, odgovarati današnjim potrebama i sutrašnjim složenostima.

Novi program mora biti osetljiv na različita iskustva svih ljudi, posebno onih koji se suočavaju sa višestrukim oblicima diskriminacije. Od žena sa invaliditetom do nevećinskih zajednica, program mora biti prilagođen tako da odražava realnost života u svim zajednicama.

Na kraju, novi program mora da bude praćen snažnim mehanizmima za nadzor i odgovornost. Ne možemo sebi dozvoliti da izgubimo zamah zbog zaostajanja u primeni ili nedostatka izveštavanja.

Poštovane prisutne,

Izveštaj nas podseća da je napredak moguć samo kroz zajedničku posvećenost svih strana — vladinih institucija, civilnog društva, privatnog sektora i međunarodnih partnerskih organizacija.

Rodna ravnopravnost zahteva transformaciju štetnih rodnih normi i stereotipa. Dakle, više muškaraca i momaka treba da bude uključeno kao zagovornici i saveznici, koji podstiču pozitivno ponašanje i izazivaju toksičnu muškost.

Kroz ovaj zajednički rad dokazujemo da je rodna ravnopravnost suštinski stub ljudskih prava i put ka održivom razvoju Republike Kosovo. Zbog toga moramo da nastavimo da jačamo postojeće mehanizme, da uključimo sve društvene grupe i da se posvetimo tome da svaki građanin Kosova, bez obzira na pol, ima jednake mogućnosti da doprinese i ima koristi od napretka naše zemlje.

Sa institucionalnom odgovornošću i društvenom svešću, posvećenošću i radom, zajedno smo u bitkama za ravnopravnije Kosovo između žena i muškaraca, progresivno i napredno društvo.

Hvala Vam!

Last modified: 22 октобра, 2024

Comments are closed.